Od piątku i soboty 9-10 maja w kinie Merkury w Białej Podlaskiej zobaczymy aż cztery premiery: polski film familijny „Dziadku, wiejemy!”, wojenny romans „Pani od polskiego”, angielski thriller „Szpiedzy” oraz kolejną część popularnego cyklu horrorów – „Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi” .
Poza tym w najbliższych dniach przez cały czas możemy oglądać animowaną komedię dla dzieci „Hitpig: Świniak zawodowiec”.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” obejrzymy polski dramat pt. „Innego końca nie będzie”.
„Hitpig: Świniak zawodowiec” – USA; animowany/komedia; 85 minut, od 6 lat – dubbing.
Komedia animowana współtwórców hitów „Minionki”, „Kung-fu panda”, „Sekretne życie zwierzaków domowych”.
Gwiazdorska obsada w polskiej wersji językowej: Piotr Adamczyk, Małgorzata Socha i Piotr Gąsowski.
Gdy przez koty masz kłopoty,
Gdy twój łoś ma cię dość,
Gdy twa krowa gdzieś się chowa,
Wtedy wkracza on. Hitpig. Świniak zawodowiec.
Hitpig jest świnią. To nie ocena, tylko stwierdzenie faktu. Hitpig ma różowy ryj, zakręcony ogonek i pociąg do koryta. Od prosiaka zajmuje się odszukiwaniem zaginionych zwierząt i jest mistrzem w swoim fachu. Gdy pewnego dnia otrzymuje niezwykle intratne zlecenie odnalezienia zbiegłej słonicy Moni, nie wie jeszcze, iż wywróci ono jego życie do góry racicami.
Monia uciekła z tanecznej rewii, gdzie wredny Skoczny Pan trzymał ją w klatce i zmuszał do pląsów przed publicznością. Za nic w świecie nie chce tam wrócić. W Hitpigu widzi zaś bratnią duszę i przyjaciela. Nie podejrzewa, iż przyjął on od Skocznego grubą forsę za to, iż odbierze jej wolność i zniszczy marzenia. Na szczęście jej słoniowy urok osobisty, dobre serce i poczucie humoru sprawią, iż Hitpig zapragnie przejść na dobrą stronę mocy. Z pomocą wyrywnego Koali, dowcipnego Tchórza i Koguta celebryty, Hitpig i Monia będą musieli stawić czoła Skocznemu i jego krokodylowi Pikusiowi.
Reżyseria: Cinzia Angelini, David Feiss.
„Dziadku, wiejemy!” – Polska; familijny; 97 minut, od 7 lat.
Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, iż grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły.
Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. W pogoń za nimi rusza szajka złoczyńców, dowodzona przez bogacza Waldemara oraz przerażona mama Jagody. No i smok – rusza za nimi także smok.
– To film dla dzieciaków, które cały czas lubią słuchać opowieści dziadków, dla dziadków, którzy lubią inspirować, i dla rodziców, którzy udają, iż nic ich nie rusza – mówi reżyserka filmu, Olga Chajdas.
Reżyseria: Olga Chajdas.
Obsada: Jan Peszek, Anna Nowak, Agnieszka Grochowska, Wiktor Zborowski, Filip Tkaczyk, Bogusława Schubert.
„Pani od polskiego” – Polska; romans/wojenny; 116 minut, od 15 lat.
„Pani od polskiego” to nowy film w reżyserii Radosława Piwowarskiego, twórcy nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Wenecji i San Sebastian oraz na FPFF w Gdyni, autora niezapomnianych produkcji: „Pociąg do Hollywood”, „Autoportret z kochanką” oraz „Yesterday”, które trwale zapisały się w polskiej kinematografii. Scenariusz „Pani od polskiego” powstał na bazie autentycznych przeżyć ludzi wywiezionych do przymusowej pracy w Niemczech podczas II wojny światowej.
