Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska wystąpią jako DJ-ki na Festiwalu Korelacje we Wrocławiu. Wstęp z biletem na seans

wroclawskiportal.pl 3 dni temu

Już za niecały miesiąc, w dniach 21-24 listopada, w wrocławskim kinie DCF odbędzie się Festiwal Korelacje prezentujący polskie filmy w nowatorskiej formule – wzbogacone o autorskie narracje mistrzyń i mistrzów słowa, m.in. Doroty Masłowskiej, Filipa Springera, Artura Andrusa czy Michała Witkowskiego. Na festiwalowiczów czeka wyjątkowa niespodzianka: 22 listopada Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska wystąpią z projektem Niższa Szkoła Tańca. To pierwszy DJ set literacko-dziennikarskiego duetu we Wrocławiu.

W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się również pokazy futurystycznych animacji z autorską audiodeskrypcją Marii Peszek, Filipa Zawady czy Małgorzaty Lebdy, które zachwyciły na tegorocznym Kinomuralu oraz specjalny set filmowy z udziałem bohaterów serialu „Włatcy Móch”.

Niższa Szkoła Tańca to impreza taneczna, na której puszczamy hity nie tylko największe, ale i najmniejsze. Skompromitowane przeboje, wdzięczne za ich włączenie, uwalniają całą swoją skumulowaną przez lata szatańską energię, która porywa choćby najbardziej zagorzałych przeciwników tańca” – tak opisują swój projekt Dorota Masłowska, pisarka, autorka m.in. wydanej niedawno „Magicznej rany” (Wyd. Karakter), scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka oraz Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki. Wyjątkowy duet wystąpi w nowej roli 22 listopada o godz. 22:00 w Concordia Design Wrocław. Wstęp dla uczestników festiwalu za okazaniem biletu na dowolny seans filmu z narracją. Liczba miejsc ograniczona.

Animacje z narracją, kino nieme i Włatcy Móch

Pierwsza edycja Festiwalu Korelacje będzie okazją do ponownego obejrzenia ZŁEJNOCKI – wyjątkowego przedsięwzięcia Kinomuralu i Festiwalu Korelacje – tym razem nie pod gołym niebem a w Galerii KINO Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Audiowizualnym dziełom artystów i artystek sztuki nowych mediów (m.in. Páraic Mc Gloughlin, Jake Fried i Tim Maxwell) towarzyszyć będą narracje, które stworzą i przeczytają Maria Peszek, Filip Zawada, Agnieszka Wolny-Hamkało, Małgorzata Lebda, Maciej Kurowicki, Bartek Bartos, Bartek Wokan i Tomek Tryzna. To podróż przez serię abstrakcyjnych animacji, które mieszają futurystyczne wizje z surrealistyczną sztuką i autorskimi narracjami. Takie połączenie twórców nowych mediów z literatami zapewnia dostępność dla osób z ograniczeniami wzroku, jednocześnie oferując wszystkim widzom zupełnie nowe doświadczenie. Animacje prezentowane będą bezpłatnie w trakcie trwania festiwalu.

Program towarzyszący to również kino nieme z narracją Bartka Kędzierskiego, reżysera i scenarzysty kultowego serialu „Włatcy Móch”, który w tym roku, po ponad dekadzie, powrócił na ekrany. Set składa się z 6 niemych, czarno-białych filmów krótkometrażowych. Czesio, Anusiak, Maślana, Konieczko i inni wybiorą się do kina i wprowadzą nas w świat filmów przełomu XIX i XX wieku, w tym dzieł Braci Lumière. W nagraniach narracji wzięła udział oryginalna obsada aktorska serialu. Na seanse (23 i 24 listopada) obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach kina w dniu wydarzenia. Poszczególne animacje z narracją Kędzierskiego otwierać będą również premierowe seanse filmowe podczas festiwalu (poza galą zamknięcia).

Zobacz filmy oczami ulubionych autorów i spotkaj się z nimi po seansach

Festiwal Korelacje to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Oryginalnym dialogom w filmach towarzyszy autorska audiodeskrypcja (wraz z napisami), czyli subiektywny opis tego, co dzieje się na ekranie, dzięki czemu wszyscy – również osoby z ograniczeniami wzroku czy słuchu – oglądają film oczami narratora. To rodzaj oprowadzania po filmie, interpretowania go w bardzo swobodny sposób. – Tworzymy festiwal połączeń: filmów z narracjami, literatów ze sztuką filmową, zapomnianego nieco polskiego kina z nowymi odbiorcami, a wreszcie wszystkich odbiorców na jednej sali, z takim samym dostępem do kultury – tłumaczy Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

W programie głównym:

  • To tylko Rock”, reż. Paweł Karpiński, 1983
    autorska narracja: Dorota Masłowska / premiera, gala otwarcia
  • Chudy i inni”, reż. Henryk Kluba, 1966
    autorska narracja: Artur Andrus / premiera
  • Walkower”, reż. Jerzy Skolimowski, 1965
    autorska narracja: Filip Zawada / premiera
  • Dziecinne pytania”, reż. Janusz Zaorski, 1981
    autorska narracja: Filip Springer / premiera
  • Dług”, reż. Krzysztof Krauze, 1999
    autorska narracja: Michał Witkowski / premiera
  • Marcowe migdały”, reż. Radosław Piwowarski, 1989
    autorska narracja: Agnieszka Wolny-Hamkało / premiera, gala zamknięcia
  • Wilczyca”, reż. Marek Piestrak, 1982
    autorska narracja: Dorota Masłowska
  • Trzeba zabić tę miłość”, reż. Janusz Morgenstern, 1972
    autorska narracja: Agnieszka Wolny-Hamkało

Po premierowych pokazach filmów z autorską audiodeskrypcją odbędą się spotkania z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

Program i bilety na seanse dostępne przez stronę www.korelacje.org.pl.

Po festiwalu wybrane produkcje trafią na platformę Adapter.pl – pierwszy w Polsce portal VOD z filmami dostosowanymi dla widzów z dysfunkcją wzroku i słuchu – oraz do dystrybucji w Sieci Kin Studyjnych.

Festiwal Korelacje organizowany jest przez studio Kineskop oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Więcej informacji: www.korelacje.org.pl i na www.dcf.wroclaw.pl

[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]
Idź do oryginalnego materiału