Daniel Stypułkowski: Wiesław B. Bołtryk – Ciarki przechodziły po plecach

agencja-informacyjna.com 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Wiesław B. Bołtryk - Listy do ojca


Agencja Informacyjna – Opinie: No i już po premierze spektaklu „Wiesław B. Bołtryk – Listy do ojca”, w reżyserii Ryszarda Kawalca, wystawionego w sobotę, 25 listopada 2023 r. o godz. 17:00, w Teatrze AGT od nowa, w Olecku, mieście, z którym artysta był związany przez wiele lat i udzielał się artystycznie. Jak zawrzeć Bołtryka w kilkudziesięciu minutach? Nie da się całego. Ale cały spektakl był Bołtrykiem.

Spis treści

Odkrywanie na nowo Wiesława B. Bołtryka – Wybitnego Artysty
Nowy kurs
Wyjątkowa praca Ryszarda Kawalca
Wiesław B. Bołtryk był Mistrzem
Spektakl Ryszarda Kawalca z doborową obsadą
Wiesław B. Bołtryk – biografia
Autor słynnych monodramów

Odkrywanie na nowo Wiesława B. Bołtryka – Wybitnego Artysty

Moim zdaniem spektakl Wiesław B. Bołtryk – Listy do ojca”, w reżyserii Ryszarda Kawalca to spektakl niezwykły. Ciarki przechodziły po plecach. Przedstawienie powinieo rozpocząć odkrywanie na nowo Wiesława B. Bołtryka – Wybitnego Artysty. Mam konkretnie na myśli to, iż to dobry początek, by poznali go ci, którzy choćby o nim nie słyszeli.

Nowy kurs

W ostatnich miesiącach życia Wiesław B. Bołtryk wybitny artysta dokonał wielkiego zwrotu i obrał nowy kurs. Dokąd zmierzał? Zupełnie zaskoczyłby wszystkich, których spotkał po drodze. Wydawał się przecież hermetyczny i dostępny jednocześnie. Słaby i mocny zarazem. Kochający i… i właśnie tu bez antagonistycznej nienawiści, ale z dozą wkodowanego przez nas, czyli ludzkość, choć może bardziej pewne jednostki, dystansu.

Wyjątkowa praca Ryszarda Kawalca

Ryszard Kawalec reżyser spektaklu Wiesław B. Bołtryk – Listy do ojca” wykonał wyjątkową pracę, która jest dowodem profesjonalizmu i umiejętności spostrzegania świata, a w nim relacji międzyludzkich w szczególności. W spektaklu umieścił duchowe DNA artysty i kto miał przyjemność zobaczyć sztukę teatralną, bo to była sztuka przez duże S, miał wrażenie, iż za chwilę Wieslaw B. Bołtryk wyjdzie na scenę, by podnieść kapelusz, który upadł na scenę zaskakująco gwałtownie jak głowa Berlioza.

Wiesław B. Bołtryk był Mistrzem

Wiesław B. Bołtryk – Wybitny Artysta jednakże bardziej był Mistrzem niż Berliozem. – „Idę…” – dewiza życiowa. Przemieszczał się, a jego dzieła wraz z nim… przed nim… za nim… Odszedł jak Mistrz. W szpitalnym pokoju, zatruty chorobą przez Asasella. Mam nadzieję, iż jego Małgorzata jest z nim, a jego ziemskie dzieła nie będą mu już potrzebne, bo będzie kreować świat, w którym zamieszkają. Może to będzie świat jak na obrazie Księżyc nad Olszewem. A może po stokroć piękniejszy.

Daniel Stypułkowski

Spektakl Ryszarda Kawalca z doborową obsadą

W przedstawieniu „Listy do Ojca” w reżyserii Ryszarda Kawalca, występują: Grażyna Jankowska, Agnieszka Lewandowska, Antonina Słyszewska, Darek Kruchelski, Błażej Monkiewicz. Współpraca: Jan Pieniążek (wizualizacje). KoOpeRacJa: Maciej Juchniewicz – wokal, Dominik Gałązka – perkusja, Mateusz Mielziuk – trąbka, Dariusz Święczkowski – saksofon, Marek Płotast – bas, Adrian Kaczmarczyk – gitara, Wojciech Nowel – gitara i klawisze, Dariusz Płodzicki – sound master. Podziękowania dla: Danuty Baranowskiej, Małgorzaty Janickiej, Katarzyny Waraksy, Bolesława Błaszczyka, Juliusza Erazma Bolka, Krzysztofa Kurpaskiego, Wojtka Łukasika, Janusza Panasewicza, Adama Siemieńczyka, Zbyszka Terepki. Premiera spektakl „Wiesław B. Bołtryk – Listy do ojca” w reżyserii Ryszarda Kawalca odbyła się w sobotę, 25 listopada 2023 r. o godz. 17:00, w Teatrze AGT od nowa, w Olecku.

Wiesław B. Bołtryk – biografia

Wiesław B. Bołtryk urodził się 26 października 1954 r. w Białymstoku, zmarł 11 sierpnia 2022 r. w Warszawie. Był wydawcą pisma artystycznego „Treuburg Post” pisma artystycznego; projektu cyklu około 30-tu tomów Poezji; współpracował z ponad 300-ma artystami z Polski i ze świata. Jest m. in. autorem sztuk teatralnych „Spectacolo” i „Listy do 3M”. Opublikował książkę „Wiersze”, (Londyn 2010 r.). Należał do grupy artystycznej „PoEzja Londyn” PoEzja Londyn. Prowadził galerię autorską Bolt Galery. Autor projektów ponad 100-tu plakatów.

Autor słynnych monodramów

Słynne monodramy Wiesława B. Bołtryka „Będziemy Zawsze” (na podstawie poezji Rafała Wojaczka – 1980), „Wszystko jest jedną całością” (na podstawie poezji Cypriana Kamila Norwida – 1983), „Ratoń” (na podstawie poezji Kazimierza Ratonia – 1985), „Poeci Przeklęci” (na podstawie poezji Edwarda Stachury i Rafała Wojaczka – Nagrody na Festiwalach w Zgorzelcu i Zakopanem – 1986), „Normalka” (autor Adam Andryszczyk – 2000), poemat „Ja” (autor Juliusz Erazm Bolek – 2014). Był też związany z Teatrem ATA (1979-1989) jako aktor i reżyser. Zagrał główną rolę w filmie: „Przystanek dla Bocianów” w reżyserii Józefa Romasza w 2011 r.

Agencja Informacyjna, Opinie, /DEC/, źródło: facebook, 28.11.2023

Idź do oryginalnego materiału