Czymżeś Wieluniu zawinił? 85. rocznica wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

info.wielun.pl 2 tygodni temu

1 września 2024 o godzinie 4:40 w Wieluniu jak co roku zawyły syreny, by upamiętnić dramat, jaki wydarzył się 85 lat temu w tym mieście. Po nich dwanaście razy zabrzmiał dzwon „Pamięć i przestroga”, przekazany w 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, upamiętniając 1200 mieszkańców, którzy zginęli przed laty.

– Brutalny, zmasowany atak na śpiących ludzi, nieuzbrojonych, niebroniące się i niebronione miasto, zawsze w historii uważany był za akt absolutnego barbarzyństwa – powiedział w swoim przemówieniu podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – Wydawało się, iż świat stał się cywilizowany, iż dotarliśmy wtedy do XX wieku, iż niedawno doświadczyliśmy straszliwej I wojny światowej. A jednak Niemcy zaczęli od tego, iż postanowili brutalnie zmiażdżyć Polaków przez zaatakowanie kobiet i dzieci. Znakomicie wiedzieli, iż bombardują miasto – podkreślał prezydent.

Liczący przed wojną ok. 16 tys. mieszkańców Wieluń, wśród których 5 tys. stanowili Żydzi, był oddalony od granicy z agresorem o zaledwie 21 km. Tej nocy mieszkańcy spodziewali się co najwyżej próbnego alarmu, ale nie rozpoczęcia pełnoskalowej wojny, choć parę dni wcześniej wypisano najmniej chorych ze szpitala, częściowo ewakuowano urzędy, a 30 sierpnia, po ogłoszonej mobilizacji, wielunianie stawiali się do punktów zbornych, skąd odwożono ich do jednostki wojskowej w Sieradzu.

– Ten duch oraz późniejsze dekady walki sprawiły, iż odnowiła się wolna i niepodległa Polska. Tak jak z prochów tamtego tragicznego poranka powstało to piękne dumne i kochane przez nas miasto – powiedział burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.

W uroczystościach wzięli udział m.in. minister rolnictwa Czesław Siekierski wraz z wiceministrem Adamem Nowakiem, minister pełnomocny Ambasady Republiki Federalnej Niemiec Robert Rohde, wojewoda łódzki Dorota Ryl oraz marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Po zakończeniu części oficjalnej, goście przeszli złożyć kwiaty pod pomnikiem przy fundamentach zburzonego kościoła farnego, miejsca w którym stała synagoga, oraz pod II Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu, wybudowane na miejscu szpitala, na który spadły pierwsze bomby.

Idź do oryginalnego materiału