Dlaczego fani debatują, kto jest winien.

oen.pl 2 tygodni temu


W weekend rozeszła się wiadomość o śmierci 23-letniej Any Clary Benevides Machado, która w piątek zachorowała podczas koncertu Taylor Swift w Rio de Janeiro w Brazylii. Piątkowy występ Swift odbył się podczas fali upałów, która spowodowała rekordowo wysokie temperatury w brazylijskim mieście, co według wskaźnika ciepła sprawiało, iż tego dnia odczuwalna była prawie 40 stopni Fahrenheita. Władze miejskie poinformowały, iż Benevides doznał zatrzymania akcji serca po utracie przytomności na koncercie. Od czasu zdarzenia bardzo W stronę Swifta i organizatorów wydarzenia posypały się oskarżenia, podczas gdy zszokowani i pogrążeni w żałobie fani próbują poskładać w całość to, co się stało. Zapoznaj się z podsumowaniem tego, co według wszystkich się wydarzyło i tego, o co proszą władze, aby to zrobiły.

OK, zacznijmy od tego, co mówią organizatorzy i obóz Taylor Swift. Jaka jest ich wersja wydarzeń?

W piątek Swift zamieściła w swojej relacji na Instagramie oświadczenie, w którym „ze zdruzgotanym sercem” ujawniła, iż ​​wcześniej tego wieczoru „przed” jej występem na stadionie Nilton Santos w Rio de Janeiro w Brazylii zmarł fan. Swift stwierdziła, iż ​​ma „bardzo mało informacji”, ale opisała fankę jako „niezwykle piękną i zdecydowanie za młodą”. Zakończyła wiadomość wyjaśnieniem, iż nie będzie opowiadać o tragedii na scenie – piątkowy występ miał być pierwszym z trzech wyprzedanych koncertów, które Swift miała zagrać przez trzy dni w Rio, zanim przeniosła się do São Paulo – ale ona „czuje[s] tę stratę głęboko” – przesyłał wyrazy miłości rodzinie i przyjaciołom fana i wyraził konsternację, stwierdzając: „To ostatnia rzecz, o której myślałem, iż się wydarzy, kiedy zdecydowaliśmy się wyruszyć w tę trasę do Brazylii”.

W sobotę jeden z lokalnych organizatorów wydarzenia, Time For Fun, zamieścił na swojej stronie na Twitterze (X) oficjalne oświadczenie w języku portugalskim, w którym ujawnił, iż anonimową fanką z postu Swifta była Benevides. T4F powiedział, iż Benevides zajęli się ratownicy medyczni, zanim przewieziono ją do szpitala, gdzie udzielono jej prawie godzinnej pomocy, zanim tragicznie zmarła.

To okropne! Czy tylko Benevides miała objawy podczas występu?

W tym zdumiewającym upale Swift wystąpił dla ponad 60 000 ludzi. Lokalne serwisy informacyjne podają, iż według miejskiej straży pożarnej podczas przedstawienia zemdlało co najmniej tysiąc widzów. Według „The New York Times” bywalca koncertu twierdził, iż tak wielu fanów zachorowało jeszcze przed rozpoczęciem występu, iż był w stanie podsunąć się do balustrady przy scenie, gdy rozpoczął się występ, twierdząc, iż „było mało personelu” i choćby oni „byliśmy trochę zagubieni” w kwestii tego, co robić.

Ale z pewnością organizatorzy wydarzenia podjęli środki ostrożności, aby dostosować się do upalnych temperatur?

Właśnie nad tym w tej chwili pracują Swifties online i władze w terenie. Można by pomyśleć, iż rekordowo wysokie temperatury wymagałyby specjalnych środków bezpieczeństwa dla uczestników, ale zmiany klimatyczne pokazują nam, jak nieprzygotowane mogą być władze na upały, a w tym przypadku nie jest jasne, czy organizatorzy wydarzeń i właściciele obiektów byli tak pomocni, jak to tylko możliwe, czy zaniedbani. , czyli twórcy rzeczywistych przyczyn zagrożenia.

Dla niektórych nie jest jasne, w jakim stopniu sama Swift powinna zostać zaliczona do grona osób uznanych za odpowiedzialne za śmierć Benevides. jeżeli w ubiegły weekend korzystaliście z internetu, być może już coś takiego widzieliście – szczególnie w przypadku różnych doniesień o tym, iż fani mieli dostęp do wody przez cały występ.

Oh! Faktycznie, coś o tym widziałem. O co chodziło z tą całą aferą wodną?

Część kibiców utrzymuje, iż nie pozwolono im wnosić wody na stadion, choć nie zostało to potwierdzone ani zdementowane przez żadne oficjalne strony. Według Time kibic obecny podczas piątkowego występu opisał atmosferę na stadionie jako „przypominającą saunę” i był świadkiem, jak wielu innych kibiców „wyglądało na zmartwionych” i krzyczało o wodę.

