Eurowizja: Trzeci dzień prób technicznych we wtorek
We wtorek, 2 maja, trzeci dzień prób technicznych. Podobnie jak w poprzednie dni, każdy reprezentant ma 30 minut na scenie. O tym, jak występ wygląda dowiemy się z opisów na Eurovision.tv, a także serii oficjalnych zdjęć i TikToka. Dziennik Eurowizyjny będzie zbierał wszystkie informacje i przekazywał w artykułach, a wieczorem o 20:30 podsumowujący live na grupie Facebookowej.
- 11:30-12:00 Estonia
- 12:10-12:40 Islandia
- 12:50-13:20 Grecja
- 13:30-14:00 TVP
- 15:10-15:40 Słowenia
- 15:50-16:20 Gruzja
- 16:30-17:00 San Marino
- 17:10-17:40 Austria
- 17:50-18:20 Albania
- 18:30-19:00 Litwa
- 19:10-19:40 Australia
- 20:30 LIVE podsumowujący na Facebooku
Poprzednie relacje:
Niedziela: TUTAJ i TUTAJ
Poniedziałek: TUTAJ i TUTAJ
Facebookowe głosowanie Dziennika Eurowizyjnego na najlepszą poniedziałkową próbę wygrał Izrael zdobywając aż 1141 głosów! Drugie miejsce ma Finlandia (961), a trzecie Armenia (901). W pierwszej połowie także Cypr (840) i Belgia (699). Najgorzej wypadła Rumunia z wynikiem 264 głosów. Ponad 100 głosów więcej ma Azerbejdżan.
Rekwizyty zamiast wizualizacji? [SPIS]
W tym roku ekipy stawiają bardziej na grę świateł niż wizualizacje, a swoje występy uatrakcyjniają mnóstwem rekwizytów. Poniżej spis tego, co pojawi się na scenie podczas pierwszego półfinału. Technicy będą mieć co robić w trakcie pocztówek. Na próbie generalnej zobaczymy, jak rozplanowano przerwy by mieć więcej czasu w przygotowanie sceny.
- Norwegia: Glo-sticki
- Malta: ławka parkowa, drogowskaz, pokój, sofa, kartonowi reprezentanci kraju, pół samochodu, papierowe czapeczki, balony, kule dyskotekowe, instrumenty
- Serbia: kwiat-łóżko, ogony i plecaki
- Łotwa: lampy, instrumenty
- Portugalia: brak
- Irlandia: schody, instrumenty
- Chorwacja: rakiety, instrumenty
- Szwajcaria: brak
- Izrael: light-box
- Mołdawia: rogi, instrumenty
- Szwecja: platforma
- Azerbejdżan: platforma, instrumenty
- Czechy: warkocze, instrumenty
- Holandia: kawalet
- Finlandia: palety, drewniana skrzynia
Głosowanie z Białorusi i start fińskiego panelu
Kolejny głosujący klub INFE to ten z Białorusi, kraju, który jest zawieszony w prawach członkostwa Europejskiej Unii Nadawców. 12 punktów od fanów z tego kraju dostała Norwegia , 10 trafiło do Szwecji, a 8 do Czech. Pierwsze punkty w tym plebiscycie dostała też Blanka za „Solo„, którą Białorusini ocenili na 1 punkt. Najpewniej także ten plebiscyt wygra Szwecja, która uzbierała już 153 punkty. Druga jest Norwegia (115), a trzecia Finlandia (113). W top5 także Włochy i Francja. Poza Blanką, tylko 1 punkt mają też reprezentanci Malty, San Marino, Portugalii i Belgii. Trzy kraje przez cały czas nie mają żadnych punktów. W Finlandii ruszył panel eurowizyjny, w którym piosenki komentują i oceniają jurorzy i widzowie w studiu. Zasada jest nieco inna niż w pozostałych tego typu programach – komisja i widzowie mają prawo dać głos negatywny, pozytywny lub neutralny. Spośród pierwszych piosenek najlepiej oceniono…”Cha Cha Cha”, które dostało 4 pozytywne głosy od jury. 3 pozytywne i 1 neutralny mają utwory z Chorwacji, Izraela, Szwecji, Azerbejdżanu, Czech i Francji. Najsłabiej poradziły sobie Łotwa z Włochami, które dostały od jury po jednym neutralnym i aż trzech negatywnych głosach. Widzowie 98% pozytywnych głosów dali Finlandii, 91% Francji, a 80% Czechom. Szwecja miała ich tylko 56%. Najchłodniej oceniono Azerbejdżan, który miał tylko 7% pozytywnych głosów i aż 67% negatywnych. „Solo” Blanki nie było oceniane w tym odcinku.
