Dwór, w którym mieszkał Henryk Sienkiewicz sprzedany na Białorusi. Kwota może dziwić

polsatnews.pl 3 godzin temu

Na Białorusi za równowartość 1350 złotych sprzedano dwór, w którym mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz, polski powieściopisarz i laureat literackiego Nobla. W posiadłości powstało jego jedno z najważniejszych dzieł, czyli "Pan Wołodyjowski", które która wraz z "Ogniem i mieczem" oraz "Potopem" tworzy słynną "Trylogię".

Jak informuje Biełsat, 14 lipca podczas aukcji elektronicznej sprzedano XIX-wieczny dwór Mineyków w miejscowości Dubniki w obwodzie grodzieńskim. W posiadłości tej mieszkał i tworzył niegdyś Henryk Sienkiewicz. Licytacja została przeprowadzona na platformie "BUGB-Majemasts", której operatorem jest Białoruska Uniwersalna Giełda Towarowa.

Białoruś. Sprzedano dwór, w którym powstał "Pan Wołodyjowski"

"W skład wystawionego na sprzedaż majątku, oprócz dwukondygnacyjnego budynku dworu, który do 2005 roku pełnił funkcję domu opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych, weszły również: budynek administracyjny z 1968 roku, łaźnia z pralnią, stołówka, punkt medyczny, garaże, magazyny oraz szereg zabudowań gospodarczych" - czytamy w artykule.

ZOBACZ: Łukaszenka ukarze za brak ziemniaków. Złożył podpis pod ustawą

Nieruchomość została sprzedana za 1058,4 rubla białoruskiego, czyli w przeliczeniu około 368 dolarów amerykańskich, czyli ok. 1352 złotych. Według rzecznika BUGT, Ramana Janiewa, kwota ta stanowiła 5 proc. więcej niż cena wywoławcza, która była podana w ogłoszeniu sprzedaży. Posiadłość została kupiona przez firmę z obwodu grodzieńskiego zajmującą się produkcją materiałów budowlanych.

Dwór Mineyków w Dubnikach. Tworzył tam Henryk Sienkiewicz

Dwór Mineyków został zbudowany przez polskiego ziemianina Bronisława Mineykę w 1878 roku. Posiadłość zapisała się na kartach polskiej historii, ponieważ w latach 80. XIX wieku przyjeżdżał do Mineyków Henryk Sienkiewicz. Pisarz zamieszkał w majątku, tworząc tu koncepcję "Potopu" (w latach 1884-1886), a w latach 1887-1888 napisał tam "Pana Wołodyjowskiego". Podobno okoliczni znajomi Sienkiewicza i mieszkańcy Dubnik stali się pierwowzorami wielu bohaterów tej części "Trylogii".

Pod koniec I wojny światowej dwór został częściowo zdewastowany - zniszczone zostały biblioteka i archiwum. Po wojnie posiadłość została odbudowana, zaś obecnie jest w ruinie. Na terenie majątku zachowały się również pozostałości kilku budynków gospodarczych. Majątek Dubniki został opisany w 4. tomie "Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" Romana Aftanazego.

WIDEO: "Nowy sojusz zamiast NATO". Rosyjski pisarz apeluje do Europy
Idź do oryginalnego materiału