Dzieło Olgi Tokarczuk trafi na kielecką scenę

radiokielce.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: Dzieło Olgi Tokarczuk trafi na kielecką scenę


Kielecki Teatr Tańca wytańczy jedno z dzieł polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. 26 października na dużej scenie KTT premierę będzie miał spektakl „Czuły”.

Choreografem tego widowiska jest Anna Nowak. Choreograf, która wiele lat mieszkała za granicą, była m.in. w zespole Sir Wayne’a McGregora – cenionego brytyjskiego choreografa. W ostatnim czasie była kierownikiem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Do Kielc trafiła, bo jak powiedziała, wygrała konkurs na choreografkę lub choreografa spektaklu dużego formatu.

– Jedynym takim tematycznym kryterium było, by odnieść się do literatury polskiej. Sięgnęłam po „Czułego narratora” Olgi Tokarczuk z tego względu, iż ta książka to jedna z niewielu okazji, kiedy jesteśmy dopuszczeni do wewnętrznego warsztatu, kreatywnego pisarki. Mamy w niej taki przepis, jak robić literaturę. Pomyślałam, iż byłoby bardzo ciekawym eksperymentem, żeby zobaczyć, co się stanie, jeżeli użyjemy tej samej metodologii lub zagadnień, które proponuje pisarka. My, czyli realizatorzy spektaklu – zaznaczyła.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Dominika Soszka, a za muzykę – Maciej Zakrzewski.

Na scenie wystąpią tancerze KTT oraz tancerze gościnni. Kamil Zdańkowski należy do tej pierwszej grupy. Cieszy się z możliwości współpracy z nowymi artystami. Wyjaśnia, iż praca na próbach polega również na tworzeniu relacji.

– Próbujemy tego „czułego” w jakiś sposób znaleźć w sobie, w drugim człowieku i zbudować relacje między sobą a tym drugim człowiekiem. Tak samo, jak choreograf pracując w sali, buduje relacje z nami, daje nam dużo wsparcia, pozwala nam odkrywać siebie na nowo w swojej choreografii, ale też dawać coś od siebie. Szuka też w naszym ruchu, w naszym procesie twórczym tego, by relacje cały czas się stawały, powstawały na nowo między nami, odtwórcami na scenie, ale tak samo będziemy mogli je tworzyć z odbiorcami, kiedy już wystąpimy dla publiczności – tłumaczył.

Premiera dużego formatu „Czuły” powstaje dzięki programowi „Przestrzenie sztuki – taniec”, który jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca przypomniała, iż to piąta już jego edycja.

– O tę formę walczyliśmy przez 10 lat z naszymi koleżankami i kolegami z Lublina, Katowic i Łodzi. w tej chwili jest pięciu operatorów programu: Kielce, Lublin, Białystok, Gdańsk i Bytom. Pierwsze trzy lata te programy były realizowane z powierzenia, ponieważ razem z pozostałymi ośrodkami byliśmy liderami i twórcami. Teraz są konkursy, które w tym roku udało nam się wygrać – dodaje.

– Bardzo dziękuję, iż państwo podejmują te działania, są jednym z operatorów krajowych – powiedziała do dyrekcji KTT Agata Wojda, prezydent Kielc.

– Kultura i sztuka w sposób cudowny może łączyć różne środowiska i o tym chyba jest program „Przestrzenie Sztuki”. Spektakl „Czuły” może się toczyć właśnie dlatego, iż Kielecki Teatr Tańca po raz kolejny bierze udział w programie „Przestrzenie Sztuki”. To jest program dofinansowany ze środków centralnych, który daje nam wiele działań i wiele euforii w postaci spektakli, minispektakli, ale także jego znaczącym walorem jest sieciowanie się środowisk. W ramach tego programu artyści KTT będą upowszechniać sztukę taneczną, wnosić ją pod wiele strzech, także w regionie świętokrzyskim, ale dawać szansę obcowania z nią dużej grupie mieszkanek i mieszkańców – tłumaczyła.

Prezydent zwróciła uwagę też na inne korzyści płynące z realizacji „Przestrzeni Sztuki”.

– Dzięki temu wymieniamy doświadczenia, przyjmujemy rezydentów w KTT, możemy także czerpać z doświadczeń innych tego typu instytucji, które funkcjonują na terenie naszego kraju. A Kielce i KTT jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o sztukę taneczną. To również możliwość wymiany pedagogów, którzy w różnych miastach mogą rozwijać swoje kariery, ale to także element łączenia międzypokoleniowego, bo w ramach tego projektu są przewidziane warsztaty dla seniorów. To także projekt, który może wspomagać innych, młodych artystów, którzy nie są tak profesjonalni, jak nasi tancerze i tancerki – wymieniła.

Premiera „Czułego” odbędzie się 26 października. Wcześniej, bo 19 października odbędzie się premiera kameralna. Pokazany zostanie spektakl „Matrioszka”. W planach są także działania artystyczne podejmowane z Filharmonią Świętokrzyską i Domem Środowisk Twórczych w Kielcach.



Idź do oryginalnego materiału