Dlaczego Daniel Craig nie zagrałby geja w czasie, gdy był Bondem?

filmweb.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: plakat


Pierwszą rolą, jaką Daniel Craig przyjął po zakończeniu przygody z Jamesem Bondem, jest William Lee w filmie "Queer" – adaptacji kontrowersyjnej powieści Williama Burroughsa. Aktor zdradził, dlaczego wcześniej nie zdecydowałby się na podobny występ.

Dlaczego Daniel Craig nie zagrałby geja w czasie, gdy był Bondem?


W rozmowie z brytyjskim wydaniem Sunday Timesa Daniel Craig opowiedział jak rola Jamesa Bonda wpłynęła na jego decyzje dotyczące występów w innych produkcjach. Przyznał, iż nie mógłby wówczas przyjąć roli w takim filmie jak "Queer" Luki Guadagnino.

To wyglądałoby tak, jakbym chciał się popisać swoim statusem – stwierdził. Gdy zaczynałem grać Bonda, myślałem, iż muszę brać też inne zlecenia, ale tak nie było. Stawałem się gwiazdą, cokolwiek to znaczy, przez co ludzie chcieli mnie w swoich filmach. Niesamowite.

Daniel Craig w filmie "Nie czas umierać"
Daniel Craig wcielał się w Bonda od 2006 do 2021 roku. Pierwszym filmem z serii, w którym mogliśmy go zobaczyć, było "Casino Royale", ostatnim – "Nie czas umierać". Aktor przyznał, iż praca ta była dla niego wyczerpująca pod względem emocjonalnym:

Pod koniec "Bonda" byłem tak wyczerpany emocjonalnie, iż dojście do siebie zajęło mi sześć miesięcy. Zawsze stawiałem życie na pierwszym miejscu, więc kiedy to praca stała się priorytetem, wydrenowało mnie to.

Jednocześnie aktor podkreślił, iż nie uważa, by przyjęcie roli geja w czasie, gdy grał Bonda miało być manifestem męskości.

W ogóle nie chciałem tej dyskusji, ale ona i tak trwała przez cały czas, gdy byłem Bondem. Nie zajmowałem stanowiska, aby nie zaognić sytuacji. Życie jest na to zbyt krótkie.

O czym opowiada "Pedał" Williama S. Burroughsa?


"Pedał" to druga powieść Williama S. Burroughsa, w której autor kontynuuje wątki rozpoczęte w debiutanckim "Ćpunie". Ze względu na obsceniczne sceny i śmiałe opisy seksu męsko-męskiego wydawnictwa w Stanach Zjednoczonych przez długi czas nie były nią zainteresowane. Książka została wydana dopiero w 1985 roku, po ponad trzech dekadach od jej ukończenia. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Phantom Press w 1993 roku. W oficjalnym opisie możemy przeczytać:

William Lee ucieka przed narkotykami i atmosferą Nowego Jorku. Osiedla się w stolicy Meksyku, w miejscu, które stało się azylem dla wielu zagubionych i nieprzystosowanych. Lee jest homoseksualistą – po wielu upokarzająco nieudanych próbach nawiązania kontaktu poznaje młodego mężczyznę, Gene'a Allertona. Gene oddaje mu się biernie, obojętnie, bez śladu obrzydzenia czy satysfakcji. Obaj wybierają się w szaleńczą podróż w głąb Ameryki Południowej w poszukiwaniu yage, tajemniczej halucynogennej rośliny... Kim są postaci Burroughsa – wykolejeńcami czy romantycznymi bohaterami? Być może homoseksualizm i narkomania są tylko osłoną, próba wyrażenia protestu przeciwko wrogiemu, nieprzyjaznemu społeczeństwu...

Zobacz zwiastun filmu "Queer"


"Queer" zadebiutował na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Danielowi Craigowi partneruje w nim Drew Starkey. Zobaczcie zwiastun:


Idź do oryginalnego materiału