Była ikoną lat 80. Jej ballada o złamanym sercu wzrusza do dziś

radiopogoda.pl 5 godzin temu

Zdzisława Sośnicka stawiała pierwsze kroki w branży muzycznej we wczesnych latach 60. XX w. W 1963 roku spróbowała swoich sił podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zaledwie dwa lata od scenicznego debiutu zaprezentowała się na festiwalu opolskim, podczas którego otrzymała indywidualną nagrodę dla młodych wykonawców. Błyskawicznie zdobyła sympatię nadwiślańskiej widowni, a z czasem stała się jedną z najbardziej uznanych piosenkarek pokolenia.

Rozwiąż quiz o polskich przebojach lat 50. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
"Nawet gdybyś miała, wrócić do mnie znów, z żalu i zdziwienia brakło by mi słów" to słowa piosenki wykonanej przez…
Eugeniusza Bodo
Mieczysława Fogga
Janusza Gniatkowskiego
Następne pytanie

Zdzisława Sośnicka, począwszy od lat 70. minionego wieku, śpiewała niezapomniane utwory. Oczywiście mowa między innymi o niezapomnianych piosenkach, takich jak: „Aleja gwiazd”, „Pożegnanie z bajką”, „Julia i ja”, a także „Powiedz mi Panie” i wielu innych. Przeboje z repertuaru gwiazdy nieprzerwanie rozbrzmiewają na antenie wielu rozgłośni radiowych, a ostatni ze wspomnianych kompozycji z biegiem lat urosła do rangi „hymnu zranionych serc”. O czym opowiada?

Zdzisława Sośnicka wylansowała niezapomniane „Powiedz mi Panie”

Muzykę do piosenki „Powiedz mi Panie” napisał kompozytor i multiinstrumentalista Romuald Lipko, zaś słowa ułożył Marek Dutkiewicz. Piosenka miała swoją premierę w 1989 roku, znalazła się wówczas na wydawnictwie fonograficznym, zatytułowanym „Serce”. Kompozycja utrzymana w emocjonalnym tonie, prędko stała się znakiem rozpoznawczym Zdzisławy Sośnickiej.

Widzę to tak jaskrawo jak w dzień. Tuli ją znów i szepcze sam miód. Dla nich ta noc za krótka na sen – śpiewała w balladzie o tęsknocie, rozstaniu i niesłabnącym bólu.

Szczególnie w czasie, kiedy wspomniany przebój ujrzał światło dzienne, Zdzisława Sośnicka święciła triumfy popularności. Nadmieńmy, iż także w tym samym roku na kinowe ekrany trafiła produkcja pod tytułem „Akademia pana Kleksa” (1983, reż. Krzysztof Gradowski).

W ekranizacji powieści Jana Brzechwy piosenkarka wcieliła się w postać Smutnej Księżniczki. Czy 79-letnia gwiazda wciąż koncertuje? Niestety, piosenkarka zakończyła działalność artystyczną.

Teledysk do utworu „Powiedz mi Panie” obejrzycie poniżej:

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!

Idź do oryginalnego materiału