Postępowi „dziadersi” już wiedzą – tęcza to symbol społeczności LGBTQ+. Ale podczas Parady Równości ze zdumieniem przekonują się, iż flag, kolorów i możliwości jest znacznie, znacznie więcej. Co oznaczają kolory? Jak wygląda queerowa mapa zaangażowania? Kim są ludzie wychodzący na ulice polskich miast, by walczyć o prawo do życia bez zniewolenia? Sprawa nie kończy się na zaimkach i flagach.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA SPREAKER:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
W australijskim serialu Secret City jedna z głównych bohaterek to Kim, transpłciowa kobieta, pracująca w służbach specjalnych. Polski Fanfik przebojem wkracza w kulturę masową. Transpłciowa kobieta została właśnie Miss Holandii. Uczymy się poprawności, choć czasem, w zupełnie nieoczekiwanych miejscach dochodzi do skandali i zderzenia uprzedzeń z nowym obrazem świata, tak jak w konflikcie Daukszewicz-Jacoń.
Pojawiają się jednak głosy – i to także ze strony „postępowej” o terrorze nowej poprawności, na którą nie mają szans ci, którzy urodzili się za wcześnie. Jak, nie chcąc popełnić błędu, zwracać się do córki przyjaciół, która teraz nazywa się Kamil, a od urodzenia nazywana byłą Kamilą? Jak się nauczyć szacunku, unikać raniących sformułowań i żartów?
Wychowanie płci żeńskiej
Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?
Wygląda na to, iż nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.
**
Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. w tej chwili szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.
Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.