Edward Stachura odszedł 45 lat temu. „Cały jestem zbudowany z ran”

radiopogoda.pl 5 miesięcy temu

Od śmierci Edwarda Stachury mija dokładnie 45 lat. Polski poeta, prozaik i pieśniarz targnął się na życie 24 lipca 1979 roku. W ostatnich dekadach swojej ziemskiej wędrówki przebywał głównie na ziemi głogowskiej. Obserwacje kotelskiej codzienności zaowocowały między innymi powieściami „Cała jaskrawość” czy też „Siekierezada albo Zima leśnych ludzi”. W tym czasie artysta mierzył się także z nie lada przeciwnościami losu. Problemy materialne, rozwód z Zytą Anną Bartkowską stanowiły tylko wierzchołek piętrzących się wyzwań.

Rozwiąż quiz o nazwach zawodów. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Introligator zajmuje się:
leczeniem zdrowia psychicznego
oprawianiem książek
obrączkowaniem ptaków
Następne pytanie

Edward Stachura przyszedł na świat 18 sierpnia 1937 roku we wschodniej Francji, a dokładnie w Charvieu-Chavagneux. Wychowywał się poza granicami kraju, jednak już podczas pobytu w regionie Rodan-Alpy, uczył się ojczystego języka. Rodzina powróciła do Polski w 1948 roku, a poeta rozpoczął swoją literacką przygodę jeszcze w wieku 17 lat. „Był w liceum jeden piszący wiersze chłopak, z którego wielu kolegów drwiło (…), więc wziąłem się za pisanie wierszy, żeby przejąć na siebie połowę drwin i w ten sposób ulżyć mu w niedoli” – mawiał bohater „Fabula Rasa”.

Edward Stachura odebrał sobie życie. Pozostawił po sobie rozliczne dzieła literackie

Prozaik pozostawił w swoim dorobku liczne utwory literackie, od fabularnych powieści, po poematy autorskie, aż do szkiców poetyckich. Szczególnym uznaniem czytelników od lat cieszy się liryk zatytułowany „Życie to nie teatr”. Korzystając z motywu theatrum mundi, Edward Stachura nakreślił dwie skrajne koncepcje otaczającej nas rzeczywistości.

Edward Stachura dał się poznać nie tylko jako wybitny poeta, ale również jako utalentowany aktor i wokalista. Wiersz „Życie to nie teatr” uzyskał drugie życie, kiedy do słynnych słów: „ja – duszę na ramieniu wiecznie mam, cały jestem zbudowany z ran, ale gdy śmieję się, to w krąg się śmieje świat!” muzykę skomponował Jerzy Satanowski.

Poniżej posłuchacie utworu „Życie to nie teatr”:

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, poniżej znajdziesz listę numerów, pod którymi anonimowo możesz skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów.

  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu
  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób w żałobie i po stracie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-20:00
  • 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny: poniedziałek-piątek 17:00-20:00, środa 14:00-16:00 (dyżur tematyczny poświęcony chorobie Alzheimera)

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Idź do oryginalnego materiału