Dom inspirujący, dom przyjazny – z prof. dr hab. Krystianem Kiełbem, JM Rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, rozmawia Izabella Starzec

wroclawskiportal.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: JM Rektor, prof.dr hab. Krystian Kiełb


Izabella Starzec: Jubileuszowy rok 75-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego dobiega końca. Dwoma spektaklami „Wesela Figara” Mozarta w Operze Wrocławskiej 25 i 26 maja, przygotowanymi przez społeczność akademicką, zostanie zwieńczony ten uroczysty czas. Jakie odczucia towarzyszą panu przed tym wydarzeniem?

– JM Rektor, prof. dr hab. Krystian Kiełb: euforia to – niewątpliwie – dominujące odczucie, jakie towarzyszy mi, gdy myślę, iż już za kilka dni będziemy mogli spotkać się w gmachu Opery Wrocławskiej, by wspólnie uczestniczyć w spektaklu „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mówiąc „wspólnie”, mam na myśli nie tylko członków naszej akademickiej wspólnoty – studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, ale także naszych przyjaciół z innych ośrodków akademickich naszego kraju, gości zagranicznych, przedstawicieli władz oraz melomanów, którzy zawsze chętnie uczestniczą w artystycznych wydarzeniach naszej Uczelni. Towarzyszy mi ponadto poczucie odpowiedzialności i szczególnej satysfakcji, gdy myślę o naszej 75-letniej historii.

Akademia Muzyczna_budynekE

W minionych dekadach wrocławska Akademia Muzyczna przechodziła różnorodne przeobrażenia. Rozwijała się wraz ze swym miastem, ewoluując od niewielkiej jednowydziałowej placówki do nowoczesnego, otwartego na świat centrum kształcenia młodych artystów muzyków, prowadzącego bogatą działalność artystyczną i naukową o zasięgu międzynarodowym, stanowiącego ważne ogniwo życia artystycznego Wrocławia, Dolnego Śląska i naszego kraju. Patrząc z tej perspektywy nade wszystko odczuwam dziś szacunek i wdzięczność wobec kilku pokoleń nauczycieli akademickich naszej Uczelni, artystów i naukowców, wybitnych osobistości i znakomitych mistrzów, którzy – wraz ze studentami z tamtych lat, wspierani przez grono pracowników niebędących nauczycielami akademickimi – tworzyli środowisko wrocławskiej uczelni muzycznej przed nami. To dzięki Ich poświęceniu, tytanicznej pracy i zaangażowaniu możemy dziś świętować ten piękny Jubileusz. Pełni pokory kontynuujemy Ich dzieło, starając się zapewnić jak najlepszą przyszłość tym, którzy przyjdą
tu po nas…

Przygotowując obchody 75-lecia uczelni, na co najbardziej chciał pan wraz z pedagogami
i kadrą poszczególnych wydziałów zwrócić uwagę?

Budowaniu koncepcji obchodów 75-lecia Uczelni towarzyszyła idea jedności w różnorodności. Idea przewodnia pozwoliła z jednej strony na ukazanie różnorodnych nurtów prowadzonej w naszej Uczelni działalności, z drugiej natomiast umożliwiła podjęcie działań integrujących całą naszą wspólnotę – czego doskonałym przykładem stały się wydarzenia wiodące naszego jubileuszu, w tym dwa najważniejsze, stanowiące ramę obchodów, a więc koncert inaugurujący Jubileusz oraz spektakl wieńczący ten uroczysty czas.

Za nami zatem rok obfitujący w cykl wyjątkowych koncertów, w tym symfonicznych, kameralnych, instrumentalnych, wokalnych, i wokalno-instrumentalnych. Czas znakomitych recitali solowych, pokazów scenicznych, koncertów jazzowych, chóralnych. W roku jubileuszu odbywały się w naszej Uczelni konkursy – a wśród nich I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im Karola Lipińskiego – kursy i klasy mistrzowskie, prezentacje twórczości młodych kompozytorów, wystawy, konferencje, sesje, sympozja i seminaria naukowe.

fot. Małgorzata Kujda

Jedność naszej akademickiej rodziny ukazywaliśmy w sposób, który jest dla nas najbardziej naturalny – wspólnym działaniem twórczym. Stąd w Nadzwyczajnym Koncercie Jubileuszowym z okazji inauguracji obchodów 75-lecia naszej Uczelni, który odbył się w naszej sali koncertowej, wystąpili studenci – członkowie Akademickiej Orkiestry Symfonicznej i połączonych chórów AMKL, a także charyzmatyczni absolwenci – soliści: Maestra Aleksandra Kurzak, Joanna Zawartko, Sara Dragan oraz Mariusz Godlewski. Koncert poprowadził wybitny polski dyrygent Maestro Marek Pijarowski – doktor honoris causa naszej Uczelni i jej zasłużony profesor. Co więcej, wieczór rozpoczęło prawykonanie kompozycji naszego absolwenta, Dawida Aleksego Dorożyńskiego „Fantazje Zgiełk Myśli” na orkiestrę symfoniczną – zwycięskiego utworu w ramach zorganizowanego konkursu kompozytorskiego.

