Eurowizja 2023: Niemcy wybierają. Znamy szczegóły Unser Lied für Liverpool.

eurowizja.org 1 rok temu

Eurowizja 2023 odbędzie się w Liverpoolu. Poznaliśmy nowe szczegóły niemieckich preselekcji, które wyłonią reprezentanta kraju w finale konkursu. Co wiadomo i czy zmiany w formacie przełamią złą passę Niemiec?

Niemieckiego reprezentanta w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu wyłonią preselekcje pod starą nazwą. Konkurs zmienia formułę w porównaniu z rokiem ubiegłym w nadziei na wybór piosenki, która przełamie serię fatalnych rezultatów Niemiec. Poznaliśmy datę i miejsce oraz kilka innych szczegółów preselekcji.

Eurowizja 2022, Niemcy – Malik podczas swojej pierwszej próby (fot. EBU / ANDRES PUTTING)

Unser Lied für Liverpool: Niemcy wybiorą 3 marca

Do eurowizyjnego kalendarza dopisujemy nową datę. Reprezentację Niemiec w Liverpoolu poznamy w piątek 3 marca. Według informacji prasowej nadawcy ARD, preselekcje oficjalnie powracają do swojej poprzedniej nazwy, Unser Lied. Nie odbędą się tym razem w Berlinie, a w MMC Studios w Kolonii. Niemiecka telewizja nadaje stamtąd m.in. The Masked Singer i Deutschland Sucht Den Superstar. Nie zmienia się za to prowadząca: gospodynią koncertu tradycyjnie będzie lubiana przez fanów Barbara Schöneberger.

Zgodnie ze spekulacjami, tegoroczne eliminacje w Niemczech nie będą pokazane w tzw. prime time, czyli szczycie oglądalności. Koncert na kanale Das Erste rozpocznie się dopiero o 22:20, po wieczornych wiadomościach i filmie w ramach cyklu ARD-Fernsehfilm. O 21:20 z Kolonii będzie też transmitowana rozgrzewka przed finałem, jednak obejrzeć będzie ją można tylko online: poprzez ARD-Mediathek lub na eurovision.de. Nie znamy na razie gości specjalnych, ale spodziewać się można wyróżnienia niemieckiego komentatora Eurowizji. W tym roku Peter Urban obchodzi 25-lecie relacjonowania konkursu dla niemieckich widzów.

Uczestnicy i dzika karta z TikToka

Wciąż nie wiadomo, ilu uczestników wystąpi w finale Unser Lied, jednak prawdopodobnie będzie ich od 8 do 10. Nieznana pozostaje też data ogłoszenia propozycji wskazanych przez jury. Składa się ono z członków niemieckiej delegacji na Eurowizję, ekspertów muzycznych z Niemiec, ekspertów międzynarodowych związanych z Eurowizją oraz przedstawicieli stacji radiowych współpracujących z ARD. 27 stycznia rozpocznie się jednak głosowanie, które wyłoni co najmniej jednego finalistę spośród zgłoszeń umieszczonych na platformie TikTok. Zdobywcę internetowego biletu na finał konkursu poznamy 4 lutego o 18:00 za pośrednictwem eurovision.de.

Organizatorzy nie ogłosili też jeszcze, w jaki sposób wyłoniony będzie zwycięzca preselekcji. Prawdopodobnie będzie to formuła podobna do ubiegłorocznej: o wynikach zdecydują w pełni widzowie, głosując przez strony internetowe stacji radiowych oraz standardowo przez głosowanie telefoniczne.

Barbara Schöneberger poprowadzi finał niemieckich preselekcji. (fot. eurovision.de/ARD)

Niemcy na Eurowizji

Republika Federalna Niemiec wzięła udział w pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku i nie zrezygnowała z udziału w ani jednej jego edycji. Jedynie w 1996 roku Niemcy nie wystąpili w finale po tym, jak sensacyjnie ich propozycja Blauer Planet nie przeszła organizowanych wówczas kwalifikacji. Po raz pierwszy Eurowizja trafiła do Niemiec już w 1957 roku – odbyła się we Frankfurcie nad Menem. Kraj ten stanął jednak na podium po raz pierwszy dopiero w 1970 roku, za sprawą mającej polskie korzenie Katji Ebstein. Pierwsze zwycięstwo to zaś zasługa Nicole w 1982 roku – utwór Ein bißchen Frieden stał się europejskim przebojem. Rok później konkurs zorganizowano w Monachium.

Drugie zwycięstwo przyszło dopiero w 2010 roku, kiedy równych sobie nie miała Lena z hitem Satellite. Dzięki jej sukcesowi Eurowizja 2011 odbyła się w Düsseldorfie. W ostatnich latach niemieckie rezultaty nie były znakomite. Na siedem ostatnich startów, tylko jeden nie zakończył się wynikiem w ostatniej trójce, a aż trzy okazały się ostatnim miejscem. Michael Schulte w 2018 roku zajął 4. miejsce z piosenką You let me walk alone. W zeszłym roku w Turynie reprezentantem Niemiec był Malik Harris z utworem Rockstars. Propozycja nie zdobyła ani jednego punktu od jurorów i 6 punktów od telewidzów (20. miejsce), i tak zajmując ostatnie, 25. miejsce.

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, iż Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy, które TVP zorganizuje 26 lutego.

Do tej pory swoich reprezentantów wybrało sześć krajów: Albania, Cypr, Holandia, Izrael, Słowenia i Ukraina. Z tej grupy Albania i Ukraina mają już piosenkę na Eurowizję. Zespół Albina i Familija Kelmendi wykona utwór Duje, a formacja TVORCHI Heart of Steel. Co ciekawe, Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

———

Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.

Zostań Patronem Eurowizja.org. (grafika: Szymon Bolek)

źródła: ESC Kompakt, eurovision.de, eurovision.tv, fot. eurovision.de, eurovision.tv

Idź do oryginalnego materiału