Prestiżowe zestawienie 100 najlepszych filmów stworzonych po 2001 roku opracowano na podstawie opinii 177 ekspertów, w tym krytyków filmowych, badaczy akademickich oraz organizatorów i dyrektorów najsłynniejszych festiwali filmowych. W wyróżnionej przez portal BBC setce znalazły się dwie polskie produkcje, co można nazwać ogromnym sukcesem. Jeden z tytułów umieszczono choćby tuż za pierwszą połową.
REKLAMA
Zobacz wideo "The Palace". Nowa produkcja Romana Polańskiego [ZWIASTUN]
Najlepsze polskie filmy w rankingu BBC. "Śmierć kina" to zwykły blef
Autorzy zestawienia postawili sobie za cel obalenie teorii mówiącej o tym, iż współcześnie nie powstają już takie filmy jak kiedyś. Jak czytamy w artykule "'śmierć kina' jest przedmiotem debat na uniwersyteckich studiach filmowych na całym świecie". Wiele osób dopatruje się wciąż zanikającej idei chodzenia do kina z powodu rosnącej liczby platform streamingowych oraz filmów nagrywanych przez twórców internetowych. Niektórzy uważają nawet, iż określenie "gwiazda filmowa" to już przeszłość.
Być może wina nie leży w gwiazdach filmowych, ale w nas samych. jeżeli nie możesz znaleźć arcydzieł pośród blockbusterów, to po prostu nie szukasz wystarczająco mocno. Dzisiejsza twórczość filmowa, zarówno ta kosztująca krocie, jak i ta z niewielkim budżetem, kwitnie artystycznie jak nigdy dotąd
- czytamy w opisie. Siłą współczesnego kina ma być natomiast różnorodność, która potrafi zadowolić niemalże wszystkich miłośników filmów. Portal BBC postanowił udowodnić, iż XXI wiek również podarował światu dzieła, które mogą "przetrwać próbę czasu" i nie pozwolą o sobie zapomnieć. Wystarczy tylko dać im szansę.
Polskie filmy wśród najlepszych dzieł XXI wieku. To oscarowe dzieła sztuki
Pierwsze miejsce w rankingu należy do filmu "Mulholland Drive" Davida Lyncha. Na podium znalazły się również, takie produkcje jak "Spragnieni miłości' Wong Kar-waia oraz "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona.
Zobacz też: Krytycy zdecydowali. Oto lista najlepszych filmów XXI wieku. To trzeba obejrzeć
W pierwszej dziesiątce umieszczono ponadto:
"Spirited Away: W krainie bogów" (Hayao Miyazaki),
"Boyhood" (Richard Linklater),
"Zakochany bez pamięci" (Michel Gondry),
"Drzewo życia" (Terrence Malick),
"Yi Yi: A One and a Two" (Edward Yang),
"Rozstanie" (Asghar Farhadi),
"To nie jest kraj dla starych ludzi" (Joel and Ethan Coen).
Pierwszego polskiego dzieła należy zaś szukać na 55. miejscu zestawienia i jest to "Ida" Pawła Pawlikowskiego z 2013 roku. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku w Polsce i nawiązuje do motywu szukania własnej tożsamości oraz opowiada o trudnych relacjach polsko-żydowskich. Dzieło Pawlikowskiego zostało uhonorowane licznymi nagrodami i w 2015 roku zdobyło Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Na miejscu 90. znalazł się natomiast film Romana Polańskiego pod tytułem 'Pianista' z 2002 roku. Jest to historia Władysława Szpilmana, znakomitego polskiego pianisty i kompozytora, która mówi o przetrwaniu i nadziei oraz sztuce pozwalającej przynosić ukojenie w cierpieniu. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w trakcie drugiej wojny światowej. To dzieło uzyskało zaś aż trzy Oscary. Nagrody wręczono za najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszego reżysera oraz najlepszy scenariusz adaptowany.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.