24 kwietnia w nowoczesnej przestrzeni Concept 11 w Warszawie odbyło się premierowe wydarzenie promujące książkę wydawnictwa PWN “Dlaczego umieramy” autorstwa Venki Ramakrishnana – laureata Nagrody Nobla i jednej z najbardziej fascynujących postaci współczesnej nauki.
Fascynująca opowieść jednego z najwybitniejszych naukowców
Jako ludzkość od wieków szukamy sposobów na radzenie sobie ze śmiercią i towarzyszącym jej niepokojem. Tworzymy wierzenia, które pozwalają nam uniknąć jej ostateczności. Podejmujemy wysiłki, żeby nas zapamiętano i żeby „coś po sobie zostawić”. Dążymy do prokreacji, aby cząstka nas żyła dalej w świecie. Instynktownie unikamy wypadków i chorób, a także wkładamy wiele pracy w zahamowanie procesu starzenia się naszego organizmu. Chcemy trwać przy życiu tak długo, jak to możliwe. A nauka ma nam w tym pomóc.
Naukowcy z różnych dziedzin – biologii, fizyki, chemii, inżynierii genetycznej i sztucznej inteligencji – tworzą nowe, coraz bardziej wyrafinowane narzędzia do manipulowania genami i komórkami, które mają znaczący wpływ na proces starzenia się. Czy dzięki ich wysiłkom zdołamy w końcu przechytrzyć choroby i śmierć i żyć zdecydowanie dłużej niż obecnie?
Debata „Czy śmierć jest nieunikniona?”
Cieszy nas niezmiernie, iż tytuł zgromadził tak liczne grono znakomitych gości – przedstawicieli mediów, ekspertów, influencerów i miłośników ambitnej literatury popularnonaukowej.
Jesteśmy dumni, iż pierwszy nakład książki wyprzedał się niemal błyskawicznie.
W centrum wydarzenia znalazła się pasjonująca debata pt. „Czy śmierć jest nieunikniona?”, która poruszyła tematykę nieśmiertelności, starzenia, postępu nauki i sensu życia.
W debacie udział wzięli:
– dr Joanna Gutral – psycholożka i psychoterapeutka, która potrafi mówić o najtrudniejszych emocjach z lekkością i głębią,
– dr Łukasz Sobkowiak – biolog molekularny i naukowiec, który z prawdziwą pasją opowiada o tematach długowieczności i anti-aging’u,
– dr Konrad Skotnicki – doktor z TikToka, popularyzator nauki, który wie, jak wytłumaczyć życie i śmierć pod mikroskopem.
Debatę prowadziła Marta Kowalska – dziennikarka, dyrektor wydawnicza Wydawnictwa Zwierciadło.
Dziękujemy za tak entuzjastyczny odbiór wydarzenia i przebiegu debaty – to dla nas ogromna motywacja, by tworzyć kolejne projekty na równie wysokim poziomie.