Eurowizja 2024: Electric Fields reprezentantami Australii! Posłuchaj ich propozycji „One Mikali (One Blood)”

eurowizja.org 6 miesięcy temu

Wewnętrzny wybór nadawcy SBS w tym roku również pada na uczestników preselekcyjnego formatu Australia Decides. Duet Electric Fields wykona w maju utwór One Mikali (One Blood). Czego możemy spodziewać się po ich propozycji?

To już dziesiąty start kraju w konkursie. W tym roku Australijczycy stawiają na powrót do korzeni, a to za sprawą duetu Electric Fields. Muzycy łączą brzmienie elektroniczne z etnicznymi elementami. Taka też jest ich propozycja na Eurowizję 2024. Czy piosenka One Mikali (One Blood) podtrzyma dobrą passe kraju i zagwarantuje Australijczykom miejsce w pierwszej dziesiątce?

Electric Fields z biletem do Malmö! Jak brzmi ich propozycja?

Electric Fields dobrze znane fanom Eurowizji z ich startu w preselekcjach w 2019 roku, wystąpi w barwach Australii podczas konkursu w maju. Nadawca długo trzymał widzów w niepewności. Fragment konkursowej propozycji został jednak udostępniony w mediach społecznościowych 4 marca. Z informacji tam zawartych dowiedzieliśmy się o planowanym ujawnieniu reprezentanta 6 marca czasu australijskiego. Electric Fields czyli duet znany z łączenia muzyki elektronicznej z rdzennymi elementami kulturowymi tym razem również postawił na charakterystyczne dla siebie brzmienie, czego przykładem jest ich propozycja One Mikali (One Blood).

Eurowizja 2024: Kim są członkowie grupy Electric Fields?

Muzyczny duet, znany pod nazwą Electric Fields, składa się z wokalisty Zaachariaha Fielding oraz klawiszowca i producenta Michaela Rossa. Electric Fields łączą współczesny electro-soul z tradycjami Aborygenów. W związku z tym ich utwory pisane są w językach Pitjantjatjara, Yankunytjatjara oraz angielskim. Kariera australijskiego zespołu Electric Fields rozpoczęła się w 2015 roku, a już rok później wydali oni swoją debiutancką EP-kę – Inma.

Fanom konkursu ten duet jest już dobrze znany. A to za sprawą australijskiego formatu preselekcyjnego – Australia Decides. W jego drugiej odsłonie emitowanej w 2019 roku odbiorcy mieli okazję lepiej zapoznać się z oryginalnym brzmieniem grupy. Eurowizyjna propozycja 2000 and Whatever znalazła się tuż za zwycięską Kate Miller-Heidke. W 2019 roku nie udało się jednak zdobyć biletu na Eurowizję, przegrali oni wówczas o 21 punktów.

Natomiast ich kariera po starcie w preselekcjach nabrała tempa. W lipcu 2019 Electric Fields otrzymali dwie nominacje do National Indigenous Music Awards. W 2020 roku udało im się nagrać również piosenkę z norweską grupą Keiino, która na Eurowizji w 2019 roku zajęła szóste miejsce. Ponadto muzycy skupili się na występach dla publiczności na żywo.

Australia na Eurowizji

Pierwszą transmisję konkursu w kraju kangurów datuję się na rok 1983. Od tego czasu Eurowizja na stałe zagościła w australijskiej świadomości kulturowej. I choć na Eurowizji zdarzały się gościnne występy artystów z tego obszaru, to jednak Australia chętnie dążyła do wzięcia udziału w widowisku jako pełnoprawny uczestnik. Co jest możliwe, dzięki jej przynależności do Europejskiej Unii Nadawców. Z tego względu pierwszy start nastąpił w 60. rocznicę Konkursu Piosenki Eurowizji. Ówczesny reprezentant kraju Guy Sebastian zajął wówczas piąte miejsce. Miała być to jednorazowa przygoda, natomiast od tego momentu Australia rokrocznie bierze udział w kolejnych edycjach.

Od 2019 roku Australia wybierała swojego reprezentanta dzięki telewizyjnych preselekcji Australia Decides. Natomiast w ubiegłym roku nadawca SBS zdecydował się powrócić do wewnętrznej selekcji reprezentantów, co wiąże się z powrotem znanych z preselekcji uczestników. W ubiegłym roku zespół Voyager wykonując utwór Promise zaskarbił sobie przychylność publiczności i zajął dziewiątą lokatę. Natomiast w tym roku wybór padł na duet Electric Fields. Niewątpliwie jednak największy sukces kraju to udział Dami Im, której propozycja Sound of Silence, zajęła drugie miejsce w 2016 roku. Australia praktycznie co roku kwalifikuję się do finału konkursu. Wyjątkiem jest jedynie konkurs w Rotterdamie, podczas którego australijska reprezentantka – Montaigne, wykorzystała występ live-on-tape, ze względu na trwającą pandemię.

Eurowizja 2016: Dami Im zdobywa drugie miejsce dla Australii, fot. eurovision.tv

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. 29 państw wskazało już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Nasz kraj reprezentować będzie Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu. Reprezentantka Polski wyłoniona została poprzez wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Idź do oryginalnego materiału