Eurovision Internet Song Contest 2024! Pierwsze trio wygrało konkurs. Europa pokona przez Australię! [ZOBACZ WYNIKI]

dziennik-eurowizyjny.pl 1 miesiąc temu

Australia zwycięża EiSC 2024

Po ponad dwóch miesiącach muzycznych zmagań wczoraj, podczas eurowizyjnej imprezy w Poznaniu ogłoszone zostały wyniki finału ósmej edycji Eurovision Internet Song Contest, internetowego konkursu Dziennika Eurowizyjnego. Triumfowała reprezentacja Australii, trio Telenova – tym samym jest to pierwszy zespół, który zwyciężył konkurs, a Australia jest pierwszym pozaeuropejskim krajem z Grand Prix. Piosenka „Power” została zgłoszona do konkursu jako jedna z pierwszych i uczestniczyła w pierwszym ćwierćfinale, który wygrała zajmując 1. miejsce w głosowaniu na Instagramie oraz 3. miejsce w głosowaniu czytelników Dziennika Eurowizyjnego. W półfinale miała jednak znacznie trudniej – w klasyfikacji wywalczyła jedynie 9. miejsce (5. miejsce na Instagramie i 12. miejsce czytelników) co oznacza, iż do finału zakwalifikowała się dzięki „dzikiej karcie” od jury. W finale jednak odrobiła straty wygrywając głosowanie jurorskie oraz zajmując czwarte miejsce w głosowaniu internautów. W finale pokonała Kosowo (duet Lei i Dhuraty Dory), które ostatecznie zajęło 2. miejsce ze stratą 58 punktów. Na miejscu trzecim znalazła się powracająca do gry Wyspa Man z reprezentującą ją angielską wokalistką Griff. Faworytem internautów był Grek Archangel, który jednak zdobył przedostatnie miejsce w głosowaniu jurorów i ostatecznie rywalizację zakończył na szóstej pozycji.

Wiele niespodzianek w poszczególnych rundach

Zwycięzcami ćwierćfinałów poza Australią byli też Palestyna (Elyanna), Włochy (Coma_Cose) oraz Rumunia (Theo Rose), z kolei w półfinałach wygrali Norwegia (Metteson) i Słowacja (Mark Dann). W półfinałach jurorzy przyznali łącznie sześć dzikich kart i poza Australią otrzymały je też Włochy, Holandia, Irlandia, Wyspa Man i Islandia. Różnice w rankingach państw pomiędzy poszczególnymi etapami gry wynikały z zastosowania innych formuł głosowania. Historycznie najwyższe rezultaty osiągnęły w tym roku Islandia (pierwszy raz w finale), Uzbekistan (5. miejsce), Wyspa Man (pierwszy raz w finale), Węgry (4. miejsce), Jordania (12. miejsce), Portugalia (11. miejsce), Grecja (6. miejsce) oraz Australia (1. miejsce) i debiutujące regiony – Wspólnota Madrytu oraz Podlasie. Kosowo już po raz drugi w historii zakończyło rywalizację na 2. pozycji. W konkursie udział wzięły łącznie 84 piosenki z państw i regionów, a do zabawy zgłoszono prawie 300 utworów. Szczegółowe wyniki tegorocznej edycji opublikowane będą na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego.

Historia Australii na EiSC

Australia to pierwszy kraj, który nie startował w EiSC od początku istnienia konkursu, a zdołał wygrać. Debiut odbył się w trzeciej edycji (2019) na życzenie uczestników. Reprezentantkami zostały członkinie k-popowej formacji Blackpink z utworem „Kill this love” zajmując w finale 19. pozycję. Rok później dla kraju „wirtualnie śpiewała” wokalistka i YouTuberka hinduskiego pochodzenia – Celina Sharma. Piosenka „Chalo” wywalczyła 11. miejsce. W 2021 kraj reprezentowała Emmi z piosenką „Drum” co zakończyło się 13. pozycją w finałowej klasyfikacji. W 2022 ówcześnie najwyższy wynik (11. miejsce) powtórzył sławny Troye Sivan za utwór „Angel Baby”. W 2023 Australia po raz pierwszy nie awansowała do finału. Piosenka „Good light” Summer zajęła co prawa 2. miejsce w ćwierćfinale, ale w półfinale znalazła się na pozycji 20. Tegoroczny start i zwycięstwo odrobiły te straty i poprawiły statystyki. Dziewiąta edycja Eurovision Internet Song Contest za rok wirtualnie odbędzie się w Australii. Więcej o historii konkursu EiSC znajdziecie TUTAJ.

Telenova w piątek wydaje album

Telenova to trio stworzone w Melbourne w 2020 roku. Składa się z wokalistki Angeline Armstrong oraz dwóch muzyków Edwarda Quinna oraz Joshuy Moriarty. Debiutancki singiel „Bones” wydali w 2021 i wtedy ukazała się ich pierwsza EP-ka pt. „Tranquilize”. Dokładnie w ten piątek Telenova wyda swój pierwszy album „Time is a flower” pod opieką EMI Music Australia. „Power” było ich dziesiątym singlem i drugim, który zapowiada płytę. Premiera odbyła się w połowie kwietnia 2024, a od tego czasu Telenova wypuściła też dwa inne utwory – „Discothèque Inside My Head” oraz „January”. Zespół ma już na koncie trasy koncertowe po Australii i Europie oraz Breakthrough Independent Artist of the Year czyli nagrodę zdobytą w 2022 roku. Trzykrotnie byli też nominowani do Music Victoria Awards. Nie jest znany ich stosunek do Konkursu Piosenki Eurowizji, ale ich piosenki zostały zauważone przez fanów konkursu i często prezentowane w plebiscytach takich jak EiSC.