Czy poszukiwanie stabilności ma sens? Gdynia Design Days 2023

magazynszum.pl 1 rok temu

Od lat słyszymy, iż musimy być gotowi na ciągłe, nagłe zmiany, które są nieodłącznym elementem współczesnego świata. Ostatni okres pokazał, iż nic nie jest pewne. Niejako na przekór tej rzeczywistości, a raczej w odpowiedzi na nią, hasłem tegorocznego Gdynia Design Days została stabilność. Festiwal odbędzie się w dniach 1 – 9 lipca.

Gdynia Design Days to coroczny festiwal o projektowaniu, udawadniający, jak pojemnym pojęciem jest design, nierzadko przenikając się ze światem sztuki, rzemiosła, IT, czy sektorem publicznym i biznesem. W końcu to festiwal poszukujący projektowych odpowiedzi na aktualne problemy, a tych nam nie brakuje. Co stanowi główny punkt zainteresowania w tym roku?

Wśród istotnych wątków znalazło się ustabilizowanie sytuacji klimatycznej oraz sytuacji akwenów, w tym Bałtyku. Przeciwdziałanie skutkom nagłych zmian klimatu jest niezbędne, aby budować stabilny świat, a dobro środowiska leży przede wszystkim w interesie ludzi. Potrzebna nam stabilność, nie wzrost. Tego tematu dotyczyć będzie między innymi wystawa Agaty Nowak Wystarczająco, podejmująca pytanie o ilość dóbr materialnych potrzebnych do satysfakcjonującego życia. Stabilność to sztuka odpuszczania pod względem stanu posiadania i zalezienia punktu, w którym możemy z powodzeniem funkcjonować, realizować nasze pasje i nie zalewać siebie samych rzeczami.

Agnieszka Polkowska, Teresa Otulak, Magdalena Małachowska, Agata Kiedrowicz i studenci ASP w Szczecinie, performance Rytuał Przejęcia, 2022, fot. Michał Algebra, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia
Ergo Design, wystawa Historia jednego czajnika, 2022, fot. Bogna Kociumbas-Kos, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia
Gdynia Design Days, 2022, wystawa „Rzeczywistość ewentualna", fot. Michał Algebra, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia
spacer architektoniczny po Gdyni, Gdynia Design Days, 2022, fot Michał Algebra, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia

Sztuka odpuszczania odnosi się także do zdrowia psychicznego. Czas uzmysłowić sobie, iż człowiek nie jest projektem. Potrzebujemy stabilności, równowagi, oddechu i umiejętności odpuszczania. W tym temacie odbędzie się dyskusja Jak ratować świat i nie zwariować?, w której udział wezmą Anna Derda i Bożena Kowalkowska, a poprowadzi ją Areta Szpura. Dyskusja ma być przyczynkiem do refleksji o tym, jak udzielać się dla dobra innych, nie robiąc przy tym sobie krzywdy i wymieniać się doświadczeniami oraz dobrymi przykładami.

Czas zbudować nową, stabilną rzeczywistość, obejmującą wszystkich. Każdy zasługuje na funkcjonowanie w świecie, którego zasady są znane i przewidywalne. Dlatego ważnym wątkiem będzie także inkluzywność. Właśnie pod takim hasłem odbędzie się dyskusja Dlaczego wszyscy potrzebujemy inkluzywności?, w której udział wezmą Dagmara Stanosz, Michał Bachowski, oraz Monika Dołbniak. Goście poruszą temat projektowania włączającego w różnych kontekstach.

warszataty podczas Gdynia Design Days, 2022, fot. Michla Algebra, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia
wykłady podczas Gdynia Design Days, 2022, fot. Michla Algebra, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia

Nie zabraknie także wątku rzeczywistości cyfrowej, w której coraz częściej próbujemy budować stabilną ostoję, uciekając od chaotycznej, nieprzyjemnej rzeczywistości. Jednak wirtualna rzeczywistość nie jest czarnobiała. W tym kontekście ciekawym wydarzeniem będzie wykład Tomasza Trzcińskiego, który zastanowi się nad tym, czy w dobie sztucznej inteligencji wszyscy zostaniemy bez pracy. AI przyczynia się do drastycznych zmian w wielu sektorach gospodarki, wpływając na sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i jakie zawody będą potrzebne. Jak zatem zapewnić stabilność rozwoju społeczeństwa w obliczu tych zmian?

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale ilość miejsc ograniczona. Poznajcie pełen program i zapiszcie się na wydarzenia. Zostały już ostatnie miejsca na dyskusje i wykłady.

Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyšska, wystawa Baltic Farming, 2022, fot. Michla Algebra, dzięki uprzejmości organizatorów wydarzenia

Wystawy będzie można odwiedzać od 1 do 9 lipca w godzinach 10:00-20:00. Duża część zostanie ulokowana na terenie PPNT Gdynia, ale niektóre będzie można też spotkać w kilku lokalizacjach w centrum Gdyni. W tym roku kuratorzy będą obecni na wystawach. To doskonała okazja do rozmowy na temat prezentowanych projektów. Godziny ich dostępności są podane na stronie internetowej Gdynia Design Days, w opisach wystaw. Natomiast dla tych, którzy nie lubią odwiedzać wystaw samodzielnie, przygotowane zostały spacery z przewodnikiem.

Festiwal odbędzie się w dniach 1 – 9 lipca. Więcej informacji na gdyniadesigndays.eu

Idź do oryginalnego materiału