Kim jest Desmond Hart i co zrobi dalej w serialu „Diuna: Proroctwo”? Fani świata z książek Franka Herberta mają wiele teorii na ten temat – przedstawiamy najciekawsze. Uwaga na spoilery.
„Diuna: Proroctwo” nie zwlekała z wprowadzeniem swego czołowego „złoczyńcy”. Ale kim tak naprawdę jest Desmond Hart, którego gra Travis Fimmel („Wikingowie”). Czy ma odpowiednik w książkach z cyklu „Diuna”?
Diuna: Proroctwo – kim jest i czego chce Desmond Hart?
Brutalna końcówka 1. odcinka serial „Diuna: Proroctwo” przedstawiła widzom jedną z kluczowych zagadek produkcji: kim jest Desmond Hart i czego chce? Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie uniemożliwia fakt, iż bohater zagrany przez Fimmela nie pojawił się w żadnej z książek Franka Herberta czy późniejszych prac Briana Herberta i Kevina J. Andersona.
Co wiemy o nim na ten moment z samego serialu? „Diuna: Proroctwo” wprowadza Desmond jako służącego rodowi Corrino żołnierza – weterana z planety Arrakis. Mężczyzna, który czuwał nad pozyskiwaniem przyprawy i przetrwał bezpośrednie spotkanie z czerwiem pustyni, twierdzi w 1. odcinku, iż został zdradzony przez innych żołnierzy, ale z materiału, który pokazano imperatorowi (Mark Strong) wynika, iż tak naprawdę dobrowolnie poddał się czerwiowi.
Pod koniec odcinka Desmond brutalnie – i z wykorzystaniem zdolności podobnych do członkiń zgromadzenia żeńskiego – Desmond rozprawia się z Pruwetem (Charlie Hodson-Prior) i Kashą (Jihae). Skąd jego siły i o co w ogóle mu chodzi? Serwis ComicBook zebrał najciekawsze teorie.
Jedna z nich utrzymuje, iż zabójstwa pod koniec 1. odcinka serialu nie są wcale efektem pirokinetycznych zdolności Desmonda (takich mocy nie odnajdziemy w oryginalnych książkach), a efektem działania trucizny lub nieopisanej jeszcze technologii (chociażby spopielacza skał opisanego w „Mesjaszu Diuny”), którą bohater mógłby zawdzięczać np. rasie Tleilaxianów. W książkach istoty te posiadły wyjątkową wiedzę na temat genetyki – odpowiadali też za tworzenie klonów na podstawie kodu genetycznego zmarłych ludzi (według jednej z teorii, takim „sztucznie odtworzonym” człowiekiem jest właśnie Desmond).
Inne teorie wskazują na przykład, iż Hart to w istocie członek antytechnologicznych fanatyków albo szpieg przysłany przez rasę Ixian, znaną przede wszystkim z technologii bazującej na różnego rodzaju mechanizmach. ComicBook podsuwa, iż Desmond mógłby okazać się cyborgiem czy androidem.
A czy ktoś wspomaga Desmonda w jego planach? I czego w ogóle chce ten bohater? Motywacja Harta jest na ten moment trudna do ujednoznacznienia. Warto jednak zwrócić uwagę na scenę, w której ten opowiada imperatorowi o nieszczęśliwych życiach przedstawicieli niższych klas – zastanawia się też, czy aby na pewno ludziom nie żyło im się lepiej w czasach, gdy rządziły Myślące maszyny. Przynajmniej częścią odpowiedzialności za taki stan rzeczy obarcza najwyraźniej członkinie żeńskiego zgromadzenia.
A co o Desmondzie mówi twórczyni serialu? Wyjaśniła niedawno, czy bohater rzeczywiście jest głównym antagonistą „Diuny: Proroctwa”. Co czeka go w 1. sezonie? Zapowiedź reszty odcinków daje podpowiedź: Diuna: Proroctwo – zwiastun.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o świecie, w którym rozgrywa się serial sprawdźcie, co działo się przed wydarzeniami „Diuny: Proroctwa”. Sprawdźcie też naszą opinię na temat produkcji: Diuna: Proroctwo – recenzja serialu. Kiedy zobaczymy następny odcinek? Pełna rozpiska tutaj: Diuna: Proroctwo – kiedy kolejne odcinki