Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Niepodległość przyszła jesienią
13 listopada o godz. 11.30 Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie i Chełmska Biblioteka Publiczna im. M. P. Orsetti w Chełmie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta na obchody Narodowego Święta Niepodległości pn. „Niepodległość przyszła jesienią” (ChBP, sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40). W programie montaż słowno-muzyczny „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”, poprzedzony słowem wstępnym, omawiającym historię odzyskania niepodległości w Chełmie oraz obchody Narodowego Święta Niepodległości w Polsce.
Bajki nie tylko dla dorosłych
Chełmska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Pasmo Polska serdecznie zapraszają na „Bajki nie tylko dla dorosłych” w poezji Jana Brzechwy w wykonaniu Teatralnej Sceny Poezji i Satyry w Chełmie w ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora w Chełmie (Międzynarodowego Dnia Seniora). Wydarzenie obędzie się 14 listopada 2024 r. o godz. 15 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). W spektaklu „Bajki nie tylko dla dorosłych” w reżyserii: Mariana Hordejuk wystąpią: Antonina Świderska, Barbara Daruk, Renata Adamczyk, Leokadia Łuć, Maria Niewożewska, Danuta Sznajder, Elżbieta Król, Krystyna Lewczak, Ewa Hordejuk, Bogusław Mikołajczak, Marian Hordejuk. Wstęp wolny.
OSPTA po raz dziesiąty
W dniach 14-17 listopada Chełmski Dom Kultury oraz Teatr Ziemi Chełmskiej zapraszają na jubileuszową, bo już dziesiątą edycję Ogólnopolskich Spotkań Profesjonalnych Teatrów Amatorskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki do pobrania w kasach ChDK i CKF Zorza. Program OSPTA 2024:
14 listopada, godz. 10:00: Spektakl „Bestia” Teatru ES (SPEKTAKL DLA MŁODZIEŻY 14+). Spektakl o młodzieży dla młodzieży, opowiadający zwykłą historię w pewnej placówce. Obecność rozmaitych młodzieżowych, rywalizujących ze sobą „kast” być może jest atrakcyjne na dużym ekranie i na scenie, ale tak naprawdę nastolatki przypominają siebie nawzajem bardziej, niż im się wydaje. Każde z nich w różny sposób próbuje zamaskować swój smutek i poczucie wyobcowania.
15 listopada, godz. 19:00: Koncert – Adam Szabat „Szabat u Leśmiana” – program zbudowany w oparciu o poezję Bolesława Leśmiana. Muzykę do wierszy skomponował Adam Szabat. Aranżacją na kwintet jazzowy zajęli się: Waldemar Korzeniowski i Michał Iwanek.
16 listopada, godz. 12:00: Spektakl „Magiczne I”- spektakl dla całej rodziny. W programie bierze udział zespół składający się z iluzjonisty, czwórka profesjonalnych aktorów oraz pianistki, którzy razem tworzą spektakl pełen magii, humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Publiczność może spodziewać się nie tylko wspaniałych trików iluzjonistycznych, ale także improwizowanych skeczy i piosenek tworzonych na żywo; godz. 18:00: Spektakl „Opowieści z Bramy” Witek Dąbrowski. Teatr to tylko jedna z wielu aktywności Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Na scenie obok aktora-opowiadacza występują muzycy: kontrabasista i altowiolista. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zwykle w teatrze scenografii i rekwizytów.
17 listopada, godz. 17:00: Spektakl „Usługa czysto platoniczna”, czyli jak z samotności robi się biznes. Spektakl na podstawie reportażu Oktawii Kromer. Czworo aktorów wciela się w ponad trzydzieści postaci. Sceny przeplatane są znanymi piosenkami w nowych aranżacjach. Będzie śmiesznie, czasem smutno, na serio i z dużym dystansem, o miłości, strachu, nadziei, samotności, o potrzebach każdego z nas.
OSPTA 2024 to wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Pająki lubelskie
Do 19 listopada br. w Muzeum Ziemi Chełmskiej (budynek przy ul. Lubelskiej 56a) zaprasza na wystawę autorstwa Michała Kowalika. Ekspozycja zatytułowana „Pająki lubelskie – niezwykły element dziedzictwa kulturowego regionu” jest częścią projektu zrealizowanego w ramach stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w kategorii „Młody twórca kultury”.
