Eurowizja 2024: Artur Orzech powraca do roli komentatora

eurowizja.org 1 rok temu

Charakterystyczny głos, kojarzący się milionom Polek i Polaków z Eurowizją, powraca. Artur Orzech potwierdził, iż Eurowizja 2024 będzie transmitowana w Telewizji Polskiej z jego komentarzem. Co wiadomo?

Od 2021 roku polskimi komentatorami Konkursu Piosenki Eurowizji oraz jego dziecięcego odpowiednika byli Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Wraz z ostatnimi zmianami w mediach publicznych fani wydarzenia spekulowali o powrocie do TVP dziennikarza, który był głosem konkursu w przeszłości. Artur Orzech oficjalnie zajął stanowisko.

Monika Kuszyńska i Artur Orzech na konferencji finalistów po drugim półfinale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, Wiedeń, 22 maja 2015, fot. Andres Putting (EBU)

Eurowizja 2024: Artur Orzech skomentuje konkurs

Polskie media uważnie śledzą zmiany, jakie realizowane są w mediach publicznych po reformach nowego rządu. Informacja o odejściu Marka Sierockiego z Teleexpressu podsyciła spekulacje o możliwości powrotu Artura Orzecha do roli komentatora Konkursu Piosenki Eurowizji. Sam zainteresowany potwierdził taką chęć w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. 11 stycznia dziennikarz zamieścił na swoim facebookowym profilu zdjęcie akredytacji z Eurowizji 2019, z dopiskiem: Aktualizacja statusu czyli ciąg dalszy nastąpi [pisownia oryginalna]. Dziś wiemy już, iż Artur Orzech powraca do roli komentatora wydarzenia w Telewizji Polskiej. Potwierdził to dla Presserwisu:

Ze strony szefostwa TVP usłyszałem dwa pytania. Pierwsze, czy skomentuję w tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji. Odpowiedziałem, iż tak. Trudno było odmówić, skoro połowę swojego życia zawodowego poświęciłem na Eurowizję. Padło też pytanie, czy wrócę do „Szansy na sukces”. Też wstępnie się zgodziłem.

Artur Orzech o powrocie do TVP – press.pl

Artur Orzech – o komentatorze

Urodzony w 1964 roku dziennikarz jest z wykształcenia iranistą. W programach telewizyjnych i radiowych pracę rozpoczął w latach 90. Prowadził wówczas audycje w radiowej Jedynce i Trójce, jak również program Muzyczna Jedynka w TVP 1. Jako komentator Konkursu Piosenki Eurowizji zadebiutował w 1992 roku, w duecie z Marią Szabłowską. Od tamtej pory komentował transmisję widowiska do 2020 roku, z przerwą na lata 1996-1997.

Był też wielokrotnym gospodarzem polskich preselekcji, Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu czy gal rozdania Fryderyków. Ponadto był prowadzącym formatu Szansa na Sukces, kiedy ten posłużył jako polskie preselekcje do Eurowizji Junior 2019 i 2020 oraz Eurowizji 2020. Z TVP rozstał się w marcu 2021 roku, a jego odejście miało polityczny wydźwięk. Wcześniej, w 2017 roku, odszedł z Programu III Polskiego Radia. Eurowizję 2021, 2022 i 2023 skomentował podczas transmisji na swoim kanale w serwisie YouTube. Konkurs w 2024 roku będzie 25. edycją, którą skomentuje na antenie Telewizji Polskiej.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – zeszłoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Holandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja, Czechy i Albania wskazały już reprezentanta i piosenkę. Telewizja Polska reprezentanta wybierze na drodze wewnętrznych preselekcji. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)

źródła: press.pl, Facebook @Artur Orzech / fot. Jan Bogacz – TVP, EBU

Idź do oryginalnego materiału