Czas poznać kolejnych utalentowanych debiutantów!
Sabina Karwala – aktorka, artystka niezależna, autorka tekstów, kompozytorka, która sama kreuje swoją artystyczną wizję. Na co dzień występuje w Teatrze Variete w Krakowie, a także w spektaklu Bonobo, który można oglądać w różnych miastach Polski. Z kolei w filmie Pokusa w reż. Marysi Sadowskiej wcieliła się w postać Rybki. Na ścieżce dźwiękowej filmu można także usłyszeć utwór SABINY Summer behind me pochodzący z płyty Bluemental. SABINA singlem Disneyland zapowiada swoją nową autorską płytę Bluemental, którą stworzyła pod wpływem przeżycia straty bliskich dwóch osób, w czasie pandemii. To płyta o baśniach czytanych mi przez dziadka i strachach kryjących się pod łóżkiem w zielonym domku pod numerem 10 – mówi SABINA, która napisała wszystkie teksty na płytę, jak również jest współautorką muzyki. Album, który jest rozszerzeniem wydanej wcześniej Epki, ukaże się 25 października, natomiast 15 października w Teatrze Variete w Krakowie odbędzie się koncert premierowy. Singiel Disneyland nawiązuje do najsłynniejszego parku rozrywki, który SABINA odwiedziła dwa razy i w którym doświadczyła stuprocentowej magii i iluzji. Wspomnienie tego doświadczenia połączone z przeżyciem starty ważnych osób, stało się kanwą tekstu, który SABINA napisała podczas pandemii w swoich ukochanych Beskidach, w których zawsze czuje wyjątkową bliskość z naturą. Utwór Disneyland to pierwszy singiel zapowiadający album Bluemental, który ukaże się 25 października. Na płycie znajdzie się 11 elektro – popowych utworów, o 3 więcej niż na wcześniejszej Epce, wzbogaconych o żywe instrumenty i słowiańskiego ducha, który wypływa z tekstów piosenek.
Amelia Kita to siedemnastoletnia wokalistka i autorka tekstów pochodząca z Pradeł – małej miejscowości na Śląsku. Finalistka programu „Szansa na sukces Opole 2023”, uczestniczka IV edycji The Voice Kids, laureatka Grand Prix Biesiady Cygańsko-Słowiańskiej 2022. Muzyka jest jej największą pasją. Do tej pory wydała 3 autorskie single: „Z Tobą”, patriotyczne „Chcieli wolność” i świąteczne „Światło”. w tej chwili uczennica Liceum Aktorskiego w Krakowie. Interesuje się wszystkim związanym z tematyką wojenną: książkami, filmami, wspomnieniami. W wolnych chwilach pisze wiersze, amatorsko tańczy i ćwiczy gimnastykę. Utwór opowiada o realiach dzisiejszego świata. Żyjemy przeważnie w stałym rytmie, często zapominając o tym, iż mamy tylko jedno życie i powinniśmy przeżyć je jak najlepiej. Zamiast tego, jesteśmy zapętleni w ciągłym pośpiechu, pogoni za pieniądzem i obawach przed kolejnym dniem. Myślę, iż każdy w jakiś sposób, odnajdzie w tej melodii i tekście jakąś cząstkę siebie – mówi Amelia.
Zespół.usmi tworzy dwóch_braci.usmi: Damian (bębniarz.usmi) oraz Tomek (poeta.usmi). Grają muzykę.usmi, którą sami nazywają narcobeatem. DNA .usmi stanowi minimalizm, odzwierciedlający się dwojako: występują jako duet.usmi, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca na scenie, grają tylko krótkie piosenki.usmi, dzięki czemu nie potrzebuje dużo czasu, by przekazać to, co najważniejsze. Najważniejsze w twórczości .usmi jest zaś autorskie spojrzenie na problemy, z którymi borykają się dziś młodzi ludzie, takie jak życie w cieniu wojny, pandemii i katastrofy ekologicznej. Mimo rockowych korzeni piosenki.usmi częściej przybierają formę elektronicznych dźwięków.usmi połączonych z alternatywnymi melorecytacjami.usmi, a choćby rapem.usmi. Każda piosenka.usmi to jednak zupełnie inna historia, opakowana w unikatową warstwę inspiracji z różnych muzycznych podróży bębniarza.usmi i poety.usmi. Utwór powstał w dość burzliwym okresie mojego życia — utrata pracy, rozstanie, przerwane studia, rozpad zespołu… Bez planu i nadziei jeździłem po Polsce i Europie, grając na ulicy i próbując odnaleźć się na nowo. Miałem to szczęście, iż dość gwałtownie byłem w stanie ocenić sytuację z odpowiedniego dystansu. W ten sposób, gdzieś między Unter den Linden a Mostem Karola, zacząłem pisać o tym, iż „chciałbym sobą jeszcze być”…Po powrocie do domu zacząłem ubierać swoje przemyślenia w odpowiednie dźwięki. Jednym z pierwszych etapów pracy nad utworem, było przekonanie Damiana (perkusisty.usmi), do odejścia od klasycznych hardrockowych rozwiązań, które wykorzystywaliśmy w swojej twórczości przez ostatnie 10 lat. Potem poszło już prosto — proste akordy i loopy przywiozłem ze „streeta”. „Chciałbym” to pierwszy utwór.usmi, który napisałem dla formującego się zespołu — to wtedy też przypomniałem sobie o swoim małym marzeniu — minimalistycznym, acz modernistycznym duecie inspirowanym takimi zespołami jak Royal Blood czy Twenty one Pilots — opowiada Tomek, poeta.usmi.