Carpathia Festival po raz dwudziesty
W dniach 20-21 lipca 2024 w Rzeszowie odbędzie się 20. Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival”, a w ramach wydarzenia widzowie obserwować będą zmagania piętnastu finalistów w walce o Grand Prix oraz koncerty „Taki cud i miód” Danuty Błażejczyk i „Bal wszystkich świąt”. „Od lat festiwalowi przyświeca niezmiennie ta sama idea, by promować utalentowanych artystów, którzy mają odwagę śpiewać na scenie nowe autorskie piosenki” – czytamy w materiałach prasowych wydarzenia. Istotną cechą Carpathia Festival jest fakt, iż finaliści walki o Grand Prix śpiewają swoje utwory, a nie covery. „Wymogiem udziału w Festiwalu było zgłoszenie utworu autorskiego. Oceniło je jury kwalifikacyjne w składzie: Tomasz Filipczak (przewodniczący), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski, wyłaniając piętnastu wyjątkowych finalistów” – tłumaczy dr Anna Czenczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” i prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „ Carpathia”, która w 2005 roku zorganizowała festiwal po raz pierwszy i niezmiennie tworzy to wydarzenie, ściągając do stolicy Podkarpacia nie tylko młode talenty, ale i gwiazdy polskiej sceny muzycznej.
Z Eurowizji Junior do Rzeszowa
Wśród finalistów m.in. reprezentantka Polski na Eurowizji Junior 2004 w Norwegii – Dominika Rydz-Kancler, która 20 lat temu śpiewała w Lillehammer „Łap życie” razem z zespołem KWADro zajmując 17. miejsce. Co ciekawe, wcześniej w Carpathia Festival pojawiła się już inna wokalistka z tej dziecięcej formacji – Weronika Bochat-Piotrowska. Dominika planuje wydanie solowego albumu z autorską muzyką dla dzieci: „Melodie bliskości – kołysanki w duchu rodzicielstwa bliskości”. Pracuje także nad debiutanckim albumem „Melodie bliskości – korzenie”. Na co dzień współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi, takimi jak Michał Kobojek, Przemek „Benbeneq” Kuczyński, Wojtek Stanisz, Marcin Jagiełło. Poza nią o Grand Prix rzeszowskiego festiwalu powalczą też w tym roku m.in. zwycięzca „Słowiańskiego Bazaru” w Witebsku – Michał Kaczmarek, Jakub Gaber Zaborski (startował w maltańskim „X Factor”), Filip Mizia, Bartłomiej Matłosz, Maja Orlikowska czy pochodząca z Ukrainy Vlada Muravets. Rok temu festiwal wygrał przedstawiciel Litwy – Mario Junes, który wykonał utwór z preselekcji narodowych do ESC 2023. Wokalista wystąpi w tym roku jako gość specjalny drugiego dnia festiwalu. Zdobywcę Grand Prix wyłonią jurorzy.
Kto jeszcze wystąpi w Rzeszowie?
Pierwszy dzień festiwalu wypełnią zmagania finałowej piętnastki oraz koncert Danuty Błażejczyk i Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka. Drugiego dnia odbędzie się Koncert Laureatów, występ gościnny Litwina Mario Junesa oraz koncert „Bal wszystkich świętych” w którym największe przeboje zaśpiewają zespół Lombard, Sara Chmiel oraz Anastacja i Piotr Nowak. Sara Chmiel to wokalistka jednego z dwóch zespołów Łzy, a dodatkowo żona znanego producenta i DJ – Gromee’go, z którym zresztą reprezentowała Polskę na Eurowizji 2018 w Lizbonie śpiewając w chórku Lukasa Meijera. Sara zgłaszała się też samodzielnie do polskich preselekcji w kolejnych latach, jednak nie udało jej się zakwalifikować do finałowych głosowań. Możliwe, iż jeszcze w przyszłości spróbuje swoich sił i powalczy o samodzielnie reprezentowanie Polski na Eurowizji. W koncercie „Bal wszystkich świętych” wybrzmią największe hity zespołów Lombard i Łzy, m. in. „Szklana Pogoda” czy „Oczy szeroko zamknięte”, a także takie piosenki jak: „Jolka Jolka pamiętasz”, „Cykady na Cykladach”, „Kryzysowa narzeczona”. Koncerty odbywające się w ramach „Carpathia Festival” są niepowtarzalne, ponieważ wszystkie aranżacje są produkowane specjalnie na to wydarzenie. Partnerem koncertu „Bal wszystkich świętych” jest Filharmonia Podkarpacka.
Organizatorem XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2024 jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA, a partnerem strategicznym – Rzeszów Stolica Innowacji. Partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie. Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta. Więcej informacji na temat festiwalu „Carpathia” znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia TUTAJ. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym inicjatywy.
Fot. M. Błażewicz 2020