Jakie będą dalsze losy Huty Celsa Ostrowiec? Jej właściciel, czyli hiszpańska grupa Celsa zamknęła poprzedni rok ze stratą na poziomie 281 mln euro i nie wyklucza sprzedaży zakładu w Ostrowcu w celu dalszej redukcji zadłużenia – tak wynika z wypowiedzi prezesa grupy Rafaela Villaseca dla hiszpańskich mediów. Tymczasem przewodniczący NSZZ „Solidarność” w zakładzie Wojciech Krasuski podkreśla, iż nie ma żadnej oficjalnej informacji o sprzedaży huty.
Jak informowaliśmy Grupa Celsa od dawna boryka się ze sporym zadłużeniem i szuka rozwiązań dla jego zmniejszenia. W związku z tym jest gotowa na dalszą sprzedaż przedsiębiorstw zagranicą, w tym w Polsce, gdzie Celsa jest właścicielem Huty Ostrowiec.
Jak podkreślił hiszpański dziennik gospodarczy „Cinco Dias”, zadłużenie spółki wynoszące 1,896 mld euro spadło o 48 proc., ale wciąż jest wysokie. Na jego redukcję złożyła się m.in. sprzedaż oddziałów w Wielkiej Brytanii i Norwegii.
Kolejnym krokiem miałoby być pozbycie się biznesu w Polsce, który generuje 20 proc. przychodów grupy. „Możliwym scenariuszem mogłoby być zakończenie wojny na Ukrainie, co zwiększy wartość biznesu stalowego w Polsce w związku z potrzebami odbudowy” – ocenił hiszpański dziennik.
Rafael Villaseca podkreślił na konferencji, iż dane za 2024 rok muszą być traktowane „ostrożnie”, bo mowa o „przejściowym” i „nietypowym” roku w procesie restrukturyzacji spółki. Powiedział, iż firma zakłada osiągnięcie zysku w 2026 roku.
– Wyszliśmy z OIOM-u, ale przez cały czas jesteśmy na oddziale – powiedział Villaseca.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Hucie Celsa Ostrowiec Wojciech Krasuski zaznacza, iż w tej chwili nie ma żadnych oficjalnych informacji o sprzedaży zakładu.
– Po doniesieniach medialnych dotyczących tej sprawy rozmawiałem dziś z prezesem naszej firmy, który jednoznacznie zapewnił, iż w tej chwili Celsa Huta Ostrowiec nie jest do sprzedania. Jednak jak będzie wyglądała sytuacja za miesiąc, dwa, pół roku czy rok nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jesteśmy na etapie restrukturyzacji całego przedsiębiorstwa, więc być może ktoś podejmie taką decyzję. Powtarzam, w tej chwili informacje o sprzedaży firmy są dementowane – podkreślił.
Założona w 1967 roku hiszpańska grupa z siedzibą w Castellbisbal w prowincji Barcelona jest największym producentem stali w Hiszpanii i jednym z największych w Europie. W 2023 roku własność grupy przeszła z rąk rodziny Rubiralta pod kontrolę funduszy wierzycielskich, które posiadały znaczną część długu i przedstawiły zatwierdzony następnie przez sąd w Barcelonie plan restrukturyzacji. Ma on zostać zrealizowany do 2028 roku.
Huta Ostrowiec to jeden z największych zakładów przemysłowych województwa świętokrzyskiego i kombinatów metalurgicznych w centralnej Polsce. Jest producentem m.in. stali zbrojeniowej oraz specjalnych gatunków stali borowej. W ostrowieckim zakładzie pracuje ponad 2 tys. osób.