Debiuty Muzyczne #435

moskaldamian.wordpress.com 2 tygodni temu

Czas poznać kolejnych utalentowanych debiutantów!

Zespół Pif Paf Peter & Franz powstał na Wyspach Kanaryjskich w 2020 roku z inicjatywy Petera Prentygasta i Franza Dreadhuntera, którzy połączyli swoje muzyczne pasje, tworząc unikalne brzmienie. Ich twórczość łączy elementy rocka i popu. W 2024 roku ukazał się ich wspólny album “Tak Po Prostu Jest”. Peter Prentygast na stale mieszkający w Londynie , producent muzyczny , właściciel studia PM STUDIO, prezenter radiowy w Radio PRL (Polskie Radio Londyn ) Franz Dreadhunter na przestrzeni 40 lat współpracował z zespołami: Bajm, Tilt, Chłopcy z Placu Broni, Pudelsi, Homo Twist, PRL, Deuter, Dupą, Kora, Maciej Maleńczuk, Beata
Kozidrak, Tomek Lipiński, Bogdan Łyszkiewicz. Nocą, z dala od miejskich świateł, naukowiec włącza swoje urządzenia, aby obserwować gwiazdy. W chwili, gdy jego teleskop przeszywa mrok, ożywa niezwykła historia – astronauta, samotnie dryfujący w pustce, dostrzega szklaną rakietę. W jej wnętrzu piękność w białej sukni patrzy na niego z nadzieją. To dla niej opuścił swoją kapsułę. Próbuje do niej dotrzeć, ale w kosmicznej otchłani każdy ruch jest walką. Ich palce niemal się stykają – to największy sukces, jaki mógł osiągnąć. Piękność pragnie się wydostać, ale los jest nieubłagany. Oboje bezradnie oddalają się w nieskończoność. Naukowiec zamyka notes – był świadkiem miłości, której nikt nie usłyszał. Chciałem stworzyć hipnotyzujące, wizualne doświadczenie, które wykracza poza słowa – gdzie emocje się odczuwa, a nie wypowiada. Ogromna pustka wszechświata odzwierciedla dystans między dwiema duszami, które próbują sięgnąć po siebie, ale zostają rozdzielone przez los. Poprzez ten film zapraszamy widzów do dryfowania w onirycznym świecie, gdzie piękno splata się ze smutkiem, pozostawiając uczucie zachwytu, gdzie serce pęka po cichu – opowiada reżyser, Sergiusz Wasilewski.

Hania Derej — pianistka, kompozytorka i dyrygentka. Studentka dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i aranżacji jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Młoda artystka jest autorką ponad 120 kompozycji, z których część została zarejestrowana na ośmiu płytach m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach. Hania Derej tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki ilustracyjnej, jazzowej, kameralnej, filmowej czy też elektronicznej. Jest laureatką nagród kompozytorskich i wykonawczych, w tym m.in.: Nagroda TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2024 w Świnoujściu, Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje jazzowe w ramach Junior Jazz Festiwal 2023 w Wadowicach, czy też Nagrody Młody Kompozytor 2023 ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez granic. W ramach wspomnianego Forum pianistycznego została także laureatką takich nagród pianistycznych, jak: wyróżnienie za wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”. Jako dyrygentka, miała okazję dyrygować na koncertach m.in. Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Elbląską Orkiestrą Kameralną (Nagroda Specjalna w ramach Elbląg Music Masterclass 2022), Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Europejską Fames Orchestra (Macedonia), Seinajoki Chamber Orchestra (Finlandia) oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Czechach. Matter Flow to pierwszy singiel Hani Derej, będący urzeczywistnieniem jej elektronicznych fascynacji. Transowy, syntezatorowy kawałek zabiera słuchacza w intensywną podróż po świecie muzycznych materii.

Martini Police to łódzki projekt muzyczny, który czerpie pełnymi garściami z kultury lat 60. i 70., z ich estetyki i klimatu. Zespół dzięki swojej twórczości opowiada autorską fikcyjną historię utrzymaną w koncepcji fantastyki naukowej. Opowieść rozpoczyna się w 2061 roku w równoległej rzeczywistości. Jest to relacja z życia zespołu Martini Police, który koncertuje na pokładach ekskluzywnych gwiezdnych liniowców przemierzających bezmiar kosmosu, urozmaicając podróż znudzonym codziennością pasażerom. Powrót z Gwiazd to debiutancki koncept album łódzkiego zespołu Martini Police, który zabiera słuchaczy w dystopijną przyszłość roku 2061. Płyta opowiada historię zespołu przemierzającego wszechświat i grającego koncerty dla znudzonych codziennością elit na pokładach luksusowych gwiezdnych liniowców, gdzie muzyka stała się rzadkością, a zarazem jedną z niewielu aktywności pozostających poza kontrolą międzyplanetarnych korporacji. Album promują single Błękit, Salonowe Lwy, Park Ciemnego Nieba czy California, obecne na antenach największych polskich stacji radiowych, takich jak: PR Trójka, PR Jedynka, PR Czwórka, PR Łódź, RDC, PR Gdańsk, PR Kraków, Radio 357, Radio Nowy Świat, Eska Rock, Antyradio, Afera i wielu innych. Całość historii dopełniają autorskie teledyski w klimacie retro sci-fi, nakręcone w wyjątkowych lokalizacjach, m.in. w futurystycznym hotelu-wieży telewizyjnej Ještěd, Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach czy Planetarium w Olsztynie.

Idź do oryginalnego materiału