„Chłopki” zostaną uzupełnione

radiokielce.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: 16.10.2023. Kielce. Poczytalnia na dVoRcu. Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Fudala, Joanna Kuciel-Frydryszak / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


– Cały czas ze spotkań z czytelniczkami dowiaduję się czegoś nowego o moich bohaterkach – mówi Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Autorka spotkała się z czytelnikami w kieleckiej „Poczytalni na dVoRcu”.

Jak podkreślała w rozmowie z Radiem Kielce, opowieści czytelniczek jest bardzo wiele.

– Zapisuję je, pytam czy na przykład mogę zacytować listy. Chciałabym te materiały wykorzystać, może nie powstanie druga część książki, ale mam nadzieję, iż powstanie kolejne uzupełnione wydanie – mówi Joanna Kuciel-Frydryszak.

Autorka przypomina, iż pomysł na stworzenie reportażu o chłopkach pojawił się w trakcie pisania książki „Służące do wszystkiego”. To opowieść o kobietach, które wyjechały do miasta do pracy. „Chłopki” natomiast to opowieść o tych kobietach, które na wsi musiały pozostać.

– Kiedy rozmawiam z czytelniczkami, to one najczęściej mi mówią, iż czytając książkę czują się jakby słuchały opowieści swoich babek i prababek. Książka często uzupełnia te domowe opowieści – mówi autorka.

W książce pojawia się wiele trudnych historii. Jak dodaje autorka, szczególnie trudne są te dotyczące przemocy wobec kobiet, na przykład oddawania ich za morgi.

– Nie zdawałam sobie sprawy, iż była tak duża skala tego zjawiska i iż trwało ono tak długo i skończyło się dopiero po wojnie – mówi.

Jak dodaje, zaskoczyła ją popularność książki, bo ukazało się wiele pozycji dotyczących wsi, ale opowiadana przez nią historia dotyczy głównie dnia codziennego.

– To książka, która stawia kobiety w centrum, a takiej książki jeszcze nie było. Na pytanie, jakie są nasze babki, chłopki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno mogę powiedzieć, iż kobietom na wsi żyło się ciężko. W czasach kryzysu dwoiły się i troiły, żeby wykarmić dzieci w wielu przypadkach, to była też oznaka ogromnej miłości. Bieda, głód, to się w jakiś sposób w nich zakodowało – twierdzi Joanna Kuciel-Frydryszak.

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” miała premierę w maju. Od tego momentu była już 12 razy dodrukowywana.

– Czytałam książkę „Służące od wszystkiego” i ta książka zachwyciła mnie. Myślę, iż z „Chłopkami” będzie podobnie, bo wiele znajomych mi osób bardzo ją chwali – mówiła Aneta Gierczak.

W sumie książka Joanny Kuciel-Frydryszak sprzedała się w ponad 160 tys. egzemplarzy. Na wypożyczenie jej w kieleckich bibliotekach trzeba poczekać kilka tygodni.

Idź do oryginalnego materiału