Eurowizja 2023: Finowie otwierają swoją skorupę w rytm Cha Cha Cha. Reakcje po wygranej Kääriji

eurowizja.org 1 rok temu

Eurowizja 2023 zyskała kolejnego wykonawcę z północy Europy. Reprezentantem Finlandii został 29-letni Jere Pöyhönen, który używa pseudonimu Käärijä , z piosenką Cha Cha Cha. To zwycięstwo rozpaliło cały kraj. Jakie jest znaczenie jego piosenki i jak zostały przyjęte wyniki UMK 2023 w kraju?

Mimo, iż Käärijä był jednym z mniej znanych uczestników Uuden Musiikin Kilpailu w tym roku, to od momentu premiery jego propozycji stał się niekwestionowany faworytem. Media zaczęły wnikać nie tylko w to kim jest sam artysta, ale choćby przeglądać jego zeznania podatkowe. Ten fenomen potwierdziły wyniki widowiska. Cha Cha Cha wygrało zarówno głosowanie międzynarodowego jury jak i widzów zdobywając prawie 53% wszystkich głosów.

Eurowizja 2023: Käärijä po ogłoszeniu wyników (Fot. YLE (facebook UMK)/Miikka Varila & Nelli Kenttä)

UMK 2023: reakcje po wygranej

Po emisji UMK odbyła się konferencja prasowa ze zwycięzcą. Wykonawca był oszłomiony i zapowiedział, iż będzie potrzebować kilku dni, aby ochłonąć. Dla Pöyhönena, który jeszcze niedawno pracował na pół etatu w firmie poligraficznej swojego brata ta zmiana jest drastycza. Podczas afterparty był oblegany przez fanów, którzy gratulowali i byli żądni zdjęć ze świeżo upieczonym reprezentantem. Mimo, iż impreza trwała do 4 w nocy, to Käärijä zakończył swoje świętowanie dość szybko. Jak sam żartobliwie przyznał, skończył się zapas piña colad przy barze.

Po swoim sukcesie, raper uzyskał gratulacje nie tylko od pozostałych uczestników i produkcji, ale też wielu innych postaci fińskiego showbiznesu. BESS i Benjamin Peltonen już zadeklarowali chęć wyjazdu do Liverpoolu jako wsparcie dla Kääriji. Wśród tych osób była także Erika Vikman (UMK 2020), która na swoich mediach społecznościowych napisała: Gratulacje! Finlandia W KOŃCU ma reprezentanta i piosenkę, której potrzebowała na Eurowizję.

Eurowizja 2023: wygrana języka fińskiego

Jednocześnie opinia publiczna pozytywnie wyraża się o tej wygranej. Anna-Maija Naakka z dziennika Ilta-Sanomat zwraca uwagę, iż Finlandia już wygrała wysyłając piosenkę w języku narodowym. Ostatni raz miało to miejsce w 2015 roku. Niestety, Finowie dość niechętnie zwracali uwagę na fińskojęzyczne propozycje w swoich preselekcjach, ponieważ dominowało przeświadczenie o niższości języka fińskiego nad innymi. Autorka zauważa, iż na zmianę nastawienia mogły wpłynąć ostatnie sukcesy piosenek w językach narodowych na Eurowizji, a także lokalne sukcesy fińskojęzycznych propozycji z UMK w ostatnich latach. Na fińskie wyniki zwrócił też uwagę Tobbe Ek ze szwedzkiego Aftonbladet. W jego opinii:

to szalony rap zmieszany z electropopem i choreografią, która wyróżnia się na Eurowizji i już sprawiła, iż fani w całej Europie zareagowali bardzo entuzjastycznie.

Dodatkowo, podkreśla, iż cieszy się z decyzji Finlandii o wysłaniu dużego przeboju w języku narodowym i czeka na podobne zagranie ze strony swojego kraju.

Eurowizja 2023: wsparcie Kääriji podczas emisji UMK. Fot. YLE/Nelli Kenttä

Käärijä na Eurowizji 2023: piosenka o fińskiej mentalności?

Piosenka Cha Cha Cha opowiada historię bohatera, który przyłoczony codziennym życiem odlicza godziny do piątkowego wieczoru. Jednocześnie ma nienasycone pragnienie, aby wypić kilka drinków i zerwać wszystkie sztywne maski. Gdy napój zaczyna odurzać bohater, taniec na parkiecie staje się coraz bardziej atrakcyjny. I chociaż wierzy, iż nigdy nie będzie osobą, która kiedykolwiek pozbędzie się wszelkich zahamowań, w końcu uwalnia się, gdy piosenka zmienia się swój charakter. Na tej podstawie wielu komentatorów zadawało sobie pytanie czy piosenka wychwala czy krytkuje spożycie alkoholu. Jednak, Käärijä pokreśla, iż nie chodziło o idealizację tego zjawiska.

Mimo pozornie prostej wymowy utworu, ta historia jest bardzo bliska wielu Finom, którzy ukrywają swoje emocje znacznie bardziej niż inne narody. Tak jak w samej eurowizyjnej propozycji, ta powściągliwość wyraźnie kontrastuje z kulturą życia nocnego w Finlandii. A tam króluje karaoke, a parkiety na promach kursujących po Morzu Bałtyckim są wypełnione po brzegi. Natomiast, Ben Robertson z ESC Insight zauważa, że:

W ciągu trzech minut Cha Cha Cha zawiera tyle treści, iż doskonale odzwierciedla fińską kulturę, a jednocześnie ma czas, aby przedstawić jeden z najbardziej chwytliwych refrenów w konkursie. Ten numer jest tak dobrze wyważony, iż jest humorystycznym podejściem do fińskiej kultury w sposób, w jaki kilka piosenek jest w stanie zniuansować w ramach trzyminutowego limit czasu. Sekret tego tkwi w samym języku fińskim.