Fantazje i malarstwo Owika
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na wystawę malarstwa, grafiki oraz rzeźby Oganesa Kazariana pn. „Fantazje i malarstwo OWIKA”. Oganes Kazarian jest urodzonym w armeńskim Giumri artystą-malarzem, grafikiem, scenografem, projektantem wnętrz, rzeźbiarzem i twórcą instalacji. Wykształcenie zdobył w Szkole Sztuk Plastycznych i Teatralnych w Erywaniu. Od 1992 r. mieszka i pracuje w Polsce. Osiadł w Uhrze koło Chełma, gdzie wspólnie z żoną, także artystką – malarką Teresą Chomik–Kazarian stworzyli Ośrodek Sztuki – Dom Pracy Twórczej przy którym funkcjonuje Galeria Sztuki we Młynie. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Wojewody Lubelskiego, Prezydenta Chełma. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach w Zamościu, Warszawie, Nałęczowie, Chełmie, Kaliszu. Wernisaż odbędzie się 8 listopada 2024 r., godz. 17 w Galerii Novej ChBP (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny.
Tradycja i nowoczesność
24 listopada Chełmski Dom Kultury zaprasza na niezwykły koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa pod batutą Tadeusza Wicherka. Będzie to dynamiczna, kreatywna realizacja na żywo, która połączy piękno symfonicznego brzemienia z dopasowaną do niego projekcją obrazów stworzonych przez sztuczną inteligencję. To niezwykłe połączenie dźwięku i obrazu przeniesie widownię w światy nowych artystycznych doznań. Usłyszymy utwory Karola Namysłowskiego, Stanisława Moniuszki i Macieja Małeckiego. Początek koncertu godz. 17, bilety 80 zł.
Gdybym był słynnym sportowcem…
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów szkół podstawowych z klas I-VI do udziału w konkursie literacko-sportowym na opowiadanie pod nazwą „Gdybym był słynnym sportowcem…”. Konkurs ma na celu promocję aktywności fizycznej oraz literatury sportowej. Prace należy przynosić do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w godzinach pracy biblioteki od 4 do 22 listopada br. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej biblioteki. Konkurs pn. „Gdybym był słynnym sportowcem…” realizowany jest w ramach zadania „Książka i sport” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
„Książka, które daje siłę”
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza młodzież (13+) i dorosłych, uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki do udziału w konkursie pod nazwą „Książka, która daje siłę”. Konkurs polega na napisaniu recenzji książki, która pozwoliła na lepsze poznanie i rozumienie własnych myśli, uczuć oraz zachowań. Recenzje należy przesłać do 30 listopada br. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej biblioteki. Celem konkursu jest popularyzacja książki i czytelnictwa, kształtowanie umiejętności wyrażania refleksji i opinii o dziele literackim oraz wzmocnienie idei Dyskusyjnych Klubów Książki. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Dyskusja o zdrowiu – wspólna sprawa” z Programu Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego w mieście Chełm na lata 2021-2025.
Rzeczpospolita niepodległa
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do Czytelni Głównej, gdzie przygotowano wystawę poświęconą odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Na ekspozycję składają się materiały współczesne i historyczne ze zbiorów biblioteki, przybliżające początki odrodzonego po 123 latach niewoli państwa Polskiego. Najcenniejszym eksponatem wystawy jest gazeta „Rzeczpospolita” z dnia 11 listopada 1945 r., w której przeczytać można artykuł poświęcony niepodległości Polski. Ekspozycję oglądać do końca listopada.
Koncert „Miłość w Paryżu”
8 grudnia br. o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert „Miłość w Paryżu”. Publiczność usłyszy najpiękniejsze francuskie piosenki. Koncert aktorki i piosenkarki Doroty Lanton to prawdziwie europejska propozycja na polskim rynku. Artystce towarzyszą Marek Stefankiewicz oraz Bogusław Nowicki. Bilety w cenie 70 zł. Wydarzenie to zostało przeniesione z 7 kwietnia br. i wszystkie zakupione wtedy bilety zachowują ważność i są podstawą do wejścia na koncert 8 grudnia o godz. 18. (opr. kw)
Repertuar kina Zorza
12 listopada, wtorek
20:30 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
13 listopada, środa
13:30 – Emma Odważna
15:45 – Emma Odważna
18:00 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
20:30 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
14 listopada, czwartek
13:30 – Emma Odważna
15:45 – Emma Odważna
18:00 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
20:30 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
15 listopada, piątek
14 – Paddington w Peru
16 – Paddington w Peru
18 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
20:30 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
16 listopada, sobota
11 – Paddington w Peru
13 – Paddington w Peru
15 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
17:30 – Simona Kossak
19:45 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
17 listopada, niedziela
11 – Paddington w Peru
13 – Paddington w Peru
15 – Simona Kossak
17:15 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty
19:45 – Listy do Listy do M. Pożegnania i powroty