Nawet około stu osób wzięło udział w spacerze historycznym „Śladami koneckich Żydów”, który w niedzielę w Końskich zorganizowała pasjonatka kultury jidysz pochodząca ze Stąporkowa Rita Miernik.
Uczestnicy spotkania na starcie otrzymali specjalne broszurki, które miały służyć im jako przewodniki. W broszurze przedstawiono skrócono zarys społeczności żydowskiej w Końskich, która przed wojną stanowiła około połowy mieszkańców miasta. Opisano też najważniejsze obiekty związane z Żydami – jak choćby nieistniejącą już synagogę, czy annotarg będący centrum życia handlowego. Podczas spaceru przewodniczka rozwijała te informacje. Nam jeszcze przed spacerem Rita Miernik opowiedziała nieco więcej o tym wydarzeniu:
–„Dzisiejszy spacer odbywa się w ramach Europejskich Dni Kultury Żydowskiej. Sam pomysł spaceru powstał w ramach mojego projektu 'Smutne Synagogi’. Jeżdżę po całej Polsce w poszukiwaniu budynków, które niegdyś były synagogami. Dokumentuję ich stan, przeznaczenie i okazało się, iż większość tych Synagog jest w małych miejscowościach, a to stało się doskonałym wybiegiem do tego by mówić o historii Żydów z mniejszych ośrodków miejskich, a nie skupiać się tylko na dużych miastach […] Zaczynamy w parku, pod UMiG, przeniesiemy się w okolice rynku, potem poszukamy artefaktów żydowskich odlewni, zobaczymy gdzie stała synagoga, zobaczymy pozostałość budynku szkoły żydowskiej. Na koniec poszukamy żydowskich nagrobków i zobaczymy żydowską kuczkę, o którą wszyscy pytają…” – opowiadała nam organizatorka spaceru.
Całą wypowiedź znajdziecie w materiale wideo.
Rita Miernik to stąporkowianka i autorka bloga historyczno-społecznego „Smutne synagogi”, w którym pokazuje stan budynków, które przed II wojną światową pełniły rolę synagog. Więcej o samym projekcie można przeczytać TUTAJ.
Zdjęcia: