„Czuję się wyzwolony”: moje bardzo brytyjskie wprowadzenie do niemieckiej nudystów Free Body Culture

oen.pl 1 miesiąc temu


„Jest bardzo dobrze zorganizowane”: jak to jest w poprawiających zdrowie klubach nudystów w Berlinie.

REKLAMA

Wraz z rozwojem dzikiego pływania, leśnych kąpieli (tradycyjnie zwanych spacerami po lesie) i filozofii „Icemana” Wima Hofa, w której panuje temperatura poniżej zera, istnieje wyraźna tendencja do przywracania więzi ze światem przyrody w całej Europie.

I nie ogranicza się to do obszarów wiejskich. Planuję wyjazd do Berlina w grudniu, więc zwróciłem się do mojego lokalnego przyjaciela Johana, aby dowiedzieć się, jak mogę włączyć się w ten trend.

Proponuje, abyśmy zajrzeli do Klubu Helios, do którego lubi przychodzić po pracy lub w weekendy, żeby odpocząć. Kiedy zapytałem, z czym to się wiąże, odpowiedział, iż jest to przyjazna rodzinom społeczność, której członkowie jedzą i piją, uprawiają sport i spotykają się towarzysko lub po prostu spacerują po lesie klubu i wysysają Natura.

Odpowiedziałem twierdząco, ale w głosie Johana usłyszałem chichot. „Będąc Brytyjczykiem, prawdopodobnie powinieneś wiedzieć, iż to klub FKK”.

Nie miałem pojęcia, co to znaczy, ale Johan, utalentowany muzyk o dowcipnym dowcipie i figlarnym poczuciu humoru, rzadko odwołuje się do mojej narodowości, chyba iż ma to sugerować jakieś niedociągnięcia kulturowe. Przełknęłam ślinę, zanim zapytałam, co dokładnie FKK ma na myśli.

Jego odpowiedź sprawiła, iż ​​nieoczekiwany dreszcz przebiegł mi po plecach. „To coś w rodzaju klubu nudystów”.

FKK że: Wewnątrz niemieckiego ruchu Wolnej Kultury Ciała

Johan wyjaśnił, iż FKK, czyli Freikörperkultur, co tłumaczy się jako kultura wolnego ciała, to niemiecka tradycja, której początki sięgają końca XIX wieku. Ruch zachęca wyznawców do zrzucenia odzieży i wzięcia udziału w zdrowych zajęciach, aby połączyć się ze światem przyrody. Obiecuje fizyczny i psychiczny wzrost w społeczności osób o podobnych poglądach.

Johan dołączył do Klubu Helios dopiero niedawno, za namową swojej córki, po tym jak odwiedziła ją rodzina znajomego.

„Moja córka zadzwoniła do mnie pewnego dnia po szkole i powiedziała: «No wiesz, jesteśmy w tym klubie i jest całkiem fajnie. Powinieneś przyjechać i to sprawdzić.”

Kiedy tam dotarł, od razu uderzyło go miejsce. „To fantastyczne” – mówi Johan. Klub mieści się na ogrodzonym terenie wielkości trzech boisk piłkarskich, pośrodku Grunewaldu – 3000-hektarowego lasu w Berlin i największa w mieście przestrzeń zielona – co oznacza, iż ​​dzieci nie mogą wybiegać, a obcy nie mogą wejść.

Klub posiada doskonałe zaplecze: oprócz szatni i szafek znajduje się w nim kawiarnia i bar. Do dyspozycji Gości jest także strefa sportowa z sześcioma kortami tenisowymi, boiskiem do siatkówki plażowej, koszami do koszykówki i torem lekkoatletycznym. Johan wyjaśnił to najbardziej członkowie nie uprawiaj sportu nago, ale są niektórzy zagorzali, którzy to robią.

Są też sporadyczne kemping weekendy, kiedy ludzie przynoszą namioty i nocują. „A potem wszyscy idą o północy popływać w basenie. To zabawne, małe wydarzenia, podczas których nie brakuje muzyki, tańców i grilla” – mówi Johan.

Ale to nie było pierwsze nagie rodeo Johana. adekwatnie jego FKK doświadczenie zaczęło się już w dzieciństwie.

„FKK było bardzo popularne w latach 70., znacznie bardziej niż dzisiaj. Moi rodzice nie byli klubowiczami FKK, ale kiedy wyjeżdżaliśmy na wakacje, często odwiedzaliśmy plaże FKK. Wcześnie zapoznałem się z tą koncepcją, ale jako nastolatek straciłem zainteresowanie”.

„Bardzo liberalne doświadczenie, ale zrobione w niemieckim stylu”

Popularność FKK rosła i malała na przestrzeni lat, ale Niemiecki Zmierz się z naturyzmem, który od samego początku był częścią narodowej psychiki. Częściowo dlatego naród często postrzegany jako konserwatywny ma kilka przepisów regulujących nagość w miejscach publicznych.

A skoro mowa o przepisach, Johan uważa za bardzo zabawne to, iż pomimo bardzo liberalnej i odlotowej atmosfery wywołanej ideą społeczności przyjaznej nudyzmom, w klubie panuje wiele zasad.

