Ćwiczenia z (nie)porozumienia – warsztaty komunikacji wzmacniającej współpracę

biuro-prasowe.mik.waw.pl 3 tygodni temu
08/26/24

Ćwiczenia z (nie)porozumienia – warsztaty komunikacji wzmacniającej współpracę


Jak wspierać porozumienie i współpracę w zespole? Jak oswoić konflikt? Jak wyrażać siebie jasno i precyzyjnie? Innymi słowy: jak dogadać się z innymi? Zapraszamy kadrę kierowniczą mazowieckich instytucji kultury na warsztaty komunikacji wzmacniającej współpracę, opartej na Porozumieniu bez Przemocy.

Umiejętności dochodzenia do porozumienia, dbania o precyzję i jasność komunikatów w wyrażaniu siebie, budowania kultury dialogu, pracy z konfliktem to podstawowe kompetencje liderskie i chcemy wesprzeć osoby zarządzające zespołami w instytucjach kultury w ich rozwijaniu.


Program ćwiczeń opiera się na Porozumieniu bez Przemocy wg M. Rosenberga. Warsztaty będą miały charakter aktywny i interaktywny, z przestrzenią na to by dzielić się swoimi doświadczeniami oraz w bezpiecznej atmosferze ćwiczyć wyrażanie siebie.

Na czym polega Porozumienie bez Przemocy?


Porozumienie bez Przemocy jest modelem komunikacyjnym, który pozwala patrzeć na świat i relacje bez wyuczonych filtrów. Dzięki takiemu modelowi zamiast zwyczajowo mówić o interpretacjach sytuacji i dochodzić, kto ma rację, skupiamy się na faktach, budując wspólną perspektywę i przestrzeń do wzajemnego zrozumienia. Uwzględniamy w tym również emocje, aby lepiej zrozumieć siebie i rozwijać swoje człowieczeństwo, które jest ważne także w relacjach służbowych. Zamiast skupiać się na jednym rozwiązaniu otwieramy się na wiele dostępnych strategii, które biorą pod uwagę ważne potrzeby – nas samych, drugiego człowieka oraz całej organizacji. Dbamy również o formułowanie konkretnych, wykonalnych i możliwych do spełnienia próśb. W ten sposób działamy zarówno na rzecz produktywności, jak i relacji.

Dla kogo są ćwiczenia?


Jeśli zarządzasz instytucją kultury, kierujesz zespołem, pełnisz rolę kierowniczą a Twoim zadaniem jest praca z ludźmi to… Ćwiczenia z (nie)porozumienia są dla Ciebie.

Będziemy pracować w kameralnej grupie, aby zapewnić komfort oraz bezpieczną i życzliwą atmosferę otwartości.


Zależy nam na stworzeniu grupy, która będzie dla siebie wsparciem w trakcie trwania cyklu, z tego względu zastrzegamy sobie wybór jedynie 15 osób, zdecydowanych i zmotywowanych do udziału w warsztatach minimum 10 osób z terenu woj. mazowieckiego poza m. st. Warszawą oraz maksymalnie 5 osób działających w instytucjach kultury na terenie m.st. Warszawy.


Udział w programie jest bezpłatny.


Zapisy i warunki:


Żeby wziąć udział w naborze należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy

Nabór trwa od 22 sierpnia do 5 września. Do 9 września zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Warunkiem przyjęcia zgłoszenia w naborze jest zadeklarowanie udziału we wszystkich warsztatach w cyklu w podanych terminach. Zapewniamy nocleg, wegetariańskie wyżywienie oraz transport na miejsce warsztatów wyjazdowych 23-25.09 z Pl. Bankowego w Warszawie, w obie strony. Nie zwracamy kosztów dojazdu na warsztaty 26.11 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

W programie:

23-25 września, warsztaty wyjazdowe, Jaworowy Dwór, Trębki Nowe: Wprowadzenie do komunikacji opartej na NVC,

8 października, on-line, ZOOM, godz. 10:00-14:00, Słuchanie trudnych komunikatów

21 października, on-line, ZOOM, godz. 10:00-14:00, Wyrażanie siebie jasno i precyzyjnie z troską o drugą osobę

26 listopada, warsztaty stacjonarne, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, godz. 10:00-14:00, Sesja pytań i odpowiedzi. Podsumowanie procesu rozwojowego.

1h indywidualnej konsultacji z trenerką, on-line, (termin będzie ustalany indywidualnie z każdą z osób uczestniczących) - rozmowa z trenerką mającą na celu wsparcie w znajdowaniu rozwiązań dla indywidualnych trudnych sytuacji z życia zawodowego.

