Chociaż pozostaje bardzo niejasne czy którykolwiek z pojazdów autonomicznych zaprezentowanych na My, robot Tesli prezentacja kiedykolwiek trafi na rynek, a stoi za nią jedna z firm produkcyjnych Blade Runner 2049 uważa, iż Elon Musk naruszył prawa autorskie do wydarzenia i pozywa go do sądu.
Dziś Alcon Entertainment — firma produkcyjna z siedzibą w Los Angeles Blade Runner 2049 — złożył pozew przeciwko Tesli, Elonowi Muskowi i Warner Bros. Discovery, zarzucając, iż generator obrazów AI został wykorzystany do stworzenia grafiki promocyjnej wydarzenia We, Robot, która miała przypominać fotosy z filmu science-fiction z 2017 roku. Według firmy Alcon, która jest również właścicielem praw autorskich do Blade Runner 2049WBD i Tesla wysłały prośbę o wykorzystanie zdjęć z filmu 10 października po południu, na kilka godzin przed demonstracją We, Robot na terenie Warner Bros. w Kalifornii.
Chociaż WBD posiada pewne prawa licencyjne do Blade Runner 2049ponieważ wydarzenie miało być transmitowane na żywo na całym świecie, zgoda na zdjęcia musiała pochodzić bezpośrednio od firmy Alcon. A kiedy działy prawne i licencyjne firmy Alcon zostały poinformowane o sytuacji, odesłały zainteresowanym stronom stanowczą odmowę, „aby nie było błędów w przebiegu wydarzenia”.
„Każda rozważna marka rozważająca współpracę z Teslą musi wziąć pod uwagę masowo wzmocnione, wysoce upolitycznione, kapryśne i arbitralne zachowanie Muska, które czasami przeradza się w mowę nienawiści” – wyjaśnia Alcon w pozwie. „Alcon nie chciał, aby BR2049 był powiązany z Muskiem, Teslą ani jakąkolwiek firmą Musk ze wszystkich tych powodów”.
Jednak pomimo odmowy Alcona, Tesla rzekomo zdecydowała się karmić strzałami Blade Runner 2049 do generatora obrazów AI, aby utworzyć „lekko stylizowany fałszywy ekran” co zostało wyeksponowane podczas prezentacji We, Robot. Podczas wydarzenia Musk wspomniał o Łowca androidów franczyzy po nazwie, opisując przedstawienia przyszłości w konwencji science fiction, oraz transmisja na żywo przycięta do obrazu przedstawiający mężczyznę ubranego w kurtkę prochową i stojącego przed niszczycielskim, apokaliptycznym pejzażem miejskim.
Zdjęcie z wydarzenia We, Robot Tesli.Tesli
Oprócz poważniejszego naruszenia praw autorskich Alcon twierdzi również, iż nigdy nie został wtajemniczony w żadne umowy pomiędzy Teslą i WBD, które byłyby konieczne przed wydarzeniem We, Robot. Wraz z umożliwieniem Testie korzystania z Warner Bros. partii i sprzętu, Alcon uważa, iż umowa obejmowała również element promocyjny, który „umożliwiał Tesli wyraźne powiązanie Cybercaba z jednym lub większą liczbą filmów” z katalogu studia, a być może choćby wymagał tego.
Pozew Alcona nie określa dokładnie, jakiej kwoty firma żąda z tytułu odszkodowania, ale wyraźnie stwierdza, iż według niego Musk, Tesla i WBD „wszyscy zrozumieli nieautoryzowany charakter obrazu i niewłaściwy cel, jaki się za nim kryje, i zachęcali lub w inny sposób pożyczali wsparcie dla niewłaściwego przedsięwzięcia.”