„Zawsze żartuję, bo to oczywiście klub, który ma zarząd, sekretarza klubu, finansistę i administratora sportowego. Jest bardzo zorganizowane. Gdziekolwiek pójdziesz w klubie, będą tam laminowane notatki z dokładnymi, szczegółowymi instrukcjami, gdzie i kiedy możesz być nago. Bardzo liberalne doświadczenie, ale gotowe Niemiecki styl.”

Johan lubi chodzić do klubu po pracy sauna. „To niesamowite. jeżeli dopisze mi szczęście, będę jedyną osobą w saunie.”

REKLAMA

Następnie wychodzi do lasu na spacer. „Do tego czasu nietoperze zaczynają latać gwiazdy migoczą nad nami i jestem otoczony Natura. Jestem sam w lesie. To tak, jakbym rządził tym miejscem!”

Wśród gołębi: Czy FKK może mi pomóc stawić czoła problemom związanym z moim ciałem?

Sposób, w jaki mój dobry przyjaciel opisuje klub i to, co mu się w nim podoba, jest przekonujący. To nie tylko psychiczny i korzyści dla zdrowia fizycznego, które mi odpowiadają. Pragnę także pozbyć się siebie lub przynajmniej stawić czoła problemom związanym z obrazem ciała.

Nie brakuje mi pewności siebie ani nie niepokoi mnie niska samoocena, ale ze względu na łagodny przypadek klatki piersiowej carinatum lub klatki piersiowej gołębia, staram się unikać ściągania bluzki na plaży.

Jeśli nie poddam się jakiejś poważnej operacji korekcyjnej, będę musiała nauczyć się bardziej akceptować swoją anatomię. Akceptacja jest zasadą FKK, na którą Johan chętnie wskazuje.

„Nagość w społeczeństwie jest istotną częścią FKK” – mówi mi. „W obecnych czasach presja dostosowania się do niemal niemożliwej koncepcji cielesna doskonałośćróżnorodność ludzi prezentowanych w klubie jest odświeżająca.”

REKLAMA

W Helios spotykał ludzi z różnych środowisk – w tym dyrektora banku – i o różnej budowie ciała.

„To coś, co doceniam bardziej, gdy zbliżam się do pięćdziesiątki” – mówi Johan. „To znaczy, możesz mieć obsesję na punkcie pogoni za tym, co staje się coraz bardziej nieosiągalne, albo możesz się zrelaksować i pozwolić temu wszystkiemu spędzać wolny czas – z godnością”.

„Uważam, iż to doświadczenie było cudowne”

W ten sposób znalazłem się za drzewem w prywatnym lesie w Surrey, przygotowując się do pierwszego spaceru po lesie, uwolniony od skromności, podczas gdy zdezorientowany przyjaciel przygotowywał się do zrobienia kilku zdjęć przed moim wyruszeniem. Akceptacja mojego nagiego tyłka to nauka dla nas obojga.

Uważam, iż to doświadczenie było całkiem wspaniałe. Przejście przez drzewa pozbawione cywilizacji jest podobne do tego pierwszego uczucia, jakie odczuwasz chude zanurzenie. To niesamowite, jak usunięcie ostatnich warstw materiału robi taką różnicę.

A gdy delikatny wietrzyk przepływa obok mojego podwozia, naprawdę czuję się wyzwolony. Ale nie jest to doświadczenie jednostronne. Tak, łączę się z Natura, ale myślę, iż przyroda także mnie łączy. Jestem kolejnym zwierzęciem, które zawędrowało do ekosystemu, a nie grasującym człowiekiem, który przychodzi, żeby zepsuć imprezę.

REKLAMA

To jednak dopiero pierwszy krok. Być może znalazłem wolność wśród flory i fauny najgłębszego Surrey, ale wciąż denerwuję się, robiąc to przed nieznajomymi. Muszę jeszcze wyjść poza fazę chichotu (co ilustruje szkolny humor na zdjęciach), ale mam nadzieję, iż tydzień spędzony w towarzystwie entuzjastycznie nastawionych osób Niemiecki nudyści pomogą mi zaradzić mojemu dyskomfortowi.

Gdzie można doświadczyć niemieckiej Freikörperkultur?

Ogólnie rzecz biorąc, aby zostać członkiem Helios Club, musisz uzyskać rekomendację. Możesz udać się jako gość członka maksymalnie trzy razy, zanim zostaniesz poproszony o rozpoczęcie procesu członkostwa.

Organizowane są także dni otwarte, podczas których ludzie mogą rozejrzeć się po klubie, jeżeli nie znają nikogo. Przed potwierdzeniem członkostwa kandydaci muszą przejść rygorystyczny proces weryfikacji, ponieważ klub jest przyjazny dzieciom, przejść rozmowę kwalifikacyjną i ukończyć okres próbny.

Ale wolnobieg Berlin jest pełne miejsc, w których odwiedzający mogą zanurzyć się w Freikörperkultur bez całej papierkowej roboty.

Miasto otoczone jest malowniczym krajobrazem pływanie jeziora, z których wiele ma strefy dla nudystów lub liberalnie podchodzi do ubioru – sprawdź Teufelssee, Plötzensee i Halensee.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału