W piątek, 27 stycznia 2023 roku, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, rozpoczął się proces, w którym Donald Tusk, były premier RP, pozwał „Gazetę Polską” i jej redaktora naczelnego, Tomasza Sakiewicza, za okładkę z lipca 2022 roku. Na okładce tej gazety, Tusk został przedstawiony na podobieństwo Adolfa Hitlera, z uniesioną dłonią i hasłem „Gott mit uns”, którego używali żołnierze Wehrmachtu.
Tusk: „Byłem w szoku, gdy zobaczyłem tę okładkę”
W trakcie procesu, Donald Tusk zeznawał, iż okładka gazety wywarła na nim ogromne wrażenie. „Byłem w szoku, gdy zobaczyłem tę okładkę” – powiedział. Dodał, iż otrzymuje wiele gróźb pozbawienia życia swojego i swoich bliskich, a wiele z tych gróźb jest motywowane przekonaniem, iż jestem sługą Niemiec, nazistą, hitlerowcem, etc.
Krzywdzące stereotypy i gróźby
Premier zwrócił uwagę na krzywdzące stereotypy, które są stosowane wobec niego i jego rodziny. „Cena, jaką płacę ja i moja rodzina, jest w jakimś sensie niewymierna. Może wystarczy jeden z wielu przykładów, jak moje wnuki pytają mnie, czy to prawda, iż jestem Niemcem i hitlerowcem, bo takie rzeczy czytały w internecie” – wyjaśnił.
Tusk domaga się przeprosin i zadośćuczynienia
Donald Tusk domaga się przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości 100 tysięcy złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. „Robię to bardzo rzadko, gdy decyduję, iż ta granica została przekroczona, ale wówczas podejmuję kroki prawne” – wyznał.
Reakcja Tomasza Sakiewicza
Redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz, przypomniał, iż to trzeci pozew Tuska i zapytał go, czy jest do niego uprzedzony i czy ma obsesję na jego punkcie. Donald Tusk odparł, iż nie ma to związku z jego uprzedzeniem do redaktora ani nic wspólnego z jego systemem nerwowym.
Prawdziwe dane i źródła
Według danych, w 2022 roku, „Gazeta Polska” miała nakład około 30 tysięcy egzemplarzy. Gazeta ta jest znana z kontrowersyjnych okładek, które wzbudzają emocje i dyskusje w Polsce. Według badań, przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w 2022 roku, 63% Polaków uważało, iż media powinny być ograniczone w swojej wolności, aby nie propagować treści szkodliwych dla demokracji.
W tej sprawie, ważne jest, aby pamiętać o odpowiedzialności mediów za treści, które publikują. Jak pokazują badania, Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z wpływu mediów na ich życie i decyzje polityczne.
Źródła:
* Dziennik Gazeta Prawna
* Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS)
* „Gazeta Polska”
Tagi: Donald Tusk, Gazeta Polska, Tomasz Sakiewicz, proces, okładka, Hitler, Wehrmacht, przeprosiny, zadośćuczynienie.