Eurowizja 2024: Dania wybrała reprezentantkę! Czy SABA przyniesie krajowi upragnione miejsce w finale?

eurowizja.org 9 miesięcy temu

Po trzech latach bez awansu do finału Eurowizji, Duńczycy pokładają nadzieję w swojej nowej reprezentantce. Duńskie preselekcje wygrywa SABA, czyli faworytka bukmacherów i jurorów. Eurowizja 2024 odbędzie się w Malmö.

Eurowizja 2024: Dansk Melodi Grand Prix – przebieg preselekcji

Po dwóch latach organizacji preselekcji w mniejszych miastach, w tym roku format Dansk Melodi Grand Prix wrócił do kopenhaskiej hali DR Koncerthuset. Do walki o tytuł duńskiego reprezentanta stanęło 8 wykonawców. W stawce znaleźli się zarówno debiutanci, jak i znane nazwiska z duńskiej sceny muzycznej. O powrót na eurowizyjną scenę starał się również Basim, czyli reprezentant Danii z 2014 roku.

Zwyciężczynię wybrali jurorzy i widzowie w proporcjach 50:50. Odbyły się dwa głosowania. Pierwsze z nich wyłoniło finałową trójkę, a po wyzerowaniu punktacji i przeprowadzeniu drugiego głosowania poznaliśmy zwyciężczynię zmagań. Punkty zdobyte przez uczestników poza finałową trójką na ten moment nie są znane.

Punktacja (jury + televoting)

  • SABA – Sand 22 + 15 = 37 pkt
  • Basim – Johnny 15 + 19 = 34 pkt
  • Janus Wiberg – I Need Your Love 13 + 16 = 29 pkt

Wyeliminowani:

  • Stella – Sign Here
  • Chu Chu – The Chase (Zoom Zoom)
  • RoseeLu – Real Love
  • UBLU – Planetary Hearts
  • Aura Dione – Mirrorball Of Hope

SABA – co wiemy o artystce i utworze Sand?

Saba Lykke Oehlenschlæger, działająca pod pseudonimem SABA, urodziła się w Etiopii. Jako dziecko wraz z siostrą bliźniaczką zostały zaadoptowane przez duńską rodzinę, z którą zamieszkały w Rinkøping w zachodniej Jutlandii. Saba po dorośnięciu nie od razu zajmowała się jednak muzyką – założyła własne przedsiębiorstwo w Kopenhadze, rozwijała się również jako modelka. W zeszłym roku przejęła od siostry główną rolę w musicalu Hair i było to jej pierwsze zetknięcie ze sceną. To występ w preselekcjach jest jednak jej scenicznym debiutem jako solistka i – jak sama mówi – szansą, aby w końcu stworzyć muzycznie coś własnego.

Nad utworem Sand artystka pracowała wraz ze szwedzką piosenkarką i songwriterką Melanie Wehbe, znaną m.in. z tekstu do Move w wykonaniu The Mamas, a także ze szwedzkim producentem Jonasem Thanderem, który współprodukował utwory m.in. Taylor Swift, Nicki Minaj czy Ariany Grande. Autorką tekstu jest również duńska piosenkarka Pil. Sand jest utworem o relacjach, które przy chwili nieuwagi mogą runąć jak zamek z piasku. Saba uważa utwór jednak za bardziej uniwersalny – w końcu wiele kwestii pozostaje w życiu niepewnych, a dzięki szerokiej interpretacji widzowie mogą lepiej się z nim utożsamić.

Historia Danii na Eurowizji

Dania zadebiutowała w Eurowizji w 1957 roku i od tamtej pory rokrocznie wybiera reprezentanta w preselekcjach Dansk Melodi Grand Prix. Kraj odnotował 3 zwycięstwa w konkursie; pierwsze z nich miało miejsce w 1963 roku dzięki piosence Dansevise duetu Grethe i Jørgen Ingmann, a Kopenhaga stała się tym samym gospodarzem konkursu rok później. W 1967 roku duński nadawca DR wycofał się z udziału w konkursie na 12 lat. Po tej przerwie kolejne triumfy przynieśli krajowi Olsen Brothers z utworem Fly on the Wings of Love w 2000 roku i Emmelie de Forest z utworem Only Teardrops w 2013 roku. W obu przypadkach konkurs przeniósł się ponownie do stolicy Danii. Od tamtej pory kraj znalazł się w finale 4 razy – ostatni raz w 2019 roku. W ubiegłym roku Danię reprezentował Farerczyk Reiley z utworem Breaking my heart, którego zmagania zakończyły się 14. miejscem w półfinale.

Eurowizja 2023: Reiley (Dania) był pierwszym wykonawcą z Wysp Owczych na scenie konkursu. / fot. Sarah Louise Bennett, eurovision.tv

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Gruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. 15 państw wskazało już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Reprezentanta Polski wyłonią wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Źródło: DR, good-evening-europe.dk

Idź do oryginalnego materiału