Motto jedności towarzyszy nam także w dniu zwieńczenia Jubileuszu. Oto bowiem w gościnnych murach Opery Wrocławskiej wystąpią razem młodzi artyści – studenci reprezentujący różne nurty kształcenia muzycznego, w tym soliści śpiewacy oraz Akademicka Orkiestra Symfoniczna skupiająca studentów instrumentalistyki. Zaproszenie do wyreżyserowania spektaklu przyjął Pan Tomasz Janczak, Dyrektor Opery Wrocławskiej, a kierownictwo muzyczne objął Maestro Bassem Akiki. Warto przypomnieć, iż zarówno reżyser, jak i dyrygent, są także absolwentami wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Jestem przekonany, iż bogate spektrum wydarzeń Roku Jubileuszu 75-lecia naszej Uczelni pozwoliło na prezentację Akademii jako prężnie działającej uczelni artystycznej, legitymującej się najwyższej próby twórczymi dokonaniami jej studentów, doktorantów, absolwentów oraz nauczycieli akademickich.

Koncerty są naturalną możliwością przedstawienia aktualnego stanu artystycznego uczelni, ale przecież są specjalizacje niewykonawcze, jak np. teoretycy muzyki. Jaka była ich rola
w trakcie prezentacji dorobku uczelni?

Oczywiście, mówiąc o dokonaniach twórczych miałem na myśli także i działalność naukową prowadzoną w naszej Uczelni, która jest nie mniej imponująca. Sztuka i nauka to przecież dwa paralelne obszary twórczej aktywności człowieka. W Roku Jubileuszu wydarzeń, które podkreśliły naszą silną pozycję na polu badawczym w sferze nauki, również nie brakowało. Powiem jedynie
o kilku najważniejszych, a wśród nich o wydarzeniach cyklicznych, jak np. VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis – odbywająca się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu od 2008 roku pod naukowym kierownictwem prof. dr hab. Anny Granat-Janki, a także X Studencka Konferencja Wieloznaczność dźwięku, stanowiąca ogólnopolską, a w niektórych edycjach międzynarodową, platformę interdyscyplinarnej refleksji dotyczącej fenomenu dźwięku.

Wśród propozycji konferencyjnych pojawiły się także i przedsięwzięcia nowe, jak np. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Duchowość w muzyce – muzyka w duchowości, której pomysłodawcą i kierownikiem był dr hab. Tomasz Kienik. Wrocławska Akademia Muzyczna to także istotny na mapie Polski ośrodek muzykoterapeutyczny. Wydarzeniem doniosłym była Ogólnopolska Konferencja Naukowa 50 lat studiów muzykoterapii w Polsce, stanowiąca forum wymiany doświadczeń, innowacyjnych metod, modeli i technik stosowanych w muzykoterapii, zorganizowana pod przewodnictwem dra hab. Pawła Cylulko. W Roku Jubileuszowym odbył się także X Ogólnopolski Kongres Studentów Muzykoterapii i I Ogólnopolski Kongres Studentów Edukacji Muzycznej.

Cieszymy się, iż po raz kolejny Uczelnia nasza stała się miejscem spotkania saksofonistów z wielu państw podczas Europejskiego Kongresu Saksofonowego. Wspomniane przeze mnie wydarzenia naukowe to jedynie wybór z wielu ciekawych propozycji, które zorganizowaliśmy w ramach obchodów Jubileuszu.

Jakie okolicznościowe wystawy i wydawnictwa towarzyszyły jubileuszowi. Co szczególnie chcieliście państwo wyeksponować?

Zarówno okolicznościowe wystawy towarzyszące Jubileuszowi, jak i wydawnictwa stanowią przestrzeń do przypomnienia historii naszej Uczelni, wskazania zachodzących w niej przemian, w tym zarówno w sferze działalności artystycznej, naukowej, dydaktycznej, ale także rozwoju naszej infrastruktury, to wreszcie spojrzenie na naszą dzisiejszą działalność oraz antycypacja wizji przyszłości.