Malta, Portugalia, Szwajcaria – plany ramówkowe
Telewizje publiczne przygotowują różnego rodzaju programu promujące Eurowizję na swoich kanałach. Nadawca maltański niemal codziennie emituje nowe odcinki specjalnego cyklu „United by Music – Eurovision” gdzie pokazywane są nie tylko przygotowania grupy The Busker do konkursu, ale też przybliżono historię Eurowizji i rozmawiano z wieloma osobami, które mają z nią związek. Poszczególne odcinki znajdziecie TUTAJ. Nadawca portugalski RTP tradycyjnie planuje transmitować ESC na wszystkich swoich kanałach międzynarodowych, czyli w RTP Internacional Asia, RTP Africa czy RTP Internacional America. Robił to już wcześniej, ale teraz komentujący mogą zachęcać widzów do udziału w głosowaniu jako „Reszta Świata”. W telewizji szwajcarskiej SRF we wtorek 9 maja o 20:10 pokazany będzie dokument na temat reprezentanta kraju – Remo Forrera. Z kolei w sobotę 13 maja od 20:15 telewizja transmitować będzie niemieckie „ESC – Der Countdown”, które w tym roku pierwszy raz organizowane jest razem ze Szwajcarią i Austrią. Po zakończeniu finału Eurowizji Szwajcarzy przez cały czas będą mogli oglądać koncert z Niemiec, a od 1:50 w nocy zobaczą film „Mamma Mia! Here We Go Again” czyli musical z utworami zwycięzców ESC 1974 – grupy ABBA. O tym co jeszcze eurowizyjnego pojawi się w telewizjach publicznych dowiecie się z kolejnych artykułów.
Eurovision Village wykluczy sklepikarzy?
Telewizja ITV alarmuje, iż sprzedawcy uliczni w Liverpoolu mają otrzymywać nakaz zapłacania 6 tys. funtów, by móc prowadzić swoje usługi w momencie eurowizyjnego sezonu. 63-letnia Patsy Murphy wraz ze swoją siostrzenicą Rebeccą Molloy prowadzą budkę z jedzeniem na Pier Head, gdzie organizowane jest Eurovision Village. Działają tak od 2010 roku, jednak ostatnio otrzymały pismo od miasta, z którego wynika, iż mają zapłacić sporą kwotę, by przez cały czas móc sprzedawać jedzenie w tym miejscu. Z uwagi na Eurovision Village rada miasta zadecydowała o anulowaniu wszystkich licencji sprzedawcom na okres Eurowizji 2023 – tym samym nie będą oni mogli prowadzić swojej działalności przez dziewięć dni. Patsy płacić nie zamierza, bo uważa, iż stracą na tym klienci. Twierdzi, iż musiałaby podnieść ceny trzykrotnie, a sumienie jej na to nie pozwala. „Wolę nie mieć pieniędzy, niż zdzierać ludzi” – twierdzi, dodając, iż w maju realizowane są też inne eventy w tym miejscu, a rada miejska prawdopodobnie ponownie każe im płacić za sprzedawanie jedzenia. Panie, które prowadzą swoją budkę, mówią, iż nikt nie konsultował ze sklepikarzami nowych kosztów i działań. Rzecznik Rady Miejskiej Liverpoolu informuje, iż w Eurovision Village organizatorzy spodziewają się 15 tys. odwiedzających dziennie, a wszystkie budki i sklepiki wycofano ze względów bezpieczeństwa. W zamian za to zaproszono sklepikarzy, by byli częścią całego przedsięwzięcia, jednak muszą za to zapłacić właśnie te 6 tysięcy funtów. Dodatkowo sklepikarze muszą też spełnić inne wymogi związane z korzystaniem z brandingu Eurowizji czy płatnościami bezgotówkowymi. Eurovision Village rusza 5 maja.
Źródło: Eurovision.tv, EBU, Eurovoix, ITV, TVM, RTP, SRF, inf. własne, fot.: Chloe Hashemi / EBU