Käärijä na Eurowizji 2023: piosenka o przełamywaniu toksycznych zachowań?

To nie jest jedyne spojrzenie na samą piosenkę. Media zwracają uwagę na kontrast między agresywną a lekką stroną prezentacji, szczególnie w teledysku, gdy wykonawca występuje w peruce i pastelowych strojach. Tym samym, piosenka została zinterpretowana także jako komentarz na takie tematy, jak tożsamość płciowa, rola mężczyzn i toksyczna męskość. W wywiadzie dla Fińskiej Agencji Prasowej, Käärijä zaznacza jesteśmy na dobrej drodze. Prawdopodobnie nie jestem też najbardziej męską osobą. Na przykład, w moich związkach partnerzy sami zajmowali się sprawami samochodowymi, a ja robiłem pranie – mówi w rozmowie wykonawca. Wykonawca zauważa, iż każdy powinien być tym kim chce.

Eurowizja 2023: Käärijä – Cha Cha Cha (Fot. YLE/Miikka Varila)

Czy czeka nas inny występ w Liverpoolu?

Sam występ podczas fińskich preselekcji był zmieniony w ostatniej chwili. Pierwotnie to sam Käärijä miał tańczyć czaczę w drugiej części piosenek. Jednak artysta, który lubi wzbudzać konsternację wśród swojej publiki, nie czuł się zbyt komfortowo z tym pomysłem. Nowa koncepcja została wymyślona w jeden dzień, w szczególności druga część piosenki. Wykonawca w wywiadzie dla radia Voice przynzał iż lepiej było to zrobić z przymrużeniem oka, niż wpasować się w pewne eurowizyjne klisze.

Zapytany o to czy w Liverpoolu zobaczymy inną odsłonę prezentacji, wykonawca dyplomatycznie odpowiedział, iż te decyzje zapadną po rozmowach z fińskim nadawcą YLE. Jednak, na podstawie nieoficjalnych informacji oraz wypowiedzi samego artysty w materiałach zakulisowych można wywnioskować, iż będą przynajmniej cześciowe modyfikacje.

fun facts from umk finals pic.twitter.com/6WZoiu84sg

— käärijä subtitled (@kaarijasubs) March 2, 2023

Sukces po UMK

Razem ze zwycięstwem w Uuden Musiikin Kilpailu, zwycięska piosenka Cha Cha Cha wróciła na 1. miejsce najczęściej streamowanych utworów w Finlandii. Jednocześnie, znalazła się na 10. miejscu global listy virali na platformie Spotify oraz na 1. miejscu w tym zestawieniu m.in. w Szwecji, Norwegii i Estonii. Dodatkowo, Finlandia w tej chwili znajduje się na 2. miejscu u bukmacherów. Jest to o tyle niecodzienna sytuacja, ponieważ po wynikach w preselekcji choćby Lordi oscylowało w dolnych granicach pierwszej dziesiątki.

Finlandia już myśli o przyszłym roku

Nie tylko sam zwycięzca okazał się być żyłą złota, ale też tegoroczna edycja Uuden Musiikin Kilpailu cieszyła się ogromną popularnością. Średnio, finał śledziło 1,3 miliona widzów, a w szczytowym momencie aż 2,1 milona (w kraju, którego populacja liczy 5,6 milionów). W głosowaniu oddano ponad 250 tysięcy głosów. Juuso Määttänen z dziennika Helsingin Sanomat pokdreśla, iż YLE udało się to co było nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. UMK stało się szalonym fenomenem w kraju i produkuje krajowe gwiazdy i hity każdego roku. W tym roku, oprócz Kääriji, szczególną popularnością na Spotify i w stacjach radiowych cieszy się piosenka grupy KUUMAA.

Fiński nadawca już myśli o planach na kolejny roku. Mimo, iż organizacja w Logomo w Turku spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, to bilety wyprzedały się w niecałą dobę (1500 miejsc). Ville Vilén z YLE poinformował, iż nadawca już negocjuje miejsce przyłorocznych rozgrywek. W grę wchodzi zarówno Turku, Tampere jak i metropolitalny obszar Helsinek. Celem jest znalezienie obiektu, który pomieści przynajmniej 5-6 razy więcej widzów.

Eurowizja 2023: organizacja Uuden Musiikin Kilpailu w Turku (Fot. YLE (facebook UMK)/Miikka Varila & Nelli Kenttä)

Finlandia a Eurowizja 2023: kim jest zwycięzca?

Śladami preselekcji: demokracja, bunt i tango w Finlandii

Käärijä jest raperem, który w swoich piosenkach przełamuje bariery hip-hopu z lat 90., muzyki rockowej i elektronicznej. Wykonawca zaczął swoją przygodę z muzyką w 2014 roku. Jednak dopiero 4 lata później pojawiła się jego pierwsza EPka. Natomiast na album trzeba było poczekać jeszcze kolejne 2 lata. Jego twórczość, szczególnie w pierwszym okresie, mocno się skupiała na tematyce hazardu. Współautorem jego piosenki jest Johannes Naukkarinen, który współtworzy utwory dla takich wykonawców jak Nelli Matula, Etta (w tym jej piosenkę z Isaac’iem Sene / UMK21), Mouhous.

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, iż Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, pod hasłem United by Music. Wystąpi 37 krajów, a w porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Natomiast z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry.

Do tej pory swoich reprezentantów wybrało już 29 krajów. Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Jednocześnie, po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć również fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

———

Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.

Zostań patronem Eurowizja.org. (grafika: Szymon Bolek)

Źródło: Iltalehti, Iltasanomat, STT, Helsingin Sanomat, Aftonbladet, ESC Insight, YLE

Idź do oryginalnego materiału