Nie jest jednak całkowicie jasne, w jakim stopniu i w jakich okolicznościach woda została udostępniona. Chociaż istnieją twierdzenia, iż ​​obiekt przez cały czas sprzedawał wodę po zbyt wysokich cenach po rzekomym zakazie wnoszenia wody z zewnątrz do obiektu, według niektórych raportów fanów zespół Swifta próbował zapewnić bezpłatną wodę, zanim zapasy się wyczerpały, przez co część publiczności poczuła pragnienie. Istnieją nagrane przez fanów filmy, na których członkowie personelu, rzekomo należący do zespołu Taylora, rozdają wodę.

Wołanie tłumu o wodę można zobaczyć w wielu nagranych przez fanów filmach publikowanych w mediach społecznościowych, na których Swift przerwała jej występ lub skierowała wodę do publiczności wielokrotnie, kiedy zauważyła, iż ​​fani krzyczą i machają lampkami telefonów o pomoc. Swifties stworzyli internetową petycję, w której proponują „Ustawę Benevides”, która sprawi, iż woda podczas wydarzeń stanie się obowiązkowym i bezpłatnym dostawą. Pod petycją zebrano już ponad 323 000 podpisów.

Oczywiście nic z tego nie bierze pod uwagę godzin, które niektórzy fani spędzili czekając przed areną w gorącym słońcu, zanim drzwi się otworzyły.

To brzmi okropnie. Czy były jakieś inne zarzuty dotyczące zaniedbania lub sprzeciwu wobec organizatorów wydarzenia i oświadczeń Swifta?

Kilka! Swifties przeszli w tryb detektywa. Jednym z głównych, jak dotąd niepotwierdzonych zarzutów jest to, iż chociaż obiekt jest stadionem na świeżym powietrzu, otwory na zewnątrz stadionu zostały zamknięte, aby uniemożliwić wejście do środka osobom nieposiadającym biletów znajdujących się poza stadionem. wideo fanówwygląda na to, iż niektóre boki stadionu są zamknięte. Fan twierdzi również, iż niektóre wyjścia zostały zablokowane, co utrudniało im opuszczenie obiektu, gdy sami źle się czuli.

Kolejny zarzut dotyczy posadzki stadionu. Według zdjęć fanów i oświadczeń dostępnych w Internecie, stadion pokrył trawę stadionu metalową podłogą, co nie tylko spowodowało, iż w pomieszczeniu było cieplej, ale także spowodowało, iż niektórzy kibice, którzy na nią upadli (w tym linku znajduje się ostrzeżenie dotyczące zdjęć oparzeń!), doznali poważnych obrażeń (w tym linku znajduje się ostrzeżenie dotyczące zdjęć oparzeń!). oparzenia.

Dodatkowo fani skarcili Swifta i organizatorów wydarzenia za wykonanie efektów wizualnych i pirotechnicznych występu zgodnie z planem, mimo iż temperatura była bardzo wysoka. Część brazylijskich Swifties zebrała się, aby sformułować publiczną prośbę do gwiazdy popu, aby „ponownie rozważyła użycie” materiałów pirotechnicznych w jej kolejnych występach.

Ani Swift, ani T4F nie wydały żadnych oświadczeń na temat tych konkretnych twierdzeń dotyczących piątkowego programu.

Dobroć. To musi być to, prawda? Proszę, powiedz, iż to wszystko.

Ludzie mają jeszcze jedną sprzeczkę i dotyczą samej piosenkarki. W swoim pierwszym oświadczeniu kilka godzin po koncercie Swift napisała, iż ​​Benevides zmarła zanim jej występ, ale towarzysząca fanowi przyjaciółka Benevides twierdzi, iż początkowo zemdlała na początku koncertu, podczas gdy Swift na początku swojego setu wykonywała piosenkę „Cruel Summer”.

Czekaj, nie rozumiem. Co to zmienia?

O ile wiem, nic, a w niektórych artykułach prasowych na temat tej tragedii stwierdzono to samo, co Swift, ale niektórzy przez cały czas są z tego powodu zdecydowanie podejrzliwi wobec Swifta. Można to przypisać dwóm głównym czynnikom: 1) ludzie szukają winnych i 2) brak wzmianki przez organizatora o którejkolwiek z rzekomych złych decyzji, które zagrażały widzom koncertów, wzbudził wśród fanów duże podejrzenia. Z tego powodu szukają wszelkich niespójności, jakie tylko mogą znaleźć. Mam na myśli to oraz fakt, iż zawsze będą ludzie, którzy kochają pannę Swift i tacy, którzy ją nienawidzą – oba obozy czekają na swój moment, aby dodać swoje trzy grosze.

Powiedziałeś, iż ten program był pierwszym z trzech odbywających się w ciągu trzech kolejnych dni. Czy w związku z tragedią pierwszego programu nastąpiły jakieś zmiany?

