Clair Obscur: Expedition 33 łamie reguły rynku. Ale wzrosty

gry.interia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Tydzień po premierze Clair Obscur: Expedition 33 gra nie tylko utrzymuje wysoką popularność, ale wręcz ją zwiększa. Nowe RPG od studia Sandfall Interactive nie podąża za typowym scenariuszem spadków aktywności - codziennie przyciąga coraz więcej graczy i bije własne rekordy. To rzadki przypadek.


W skrócie:
Clair Obscur: Expedition 33 w tydzień zwiększyło liczbę graczy online o ponad 23 tysiące. Nowy rekord to 145 063 graczy jednocześnie na Steamie.Gra nie tylko wyprzedaje się w wersji fizycznej, ale też codziennie zwiększa swoją popularność - wbrew typowym trendom dla premier gier.To debiutancki projekt francuskiego studia Sandfall Interactive, które wcześniej nie miało w dorobku żadnej dużej produkcji.


Gra, która łamie reguły rynku


Zazwyczaj nowe gry osiągają szczyt popularności w pierwszym weekendzie po premierze. Po tym czasie liczba aktywnych graczy systematycznie spada - niezależnie od jakości produktu. choćby największe marki, takie jak Assassin's Creed czy Monster Hunter, nie unikają tego schematu. Tymczasem Clair Obscur: Expedition 33 robi coś dokładnie odwrotnego.Reklama
Jeszcze 27 kwietnia gra miała 121 422 graczy jednocześnie na Steamie. Tydzień później - już 145 063. To wzrost o 23 641 graczy w ciągu zaledwie siedmiu dni. Tylko 177 gier w historii platformy osiągnęło wynik powyżej 121 tysięcy graczy online jednocześnie. Clair Obscur nie tylko dołączyło do tego elitarnego grona, ale błyskawicznie się w nim umacnia.


Zainteresowanie przerosło oczekiwania


Tak dynamiczny wzrost zainteresowania przełożył się też na sprzedaż pudełkową. Wielu detalistów na całym świecie zgłasza braki magazynowe. Gracze donoszą, iż niektóre edycje kolekcjonerskie i fizyczne zniknęły z półek już w dniu premiery, a dostawy są opóźnione.
Zespół deweloperski przyznaje, iż nie spodziewał się aż tak dużego popytu. Clair Obscur to ich pierwsza gra, a jednocześnie produkt klasy AAA, który stawia na ambitną narrację, piękną grafikę i unikalną atmosferę. Fabuła - mroczna, poetycka i inspirowana europejskimi baśniami - łączy się tu z turowym systemem walki, który czerpie z japońskich klasyków, ale dodaje własne innowacje.


Co stoi za sukcesem?


Jednym z czynników jest z pewnością marketing szeptany. Gra nie miała gigantycznego budżetu reklamowego, ale zyskała rozgłos dzięki rekomendacjom graczy i viralowym nagraniom z walkami i przerywnikami filmowymi. Również branżowe media bardzo gwałtownie zaczęły pisać o niej jako o kandydacie do gry roku.
Wyjątkowo pochlebne recenzje i rosnąca baza graczy to połączenie, które działa jak samonapędzająca się maszyna. Gracze przyciągają kolejnych graczy, a studio - w odróżnieniu od wielu większych firm - aktywnie reaguje na opinie i wprowadza poprawki niemal codziennie. Ta otwartość tylko wzmacnia pozytywny odbiór.
Według nas cały ten rozgłos jest jak najbardziej zasłużony. Clair Obscur: Expedition 33 oceniliśmy w naszej recenzji na 9,5/10. Autor tekstu podsumował grę następującymi słowami:


Czy wiesz, że...


Clair Obscur: Expedition 33 powstało w silniku Unreal Engine 5 i wykorzystuje szereg nowoczesnych technologii graficznych, takich jak Lumen i Nanite. Zespół Sandfall Interactive tworzy zaledwie około 30 osób - większość z nich pracowała wcześniej przy grach Ubisoftu, takich jak Assassin's Creed czy The Crew. Ich debiutancki projekt zdobył rozgłos już po pierwszym zwiastunie w 2023 roku, ale nikt nie spodziewał się, iż tydzień po premierze będzie to jeden z najczęściej uruchamianych tytułów na Steamie.
Idź do oryginalnego materiału