Eurowizja 2023: Norwegia ze zmianami w Melodi Grand Prix! Kto wygra bilet do Liverpoolu?

eurowizja.org 2 lat temu

Eurowizja 2023 odbędzie się w maju w Liverpoolu. Do swoich preselekcji przygotowują się Norwedzy, którzy zebrali już zgłoszenia i zapowiedzieli zmiany w formacie. Nie brakuje plotek o potencjalnych uczestnikach konkursu. Co wiadomo?

Norwegia tradycyjnie swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji wybiera w eliminacjach Melodi Grand Prix. Poznaliśmy wstępne plany oraz liczne plotki dotyczące przyszłorocznej edycji. Następcę Subwoolfer poznamy najpewniej w lutym.

Eurowizja 2022: Subwoolfer (Norwegia) na swojej pierwszej próbie. (fot. Nathan Reinds / eurovision.tv)

Eurowizja 2023: Norwegia szykuje się do MGP

Od 6 czerwca do 18 września norweska telwizja NRK zbierała zgłoszenia do Melodi Grand Prix 2023. Każda osoba mogła zgłosić co najwyżej trzy utwory, a w przypadku każdej propozycji co najmniej jeden twórca musi pochodzić z Norwegii – ogranicza to olbrzymią liczbę propozycji spoza granic kraju. Organizatorom zależy na promocji lokalnych talentów i możliwości norweskiego rynku. Według informacji pozyskanych przez podcast Grand Prix Podkasten, konkurs zostanie skrócony z czterech półfinałów i dogrywki do jedynie trzech półfinałów. Liczba uczestników jednak się nie zmieni: w stawce znajdzie się 21 utworów. Nie wiadomo, czy podobnie jak w poprzednich latach część z nich automatycznie znajdzie się w finale.

Najprawdopodobniejsze terminy norweskich preselekcji to półfinały w dniach 14, 21 i 28 stycznia oraz wielki finał 4 lutego. Daty te nie są oficjalnie potwierdzone. Wiemy już za to, iż gospodarzami wszystkich etapów widowiska będą Arian Engebø i Stian „Staysman” Thorbjørnsen. Portal ESC Norge, związany z norweskim klubem OGAE, podaje nieoficjalnie, iż MGP tym razem odbędzie się w arenie Trondheim Spektrum. Być może dostępne będzie znacznie więcej biletów niż na tegoroczną, dalej objętą pandemicznym reżimem edycję.

Według informacji pozyskanych przez autorów wspomnianego podcastu, organizatorzy Melodi Grand Prix ponownie zastanawiają się nad powrotem międzynarodowego jury. W 2020 roku wprowadzono wyłącznie głosowanie online, które jednak nie zadziałało poprawnie w finale konkursu i o wynikach pierwszej tury zadecydował zapasowy panel jurorski. Wywołało to liczne kontrowersje, jednak jurorzy nie wrócili w 2021 ani 2022 roku. W przeszłości międzynarodowi eksperci mieli 50% wpływu na wynik pierwszej z trzech rund finału. W rundzie drugiej występuje czwórka finalistów, a w ostatnim etapie pojedynkują się dwie najlepsze propozycje.

Melodi Grand Prix 2021: TIX, zwycięzca finału, foto: NRK / Julia Marie Nagelestad

Kto jest zainteresowany udziałem?

Szef norweskiej delegacji na Eurowizję, Stig Karles, wypowiada się bardzo optymistycznie na temat zebranych piosenek. Powiedział on, iż w stawce są cztery utwory na miarę zwycięstwa na Eurowizji. Niedawno zakończył się kompozytorski obóz w Larvik, a w sierpniu podobne wydarzenie odbyło się w Bergen. Niewykluczone, iż napisane piosenki trafią do selekcji nie tylko w Norwegii, ale także na sceny eliminacji w innych państwach. Wśród obecnych twórców byli uczestnicy Eurowizji z poprzednich lat: Mørland (2015), JOWST (2017) czy Gjon’s Tears (2020/21).

Wiele spekulacji wzbudziło spotkanie Elsie Bay (MGP 2022) z zespołem We Are Domi (Eurowizja 2022, Czechy), którego dwaj członkowie są Norwegami. Wśród wymienianych nazwisk potencjalnych uczestników bądź kompozytorów są także Emmy (MGP 2021), Imerika (MGP 2021), Oda Gondrosen (MGP 2022) oraz Ben Adams i Gaute Ormåsen, którzy byli obiektami spekulacji nt. prawdziwej tożsamości wilków z Subwoolfer. Stanardowo, plotki i nadzieje fanów konkursu wiążą się z możliwymi powrotami Ulrikke (Eurowizja 2020) i grupy KEiiNO (Eurowizja 2019). Skład Melodi Grand Prix 2023 najpewniej poznamy na początku stycznia, tuż przed startem konkursu.

Elsie Bay podczas Melodi Grand Prix 2022. (fot. Julia Marie Naglestad, NRK / eurovision.tv)

Norwegia na Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku. Stałym sposobem wyboru jej reprezentanta są cieszące się dużą popularnością eliminacje Melodi Grand Prix. Kraj trzykrotnie wygrał i zorganizował Eurowizję. Za tymi największymi sukcesami stoją Bobbysocks (1985), Secret Garden (1995) oraz Alexander Rybak z hitem Fairytale (2009). Poza tym Norwegia ma na koncie po jednym srebrze (1996) i brązie (1966). Posiada też jednak niechlubny rekord największej liczby ostatnich miejsc: aż jedenaście razy norweskie propozycje wypadły najsłabiej w głosowaniu.

Od 2012 roku Norwegia tylko raz nie awansowała do finału i aż sześciokrotnie weszła do pierwszej dziesiątki konkursu. Podczas tegorocznej edycji w Turynie kraj reprezentowali Subwoolfer z utworem Give that wolf a banana. W Wielkim Finale zebrali 36 punktów od jury (17. miejsce) i 146 punktów od telewidzów (7. miejsce), zajmując 10. miejsce z sumą 182 punktów na koncie.

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, iż Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. Eurowizja 2023 nie będzie edycją, w której do rywalizacji powrócą Andora, Bośnia i Hercegowina, Luksemburg czy Słowacja.

W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego. Mimo iż do konkursu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już dziś znamy daty selekcji reprezentantów w Szwecji czy we Włoszech. Jako pierwsze odbędą się eliminacje w Ukrainie – już 17 grudnia. Po sześciu latach przerwy preselekcje przeprowadzi Belgia. Dwa kraje już wybrały swoich przedstawicieli – to Cypr i Izrael.

Eurowizja 2023: 37 państw weźmie udział. (fot. eurovision.tv)

źródła: NRK, ESC Norge, Eurovoix, Twitter, fot. NRK, eurovision.tv

Idź do oryginalnego materiału