Wystawa Jak marzenia stały się rzeczywistością, fot. Małgorzata Kujda

Zapraszam Państwa serdecznie do zapoznania się z trzema wystawami wyeksponowanymi w foyer budynku E naszej Uczelni. Pierwsza z nich zatytułowana 75 lat minęło… Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w latach 1948-2023 jest podróżą przez kolejne dekady działalności naszej Uczelni. Na planszach odnajdziemy poczet rektorów AMKL, doktorów honorowych czy fotorelacje z benefisów nauczycieli akademickich. Ekspozycja ta jest także prezentacją wybranych wydarzeń naukowych i artystycznych, w tym tych organizowanych cyklicznie, a także publikacji wydanych nakładem AMKL. Osoby odwiedzające wystawę dowiedzą się więcej o naszych czterech wydziałach, kilkunastu katedrach, zespołach instrumentalnych i wokalnych.

Wystawa 75 lat minęło… fot. Małgorzata Kujda

Druga wystawa zatytułowana Jak marzenia stały się rzeczywistością przypomina powstawanie i ukazuje funkcjonowanie obiektów składających się na nową część kampusu, restaurację zabytkowej elewacji historycznej części kampusu AMKL, a także powstanie naszej Letniej Sceny Koncertowej. Ideą trzeciej ekspozycji zatytułowanej Szkoły artystyczne i naukowe Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu jest zaprezentowanie rozwoju istniejących w naszej Uczelni wspólnot, których przedstawicieli jednoczą tożsame idee w określonych obszarach uprawiania sztuki muzycznej, realizujące się w sposób najbardziej naturalny w relacji mistrz–uczeń. Obok tych trzech wystaw całorocznych zorganizowaliśmy szereg wystaw czasowych, okazjonalnych, związanych
z konkretnymi realizowanymi w naszej Uczelni wydarzeniami.

Jak co roku wydaliśmy szereg publikacji, jednak trzy z nich mają charakter specjalny, gdyż zostały przygotowane w związku z Jubileuszem. Jakkolwiek mam świadomość, iż nie jest możliwe krótko streścić 75 lat działalności naszej Uczelni, to jednak zapraszam gorąco do zapoznania się
z aforystycznym portretem Akademii odsłoniętym na kartach wydanego z okazji Jubileuszu folderu.
Ukazuje on wrocławską Akademię Muzyczną jako prężnie działające centrum kultury muzycznej, dysponujące znakomitymi warunkami do pracy artystycznej, naukowo-badawczej i dydaktycznej. Jest również ukłonem w stronę naszej tradycji, którą pojmujemy jako zbiorową mądrość. Tradycji, która nas rozwija, ubogaca i staje się inspiracją do tworzenia i realizacji śmiałych wizji przyszłości.

Kolejne dwie publikacje ukażą się niebawem, wieńcząc obchody Jubileuszu 75-lecia naszej Uczelni. Jedną z nich będzie podwójny numer czasopisma GAMa, które powraca po ośmiu latach przerwy. Wznowienie wydawania periodyku w tym szczególnym momencie niezmiernie nas cieszy. Zamierzeniem naszym stało się, by numer ten objął refleksją wybrane wydarzenia z życia Uczelni od października 2016 roku. Druga z publikacji jest rodzajem księgi jubileuszowej, która opowiada o siedemdziesięciu pięciu latach naszej aktywności, skupiając się w sposób szczególny na ostatniej dekadzie. Jej przygotowaniu towarzyszyło kilka sesji fotograficznych, gdyż chcieliśmy m.in. utrwalić portrety pracowników, studentów i doktorantów w tym szczególnym momencie 75-lecia naszej działalności. Rozwój Uczelni prezentujemy tym razem w sposób odmienny, niż czyniliśmy to dotychczas. Teksty dotyczą bowiem poszczególnych sfer naszej aktywności, niejako w oderwaniu od struktury Uczelni. Obraz ten ukazuje jedność naszej wspólnoty, ową jedność w różnorodności stanowiącą ideę przewodnią naszego Jubileuszu.

Zamykając ten piękny rozdział, jakie najważniejsze wyzwania stoją w tej chwili przed Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego?