1942 rok. Kresy. Silna i niezależna Eliza rozpoczyna pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Tam poznaje Stacha – unikającego obowiązków, za to lubiącego kłopoty chłopaka, który staje się obiektem jej fascynacji i rodzącej się w niej wielkiej miłości. Stach zostaje jednak zesłany na roboty przymusowe na tereny III Rzeszy. Po jego wyjeździe, Eliza rodzi ich wspólne dziecko i wraz z niemowlęciem na rękach rusza śladami ukochanego. Odnajduje go we Frankfurcie i tam próbują przeżyć, mimo nieludzkich warunków i ciągłych upokorzeń.
Eliza cały czas walczy o swoją godność, życie dziecka i – co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz, w ogniu wojennej próby, oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.
Reżyseria: Radosław Piwowarski.
Obsada: Sylwia Skrzypczak-Piękoś, Vitalik Havryla, Mirosław Jękot, Gunda Aurich, Michael Schiller, Wolfgang Boos.
„Szpiedzy” – Wielka Brytania; thriller; 95 minut, od 15 lat – napisy.
„Szpiedzy” to trzymający w napięciu thriller szpiegowski o legendarnych w swojej branży agentach brytyjskiego wywiadu George’u Woodhouse i jego ukochanej żonie Kathryn St. Jean.
Kiedy to na nią pada cień podejrzenia o szpiegostwo na rzecz innego kraju, George staje przed ostateczną próbą – lojalności wobec swojego małżeństwa lub kraju.
Na czele nieskazitelnej obsady stoją Michael Fassbender i Cate Blanchett (George i Kathryn).
Obok nich w filmie występują Regé-Jean Page, Marisa Abela, Naomie Harris, Tom Burke i Pierce Brosnan.
Reżyseria: Steven Soderbergh.
Obsada: Cate Blanchett, Michael Fassbender, Marisa Abela, Tom Burke, Naomie Harris, Regé-Jean Page.
„Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi” – USA; horror; 110 minuty, od 15 lat – napisy.
Gdy namieszasz w planach Śmierci, zrobi się nieprzyjemnie.
„Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi”, najnowsza odsłona krwawego i kasowego cyklu studia New Line Cinema, zabiera widzów do samych początków tego, jak śmierć zaczęła realizować swoje obłąkane poczucie sprawiedliwości.
Prześladowana strasznym, powtarzającym się koszmarem studentka Stefanie wraca do rodzinnego miasta. Chce odnaleźć jedyną osobę, która może przerwać błędne koło i ocalić członków jej rodziny przed niechybnie czekającą ich makabryczną śmiercią.
Reżyseria: Zach Lipovsky, Adam B. Stein.
Obsada: Kaitlyn Santa Juana, Teo Briones, Richard Harmon, Owen Patrick Joyner, Anna Lore, Rya Kihlstedt.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 15 maja zobaczymy:
„Innego końca nie będzie” – Polska; dramat; 86 minut; od 15 lat.
Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii „film fabularny” 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. „Innego końca nie będzie” to pełna szczerych emocji opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Na ekranie zobaczymy gwiazdę serialu „Morderczynie” – Maję Pankiewicz, czterokrotną laureatkę Orłów – Agatę Kuleszę, docenionego przez widzów serialu „1670” Bartłomieja Topę, a także Sebastiana Delę („#BringBackAlice”), Cezarego Łukaszewicza („Chłopi”) i Klementynę Karnkowską („Wyrwa”).
Po dłuższej nieobecności, Ola, najstarsza z trójki rodzeństwa, postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej. Mama ma nowego partnera, w garażu brakuje ulubionego samochodu taty, a rodzinny dom niedługo ma zostać sprzedany. Relacje z bratem, siostrą i matką są dalekie od ideału.
Ola wie, iż to ostatni moment, aby pogodzić się z przeszłością i zacząć żyć na nowo. Pomogą w tym pełne ciepłych wspomnień rodzinne kasety wideo i zdjęcia znalezione na strychu.
Reżyseria: Monika Majorek.
Obsada: Maja Pankiewicz, Sebastian Dela, Klementyna Karnkowska, Agata Kulesza, Bartłomiej Topa, Cezary Łukaszewicz.
A oto cały repertuar na najbliższe dni: