Dworzec w Pilchowicach na sprzedaż

lwowecki.info 11 miesięcy temu

Zaniedbany zabytkowy obiekt, o którym tyle razy pisaliśmy trafia na sprzedaż. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg. Cena za skrawek ziemi i dodatkowe warunki robią wrażenie.

Pilchowice Zapora – dworzec kolejowy

Położony na linii kolejowej nr 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski dworzec kolejowy w Pilchowicach to niewielka stacyjka o drewnianej konstrukcji, z której rozciąga się przepiękny widok na jezioro pilchowickie oraz na szczyty Karkonoszy. Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy robi się ciepło i zielono, po jeziorze pływają żaglówki, a w oddali widać zaśnieżony szczyt Śnieżki.

Dworzec Pilchowice Zapora w filmie

Bajkową scenerię stacyjki wielokrotnie wykorzystywali filmowcy. Tu spacerował Stanisław Mikulski z Beatą Tyszkiewicz w filmie Skąpani w ogniu reżyserii Jerzego Pasendorfera. W pobliżu kręcone były ujęcia do kultowego już filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z Marianem Kociniakiem (jako Franek Dolas) roli głównej. Dworzec pojawia się także w “Ikonach srebrnego ekranu”. W bieżącym roku przy dworcu kręcone były sceny do filmu „Republika dzieci” Jana Jakuba Kolskiego.

czytaj: Najpiękniejsza stacja kolejowa w Polsce

Rejestr zabytków – Narodowy Instytut Dziedzictwa

W wykazie zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, według stanu na 30 czerwca 2020 r. pod numerem nr rej.: A/5884/1-3 z 2.08.2013 przez cały czas znajduje się tam zespół stacji kolejowej Pilchowice – Zapora. Całość datowana jest na 1909 rok. W skład zespołu zabytków wchodzą: budynek dworca o konstrukcji szachulcowej wraz z wiatą peronową o konstrukcji drewnianej oraz dom mieszkalny i mur.

fot.: Mateusz Marchalewicz

Karta zabytku

Wiata została wykonana w konstrukcji drewnianej z dwoma rzędami słupów podtrzymujących konstrukcję dachu. Uwagę zwraca bogaty detal architektoniczny konstrukcji drewnianej. Dach wiaty dwuspadowy, pokryty papą na odeskowaniu pełnym. W konstrukcję wiaty „wcina się” frontowa ściana budynku dworca. – dowiadujemy się z ankiety informacyjnej dla zabytku techniki wykonanej w 1998 roku przez mgr inż. Krzysztofa Madziara. Wówczas specjalista z zakresu marketingu i zarządzania stan obiektu określił jako dobry.

Zaniedbany zabytkowy dworzec w Pilchowicach

Obiekt nie miał do tej pory dobrego gospodarza. Przez lata zaniedbywany popadał w ruinę. Ta piękna niegdyś stacyjka, to dziś obraz nędzy i rozpaczy. Drewniany obiekt przed upadkiem łatano płytami OSB. Drzwi zabijano deskami. Niewłaściwie odprowadzana woda z dachu podmywała konstrukcję, efektem czego są zgniłe elementy drewniane.

Dworzec na sprzedaż

Zaniedbany obiekt kolej wystawiła na sprzedaż. Nabywca będzie musiał doprowadzić go do ładu. Jak wskazano w ogłoszeniu na nieruchomość składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oznaczonego geodezyjnie jako działka nr 331/1, AM-3 o pow. 0,0247 ha, obręb Pilchowice wraz z prawem własności posadowionej na niej zabudowy – nieczynny dworzec kolejowy Pilchowice Zapora.

Nieruchomość o nieregularnym, wydłużonym kształcie. Działka zlokalizowana na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru; bezpośrednie sąsiedztwo stanowi linia kolejowa, budynek mieszkalny oraz jezioro Pilchowickie. Powierzchnia gruntu to 247,00 m2, natomiast powierzchnia zabudowy to 67,00 m2

źródło: PKP

PKP podkreśla, iż obiekt wpisany do rejestru zabytków decyzją nr A/5884/1-3 z dnia 02.08.2013r. Co niezmiernie istotne dla nowego właściciela, to zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy:

  1. naprawić konstrukcję więźby dachowej wraz z poszycie, – w terminie do 31.05.2024r.
  2. przeprowadzić remont elewacji, obejmujący renowację i odtworzeniem zniszczonych oryginalnych materiałów wykończeniowych wraz z przywróceniem oryginalnej kolorystyki – w terminie do 31.05.2025r.
  3. przeprowadzić renowację instalacji stolarki drzwiowej i okiennej; w miejscach gdzie aktualnie otwory zamykane są wtórnymi skrzydłami drzwiowymi należy odtworzyć historyczną stolarkę, wzorując się na zachowanych elementach oraz dostępnych przekazach ikonograficznych – w terminie do 31.05.2025r.
  4. przeprowadzić renowację wszystkich oryginalnych elementów wyposażenia dworca, takich jak przepierzenia, wbudowane ławki, boazeria, posadzki, itp. – w terminie do 31.05.2025r.

Przed przystąpieniem do prowadzenia robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauracyjnych należy uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, po uprzednim uzgodnieniu projektu budowlanego.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wleń w granicach administracyjnych, działka oznaczona jest symbolem KK – tereny kolejowe, TZ – teren zamknięty wyłączony z ustaleń planu.

czytaj: Kto lepiej od nas potrafi nie dbać o zabytki?

Cena za zabytkowy dworzec

PKP wystawiło obiekt na sprzedaż i oczekuje za niego 80 tysięcy złotych.

Rewitalizacja linii kolejowej

Zaniedbany obiekt na niewielkiej działce nie stanowiłby wielkiej wartości, gdyby nie nadzieja na rewitalizację linii kolejowej 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski. Samorządowi województwa będzie ciężko ulokować peron w innej lokalizacji.

galeria zdjęć z 2023 roku

[See image gallery at lwowecki.info]
Idź do oryginalnego materiału