Jubileusz stał się dla nas impulsem rozwojowym i inspiracją do podejmowania nowych wyzwań. Warto przypomnieć, iż odbywa się w roku akademickim wieńczącym kadencję 2020-2024,
którą zapamiętamy jako bardzo szczególną, a znamionowała ją nieprzewidywalność. Początek to przecież rzeczywistość szczytu pandemii COVID-19, zaraz później wybucha wojna tocząca się wciąż za naszą wschodnią granicą, to czas kryzysu gospodarczego, przekładającego się w sposób negatywny na nasze codzienne funkcjonowanie. To wreszcie – w skali globalnej – czas skomplikowanych przemian społecznych i kulturowych, skutkujących „zagubieniem” współczesnego człowieka wśród konkurujących wartości. To czas, gdy komplikuje się kwestia relacji pomiędzy człowiekiem
a technologią, co rodzi pilną potrzebę humanizacji owej technologii, to dezorientacja w środowisku przenikniętym nadmiarem informacji, skutkująca zachwianiem tradycyjnego porządku naszej rzeczywistości, a wszystko to dzieje się w czasach, gdy coraz szybciej staje się coraz szybsze

Mimo tak złożonych uwarunkowań lata 2020-2024 przyniosły naszej wspólnocie wiele sukcesów. Obok indywidualnych sukcesów nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, których było bardzo wiele, powiem o tych, które dotyczą całej naszej akademickiej wspólnoty. Oto dyscyplina sztuki muzyczne, w ramach której prowadzimy działalność, oceniona została na najwyższą kategorię A+ w przeprowadzonej ogólnopolskiej kategoryzacji dyscyplin nauki i sztuki. Prowadzone przez nas kierunki studiów wyróżnione zostały pięcioma Certyfikatami Doskonałości Kształcenia nadanymi przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wcześniej jako pierwsza i – jak dotąd – jedyna uczelnia artystyczna w Polsce uzyskaliśmy Międzynarodowy Certyfikat Akredytacji Instytucjonalnej nadany przez Zarząd Europejskiej Komisji Akredytacyjnej MusiQuE – Music Quality Enhancement. Fakt, iż uznane certyfikaty nadane zostały nam przez gremia zewnętrzne, obiektywizuje ocenę.

Sukcesy te niezwykle cieszą, jednak nie spoczywamy na laurach, przeciwnie, traktujemy je jako zobowiązanie do szczególnie wytężonej pracy. Jakkolwiek od wielu lat szczególną wagę przywiązujemy do doskonalenia jakości naszej pracy, to jednak pamiętamy, iż formatowanie działań w kierunku dążenia ku doskonałości jest procesem, który nie ma końca, stąd doskonalenie jakości naszej działalności artystycznej, naukowej, dydaktycznej i administracyjnej pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata. Jestem przekonany, iż członkowie naszej wspólnoty z największą troską zadbają o realizację tego postulatu, a także o stałe poszerzanie oferty dydaktycznej o najbardziej aktualne obszary twórczych poszukiwań i naukowej refleksji.

Obok wspierania doskonałości artystycznej i badawczej we współtworzeniu nowoczesnej dydaktyki akademickiej w najbliższych latach planujemy dalszy rozwój kontaktów z szeroko pojętym otoczeniem zewnętrznym, zarówno w perspektywie międzynarodowej, krajowej, jak i lokalnej. Wyzwaniem jest więc umacnianie naszych dotychczasowych partnerstw i budowanie nowych relacji. W celu sprawnego i skutecznego organizowania aktywności z tym związanych w strukturze Uczelni dokonamy zmian, w tym m.in. powołamy trzy nowe jednostki – Centrum Rozwoju Artysty, Centrum Projektów i Współpracy Międzynarodowej oraz Centrum Informacji, Promocji i Organizacji Imprez.

Dużym wydarzeniem będzie powołanie Wydziału Muzyki Jazzowej, a fakt ten usankcjonuje pozycję muzyki jazzowej w naszej Uczelni, która w ostatnich dwóch dekadach dynamicznie rosła. Przed nami także realizacja nowych inwestycji, które komplementarnie dopełnią kampus od strony funkcjonalnej. Wspólnie zbudowaliśmy markę uczelni rozwijającej się, innowacyjnej, antycypującej wyzwania przyszłości, otwartej, dostępnej, przyjaznej, ale też uczelni szanującej tradycję, pamięć tych, którzy budowali jej fundamenty i współtworzyli ją przez kolejne dekady. Jestem przekonany, iż to, co udało nam się osiągnąć do tej pory, daje wspaniałą przestrzeń do twórczego i odważnego definiowania i osiągania nowych celów, do budowania Akademii, która dla członków wspólnoty, ale też i naszych gości, jest drugim domem.

Pragniemy, by był to dom inspirujący, stwarzający możliwości rozwoju, ale i dom przyjazny, który daje poczucie bezpieczeństwa. Naszym zadaniem jest zatem ustawicznie rozwijać Uczelnię – czerpiąc mądrość z przeszłości, działając tu i teraz, w oparciu o swobodę twórczego myślenia budujemy Uczelnię przyszłości dla tych, którzy przyjdą tu po nas. Czy i w jakim zakresie nam się to uda, pokaże czas i kolejne jubileusze…

Idź do oryginalnego materiału