Dokumentacja procesu powstawania premier – open call

ikm.gda.pl 2 tygodni temu

Rusza open call na dokumentator_a/kę procesów powstawania premiery kameralnej i premiery dużego formatu, które zostaną zaprezentowane publiczności w październiku i listopadzie w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec. Celem dokumentacji jest budowanie archiwum programu oraz próba rozwijania innych niż tradycyjne metod archiwizacji tańca.

Tegoroczne gdańskie Przestrzenie Sztuki – Taniec zostały stworzone z myślą o rozwijaniu myślenia ekologicznego w przestrzeni tańca i choreografii oraz wdrażaniu w jego tworzeniu rozwiązań z zakresu zrównoważonej produkcji.

Dokumentację postrzegamy jako odzwierciedlenie tych idei – zwrócenie uwagi na metody i elementy procesu twórczego, które być może nie staną się częścią dzieła, ale mogą być materiałem do dalszych poszukiwań lub inspiracją dla innych. Zależy nam również na dostrzeżeniu w procesie ekologicznych sposobów pracy i poszukiwaniu formy dokumentacji, dzięki której można by o nich opowiedzieć. Chcemy, żeby dokumentacja była formą towarzyszenia w procesie twórczym -– wspierającą obecnością, która pozwala zobaczyć proces powstawania pracy w nowej perspektywie.

Do kogo skierowany jest open call?

Do wzięcia udziału w open callu zapraszamy osoby zainteresowane tańcem i choreografią, które mają doświadczenie w dokumentacji tańca i sztuk performatywnych. Dokumentację rozumiemy bardzo szeroko – może ona przyjąć formę tekstową, dźwiękową, wizualną (notatki wizualne, grafiki, kolaże, fotografie).

Formuła pracy dokumentatora_ki zostanie dookreślona we współpracy z artystami_tkami przygotowującymi premiery.

Nie wymagamy Waszej obecności podczas całego procesu prób. Forma współpracy zostanie dookreślona i zaplanowana w dialogu z artystami_tkami.

Ze względu na lokalny profil tegorocznych Przestrzeni Sztuki – Taniec, open call kierujemy przede wszystkim do osób związanych z Trójmiastem.

Co oferujemy?

  • wynagrodzenie w wysokości 2200 zł brutto za przygotowanie dokumentacji jednej premiery;
  • zwrot kosztów podróży do/z Gdańska;
  • pokrycie kosztów noclegu w Gdańsku w ograniczonym zakresie (wysokość kosztów noclegów zostanie ustalona indywidualnie);
  • wsparcie merytoryczne opiekunki programu premier;
  • publikację dokumentacji na stronie IKM.

Czego oczekujemy?

Dokumentator_ka powinien przygotować dzieło, które będzie wynikiem procesu dokumentacji. Może ono przyjąć dowolną formę.

Opiekunką merytoryczną programu premier jest Katarzyna Kania.

Więcej o planowanych premierach:

Premiera kameralna

Artur Grabarczyk i Stanisław Bulder będą pracować nad spektaklem o strukturze improwizacyjnej. Ich głównym obszarem zainteresowania jest fascynacja ciągłością procesów zachodzących w ciele człowieka, szczególnie tych związanych z układem nerwowym. Analizując te mechanizmy pod kątem fizjologicznym i społecznym podejmą się ich interpretacji i ucieleśnienia. Minimalistyczny język programowania b#######k posłuży tu jako narzędzie choreograficzne, które odpowiadać będzie za strukturę, tempo i decyzje podejmowane przez performerów podczas tego eksperymentalnego widowiska.

Próby do premiery kameralnej będą trwały od 28 września do 4 października. Pokazy odbędą się w dniach 5–6 października w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Premiera dużego formatu

Magda Jędra, choreografka spektaklu dużego formatu, chce poddać dekonstrukcji swoją wcześniejszą pracę i otworzyć ją na obecność i działanie sześciorga związanych z Trójmiastem performerów oraz muzyka. Spektakl będzie koncentrował się na tym, w jaki sposób postrzegamy nasz otoczenie, jakie jego detale jesteśmy w stanie zauważyć, ale też na procesach koncentrowania i rozpraszania uwagi. Ważnym wątkiem pracy będzie to, w jaki sposób publiczność – przemieszczająca się w tym spektaklu po przestrzeni pozbawionej krzeseł – partycypuje w sieci spojrzeń wytwarzanych przez performerów.

Próby do premiery dużego formatu będą trwały od 16 do 22 listopada. Pokazy odbędą się w dniach 23–24 listopada w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia należy wysyłać do 23 września 2024 roku, do godziny 23:59 poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://forms.gle/PjErqPRt5sgLvZfw7.

Komisja konkursowa wybierze spośród nadesłanych zgłoszeń maksymalnie dwie osoby.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 30 września.

Regulamin konkursu dostępny pod linkiem.

Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres [email protected].

Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2024 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Idź do oryginalnego materiału