Czy z krajobrazu Podgórza zniknie siedem budynków z końca XIX wieku?

podgorze.pl 3 dni temu

Układ urbanistyczny dawnego Miasta Podgórza jest zabytkiem chronionym prawem. Wynika to z decyzji Wojewody Małopolskiego, który 26 października 1981 roku podjął decyzję o wpisaniu ten układu urbanistycznego do rejestru zabytków Województwa Małopolskiego pod nr A-608. Co z tego, skoro Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków bez wahania wydaje zgody na wyburzenie XIX wiecznych budynków leżących w strefie tego chronionego układu urbanistycznego?

Tym razem rozbiórce ma ulec siedem XIX wiecznych budynków, między innymi budynek najstarszej na terenie obecnego Krakowa, działającej w 1924 roku cynkowni, prowadzonej przez spółkę „Herold”.
O fakcie wydania pozwolenia konserwatorskiego na rozbiórkę zespołu siedmiu XIX wiecznych budynków dowiedzieli się sąsiedzi – mieszkańcy dzielnicy Podgórze, którzy doprowadzili do wznowienia postępowania administracyjnego przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków oraz zwrócili się o pomoc do Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Jak przekazali nam mieszkańcy Podgórza, Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na wyburzenie tych budynków opierając się na oświadczeniu przedstawiciela inwestora, który stwierdził, iż rozbiórce ulec mają „budynki współczesne”. Co ciekawe, Konserwator Zabytków w tym przypadku uwierzył „na słowo” i wydał zgodę na wyburzenie owych „współczesnych” budynków. Poniżej odnaleziona przez mieszkańców Podgórza w Archiwum Narodowym oryginalna dokumentacja projektowa z XIX wieku. To projekt budynku w którym znajdowała się najstarsza otwarta na terenie obecnego Krakowa cynkownia prowadzona przed II wojną światową przez spółkę „HEROLD”.

Budynek ten w niezmienionej formie stoi przy ul. Podskale. w tej chwili na podstawie decyzji konserwatora zabytków ma ulec całkowitej rozbiórce.

Niedawno, również między innymi na podstawie pozwolenia konserwatorskiego, inwestor rozebrał ten XIX wieczny budynek, który sąsiadował z budynkiem cynkowni „Herold”

W miejscu gdzie stał ten urokliwy XIX wieczny dom pozostało już tylko gruzowisko. Czy tak będzie wyglądała opieka nad zabytkami w Krakowie? Pomimo tego, iż Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wznowił postępowanie w sprawie zgody na rozbiórkę zespołu budynków dawnej cynkowni „Herold” i w tej chwili przyjął do wiadomości, iż nie są to budynki „współczesne” urzędnicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przez cały czas wprost mówią o tym, iż konserwator nie zmieni poprzednio wydanej decyzji i a priori twierdzą, iż budynki te pomimo, iż mają ponad 120 lat nie mają żadnych walorów, jako zabytek i nie podlegają żadnej z form ochrony zabytków (!)

Urzędnikom bardzo się spieszy – wznowione postępowanie prowadzone jest bez zagwarantowanego przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego czynnego udziału stron – tak na przykład wyglądały przeprowadzone w ekspresowym tempie oględziny, na które mieszkańcy będącymi stronami postępowania nie zostali zaproszeni. Byle szybko, byle wyburzyć… W końcu dawnemu miastu Podgórze i jego mieszkańcom najbardziej potrzebny jest nowy szklany biurowiec.

Mieszkaniec Podgórza

Idź do oryginalnego materiału