Trenerki:

Brygida Dynysiuk - trenerka, mediatorka

Fascynuje mnie, w jaki sposób język wpływa na to, jak się czujemy i jakich dokonujemy wyborów. Dlatego prowadzę warsztaty rozwijające umiejętności komunikacyjne, facylituję trudne rozmowy oraz prowadzę mediacje. Rozwój osobisty jest moją pasją i praktyką. Jest to mój wkład w budowanie świata, w którym sposobami na rozwiązywanie trudności personalnych są zaufanie, dialog i kreatywność.
Od 2010 roku zgłębiam Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication), a od 2019 jestem certyfikowaną trenerką w tym nurcie. Specjalizuję się w obszarze rozwoju umiejętności komunikacji i dbałości o jakość relacji i współpracy. Pracuję z osobami i zespołami doświadczającymi trudności w komunikacji, napięć i konfliktów, aby odbudować relacje i zaufanie. Prowadzę i współprowadzę warsztaty z Porozumienia bez Przemocy dla biznesu (m.in. dla: Bonduelle, Dentons, Kompania Piwowarska) oraz dla organizacji pozarządowych (Akcja Demokracja, Fundacja Mamy Głos, Fundacja Wileńszczyzna, Instytut Edukacji Pozytywnej). Współpracuję też ze Szkołą Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, Strefą NVC w Gdańsku, Leance w Krakowie, a od października 2021 również z Uniwersytetem SWPS.
Jako mediatorka wspieram pary, zespoły z organizacji biznesowych i społecznych oraz ruchy społeczne. Łączę różne podejścia – sprawiedliwość naprawczą, NVC, socjokrację i uzgodnienia systemowe. Swoje doświadczenie zdobywane w praktyce przekładam na to, w jaki sposób dzielę się praktyką Porozumienia bez Przemocy podczas warsztatów.

Magdalena Barańska - trenerka, mediatorka

Zajmuję się wspieraniem osób i grup w wypracowywaniu decyzji i rozwiązań, które działają dla wszystkich. Wierzę, iż ludzie z natury lubią to robić, a na przeszkodzie stoją niewspierające przekonania lub brak umiejętności. Pasjonuje mnie wspieranie transformacji takich przekonań oraz uczenie umiejętności, które umożliwiają skuteczną współpracę. Prowadzę warsztaty, facylituję spotkania, mediuję konflikty oraz oferuję sesje indywidualne.
Podczas prowadzenia warsztatów i facylitowania wnoszę zaufanie do mądrości i kreatywności uczestników oraz zaufanie, iż istnieją rozwiązania, które działają dla wszystkich. Daje mi wielką euforia przyczynianie się do współtworzenia takich rozwiązań poprzez głębokie słuchanie i integrowanie sprzeciwu. Dążę do tego, aby każde spotkanie i decyzja były przykładem zmiany, którą chcę zobaczyć w świecie.
Moją ścieżką jest praktykowanie filozofii bezprzemocowości (nonviolence). Od 2008 roku uczę się NVC. Regularnie uczestniczę w szkoleniach i warsztatach z tego obszaru. Poza tym moje źródła inspiracji obejmują współpracę w różnorodnych projektach i organizacjach (Nonviolent Global Liberation, Leance), rodzicielstwo oraz nieustającą refleksję i pracę wewnętrzną. Z wykształcenia jestem doktorem nauk o ziemi w zakresie geografii. Ukończyłam również SGH.

Asysta trenerek: Natalia Roicka

Tworzę i koordynuję programy rozwojowe dla kadr kultury,m.in. Program Towarzyszenia, Dobry to stan, Ćwiczenia z (nie)porozumienia w Mazowieckiem Obserwatorium Kultury, który jest działem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Porozumienia bez Przemocy (NVC) uczę się od 2020 roku, jestem absolwentką studiów podyplomowych Porozumienie bez Przemocy na Collegium Civitas, a swoje rozumienie i praktykę NVC pogłębiam, regularnie uczestnicząc w warsztatach i szkoleniach. Pracuję również jako certyfikowana coachka, wspierając osoby indywidulane w rozwoju, w nurcie integrującym coaching i NVC (coaching oparty na empatii i coaching oparty na potrzebach). Ukończyłam Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW na specjalności Praca Socjalna.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu Mazowiecka Akademia Kadr Kultury finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Regulamin udziału i formularz zgłoszeń
Idź do oryginalnego materiału