Serial “Dojrzewanie” jest o 13-letnim chłopcu, który zostaje oskarżony o morderstwo swojej koleżanki z klasy. Przeczytaj, aby zrozumieć dlaczego szkoła i obecność rodziców w życiu dziecka ma takie znaczenie dla jego psychiki.
Uwaga! Spojlery!
Dowiedz się o czym jest serial
“Dojrzewanie” (2025) to brytyjski serial, który sam pierwszy odcinek obejrzało aż 6,5 miliona widzów. Pokazuje on trudności z jakimi mierzą się dzieci w szkole, aczkolwiek odcinki (poza pierwszym) przedstawione są z perspektywy policji i szkoły, psychologa i rodziców.
Serial zaczyna się od wtargnięcia policji do rodzinnego domu Jamie’go pod zarzutem podejrzenia morderstwa. Chłopiec zostaje przewieziony na komisariat. Wszyscy są dla niego rzeczowi, ale grzeczni i w pewnym sensie wspierający. Widz czuje od nich lekką empatię.
Na komisariacie Jamie zamknięty jest w celi. Wybiera swojego ojca jako uprawnionego dorosłego, czyli musi być on obecny podczas badań lekarskich oraz przesłuchania. Pod koniec pierwszego odcinka widzimy nagranie z kamery, iż ten 13-letni chłopiec rzeczywiście zabił swoją koleżankę z klasy, chociaż cały czas temu zaprzecza.
Dlaczego ten serial tak wstrząsnął światem?
„Dojrzewanie” bardzo poruszyło widzów, ponieważ oprawcą jest dziecko. Samo to jest szokujące i pomimo tego, iż już w pierwszym odcinku dostajemy informację od twórców, iż on naprawdę popełnił tę zbrodnię, wielu widzów nie wierzy. Muszą obejrzeć serial do końca, by przekonać się na własne oczy i zrozumieć dlaczego on to zrobił.
No właśnie, dlaczego? Widzimy, iż Jamie ma jakiś niesprecyzowany kompleks ojca. Poza tym, szkoła do której chodził pozostawia wiele do życzenia. Podczas rozmowy z terapeutką pokazane są też problemy chłopca z agresją. Wszystko to składa się w jedną całość i wychodzi zaniedbanie rodziców wobec swojego syna. Widać, iż ci ludzie nie są źli. Kochają Jamie’go, tylko w kluczowych momentach nie poświęcili mu dostatecznie dużo uwagi i to niestety zaowocowało negatywnie. Szkoła również nie dała rady, ponieważ dyrekcja ani nauczyciele nie zauważyli, iż w ich placówce jest problem z cyberprzemocą i bullyingiem.
Zwróć uwagę na czekające wyzwania
Z pewnością życie 13-latka nie jest usłane różami. Pojawia się mocna presja społeczna, dzieciaki zapętlają się w swojej rzeczywistości do której nie ma wstępu żaden dorosły. Istotne są tutaj hormony, konflikty i brak zrozumienia w domu. Dzieciaki próbują zaistnieć i zmagają się z problemami i oczekiwaniami ze strony rodziny. Czują się niezrozumiane. Z pewnością w tle przemyka problem depresji, stanów lękowych i samotności.
Na przykładzie Jamie’ego widać, iż absolutnie nie jest wstanie uwierzyć w siebie i w to, iż jakaś dziewczyna mogłaby go polubić, nie mówiąc już o kochaniu. Czuje się niedowartościowany, a jego ego zostało wielokrotnie zdeptane w internecie i szkolnym korytarzu.
Wywrzyj presję na społeczeństwie
W życiu dziecka najważniejsze są trzy aspekty w życiu – przyjaciele/znajomi, szkoła i rodzina. Te okoliczności mają też największy wpływ na młodego człowieka, dlatego nie można pozwolić, aby któraś część zawiodła.
Oczywiste jest to, iż dzieci mają swoich znajomych i w pewnym wieku rodzice nie będą w stanie kontrolować z kim się widuje ich dziecko. Ale powinni okazać zainteresowanie, popytać co u niego, spędzać wspólnie czas. Dziecko musi czuć, iż jest w jakimś stopniu kontrolowane, iż nie wszystko mu wolno. Ale żeby było świadome, musi zrozumieć czym jest dobro, a czym jest zło, czyli podstawowe zasady moralne. Że kobiety i mężczyźni są równi.
Gdy rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, one dalej czerpią od nich informację, ale tylko te niewerbalne. Widzą jak ojciec traktuje matkę. Jak zwraca się do sąsiadów. Jak reaguje w złości i radości. Dzieci dostrzegają wszystko, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas i wytłumaczyć im pewne rzeczy, żeby nie wyciągały wniosków same.
Szkoła to równie istotny element dorastania, bo dziecko spędza w placówce bardzo dużo czasu. Rozmawia z nauczycielami, czasami zadaje pytania, uczy się. Doświadcza dobrych i złych chwil. Dlatego nauczyciele powinni być wykwalifikowanymi pedagogami, którzy dostrzegą wszelkie nieprawidłowości u dziecka i przede wszystkim zareagują, jeżeli pojawi się agresja lub o ile dziecko będzie dręczone przez innych uczniów. Na tym polega ich zadanie. Mają pomóc młodzieży przejść bez szwanku przez proces edukacji i zostać dobrymi, dorosłymi ludźmi.
Przeczytaj podsumowanie „Dorastania”
„Dojrzewanie” to serial, który ogląda się z trudem i jednocześnie z fascynacją. Przedstawia problemy, które mogą pojawić się tak naprawdę w każdym “dobrym” domu, co tym bardziej uczula rodziców, aby lepiej przyjrzeć się swoim dzieciom, ale i sobie. W serialu rodzina jest przedstawiona jako bezradna i niczego nieświadoma.
Podkreślana jest rola rodziców i szkoły w życiu dzieci, bo zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł podczas szukania filmu na wieczór. Może to będzie dobry początek do rozmowy z najbliższymi. Oby tak było, ponieważ serial w głównej mierze po to powstał. Aby uświadamiać.
Źródła:
- „Dojrzewanie” Netflixa już uchodzi za jeden z najlepszych seriali 2025 roku, https://www.vogue.pl/a/dojrzewanie-na-netflixie-to-jeden-z-najlepszych-seriali-2025-roku-kryminal-o-nastoletnim-mordercy-wciska-w-fotel, [dostep:02.04.2025]
- „Dojrzewanie” – serial o największym rodzicielskim koszmarze, https://ladnebebe.pl/dojrzewanie-serial-o-najwiekszym-rodzicielskim-koszmarze/, [dostep:02.04.2025]