W sobotnim oświadczeniu wydanym X brazylijski Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Flávio Dino powiedział, iż od tego dnia na pokazy będzie można wpuszczać butelki z wodą, a firmy produkujące programy „poddawane działaniu wysokiej temperatury” są zobowiązane do zapewnienia bezpłatnych i łatwo dostępna woda pitna. Krajowy sekretarz ds. konsumentów Brazylii, Wadih Damous, potępił rzekomy zakaz wnoszenia własnej wody do środka i powiedział, iż rząd przeprowadzi dochodzenie w sprawie firmy. Przed kolejnym programem wytwórnia ogłosiła, iż ​​„wzmocni” swoje środki ostrożności, włączając w to zwiększenie liczby punktów bezpłatnego dostępu do wody, zatrudnienie około 200 dodatkowych pracowników oraz zwiększenie liczby stacji i zasobów medycznych. Ogłosili również, iż umożliwią klientom przynoszenie własnej wody w zamkniętych szklanych lub elastycznych plastikowych pojemnikach, a także zamkniętej przetworzonej żywności.

T4F dodała także, najwyraźniej próbując zrzucić na kogoś winę, iż „zakaz wnoszenia butelek z wodą na stadiony jest wymogiem nałożonym przez organy publiczne” i iż ponieważ T4F nie sprzedaje żywności ani napojów, „jest odpowiedzialna za administracja stadionu.” W osobnym poście T4F sugeruje również, iż fani powinni przybyć bliżej godziny otwarcia drzwi, aby „unikać długich okresów ekspozycji na słońce”.

Swift ostatecznie przełożył sobotni występ na poniedziałek. Jednak tysiące fanów pojawiło się już na koncercie, zanim został odwołany tego ranka, co doprowadziło do chaosu w miarę rozproszenia się tłumów. Mimo to Swift kontynuowała w niedzielę swój trzeci i ostatni występ w mieście. Podczas występu Swift zagrała swoją piosenkę „Bigger Than the Whole Sky”, którą niektórzy Swifties odebrali jako hołd dla Benevides.

Kevina Mattsona

W latach 60. i 70. ludzie umierali na wielkich koncertach. Punk Rock miał odpowiedź.

Czytaj więcej

Wspomniałeś o winie…Jest Taylor Swift jest za to wszystko winna? Pamiętam podobną rozmowę z raperem Travisem Scottem i tragedię w Astroworld kilka lat temu, ale nie pamiętam, jak to wszystko się rozwiązało.

  1. Mam 68 lat. Oto, w czym mylą się młodsi widzowie Złoty kawaler.

  2. Zatrzymania To przytulny powrót do lat 70. z jedną dużą różnicą

  3. „Finałowy” teledysk Beatlesów pokazuje, iż Peter Jackson naprawdę się zgubił

  4. Nowy program Emmy Stone i Nathana Fieldera jest niesamowity

Niestety, nierzadko zdarzają się przypadki śmierci w dużych tłumach, dotyczy to również koncertów. Wielu prawdopodobnie pamięta tragedię Astroworld z 2021 r., kiedy dziesiątki widzów koncertów zostało rannych, a 10 zmarło z powodu uduszenia w wyniku gwałtownego wzrostu tłumu na początku występu Travisa Scotta, którego akcja rozgrywa się w Teksasie. Choć okoliczności śmierci na występach Scotta i Swifta są odmienne, w obu przypadkach pojawia się pytanie, kto dokładnie ponosi winę za takie tragiczne wydarzenia. Trudno dojść, skąd doszliśmy do tej kwestii na podstawie Astroworld, ponieważ chociaż wielka ława przysięgłych w Teksasie odmówiła postawienia organizatorów lub Scotta w stan oskarżenia w związku z oskarżeniami karnymi, przeciwko organizatorom koncertów (Live Nation) i Scottowi, niektórym z nich, złożono ponad 500 pozwów. które obie strony rozstrzygnęły już poza sądem.

Ostatecznie wydaje się powszechne, iż winni byliby organizatorzy wydarzeń, a nie wykonawcy – z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, iż trudno jest ustalić, w jakim stopniu wykonawcy mogą stać się świadomi tego, co dzieje się w tłumie, bez adekwatna komunikacja. Rola Scotta jako organizatora wydarzenia jest niejasna, biorąc pod uwagę, iż był „gospodarzem” festiwalu i ma udokumentowaną historię zachęcania do bardziej hałaśliwych zachowań podczas swoich występów. Z drugiej strony Swift nie miał takiej historii w przeszłości, dlatego prawdopodobnie nie poniósłby winy z prawnego punktu widzenia.

Niestety nie powstrzymuje to niektórych fanów od poczucia, iż ​​w dążeniu do sprawiedliwości należy ją w to wciągnąć, ponieważ to ona miała największą władzę w tej sytuacji. A to z kolei nie powstrzyma jej fanów przed obroną jej przed tymi roszczeniami. Czas pokaże, jak to wszystko rozegra się pod względem prawnym, ale miejmy nadzieję, iż od dzisiaj przynajmniej tak będzie woda.
Źródło

Idź do oryginalnego materiału