Morgane Polański, córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner, wcieli się w postać Krystyny Skarbek w „The Partisan”. Film opowiada historię jednej z najbardziej odważnych agentek II wojny światowej, znanej również jako Christine Granville. Krystyna Skarbek była pierwszą kobietą-agentką brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej. Niezwykła odwaga i poświęcenie uczyniły z niej legendę.
Morgane Polański: relacja z ojcem i droga do roli Krystyny Skarbek
Morgane Polański urodziła się w 1993 roku, była długo oczekiwanym, upragnionym dzieckiem Romana Polańskiego i aktorki Emmanuelle Seigner. Gdy przyszła na świat, jej ojciec był dojrzałym człowiekiem, miał 60 lat. Od najmłodszych lat była związana z kinem, występując w filmach swojego ojca, takich jak „Pianista”, „Oliver Twist”, „Autor widmo”. Nie ukrywała, jak dużo dali jej rodzice, ale też mówiła, iż nie mogłaby spojrzeć w lustro, gdyby tylko na nich opierała swoją karierę. Chciała iść własną drogą, także jako aktorka. Dlatego wyjechała z Paryża do Londynu, ukończyła tu prestiżową szkołę aktorską Central School of Speech and Drama.
Znana jest między innymi z roli księżniczki Giseli w serialu „Wikingowie”. Reżyseruje filmy krótkometrażowe, założyła firmę producencką. Trzy lata temu odważnie pisała na swoim Instagramie o zmaganiach z uzależnieniem. Mówi, iż ma to już za sobą. „Kiedy to piszę, odbiera mi mowę, to dla mnie bardzo emocjonalne. Dotychczas nie opisywałam tutaj tej podróży, ale wydaje mi się, iż warto to zrobić dzisiaj. Aby podzielić się nadzieją, gdy ktoś może czuć się bezradny. Aby przypomnieć, iż na końcu tunelu zawsze jest światełko (…) iż możliwe jest życie w wolności, dzień po dniu”. Dziękowała wszystkim, którzy przez cały ten trudny czas okazywali jej wsparcie.
Czytaj także: Prasa huczała od plotek. Co naprawdę łączyło Barbarę Kwiatkowską-Lass i Alaina Delona?

Morgane Polański i jej związki z Polską
32-letnia dzisiaj Morgane nie mówi płynnie po polsku, ale odwiedzała rodzinny kraj swojego ojca i chętnie podkreśla swoje polskie korzenie. Przedstawiana jest zresztą jako aktorka francusko-polska, choć od lat mieszka w Londynie. W jednym z wywiadów wyznała, że… kocha pierogi. „Uwielbiam Polskę. Dorastałam z bigosem na Boże Narodzenie i innymi polskimi potrawami. Mój tata gotuje często polskie jedzenie. Jestem w połowie Polką, to jest w mojej krwi”. Z ojcem zawsze miała bardzo mocną relacje, opowiadała, jak czytał jej i bratu książki. Jako czterolatkę zabrał ją do Wiednia, gdzie reżyserował „Bal wampirów”. Morgan była zafascynowana, od tego zaczęła się jej miłość do aktorstwa, gry, teatru. „Bal wampirów” widziała w różnych inscenizacjach tysiące razy, „z każdego miejsca na widowni”, jak wspominała. Aż Roman Polański się z niej śmiał.
Przygotowania do roli w „The Partisan”
Rola Krystyny Skarbek w filmie „The Partisan” jest dla Morgane Polański wyjątkowym wyzwaniem. To jej pierwsza główna rola filmowa. Aby wiernie oddać postać legendarnej agentki, aktorka przestudiowała dokładnie biografie Skarbek, rozmawiała z historykami. W wywiadach podkreślała, jak bardzo zainspirowała ją odwaga i determinacja Skarbek, co starała się oddać w swojej grze aktorskiej. „Przeczytałam scenariusz i zachwyciłam się tą historią. Krystyna Skarbek jest absolutnie fascynująca. Bardzo mnie to poruszyło, bo jest to prawdziwa historia i nie mogłam uwierzyć, iż nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. Jak to w ogóle jest możliwe? Pytałam o nią kilka osób w Polsce i też jej historia nie jest powszechnie znana”, mówiła w jednej z rozmów Morgane Polański.
Czytaj także: Krystyna Kołodziejczyk odrzuciła zaloty Romana Polańskiego. Nigdy nie żałowała swojej decyzji
View oEmbed on the source websiteKim była Krystyna Skarbek, bohaterka filmu?
Urodziła się 1 maja 1908 roku jako Maria Krystyna Janina Skarbek herbu Awdaniec. Pochodziła z rodziny hrabiego Jerzego Skarbka i jego żony Stefanii z Goldfederów. To dzięki ojcu uwielbiała jazdę konną, wspinaczkę górską, po nim odziedziczyła fantazję i brawurę. Beztroskie życie Krystyny skończyło się wraz z bankructwem i śmiercią ojca. Jako młoda kobieta przeniosła się do Warszawy, żyła życiem artystycznej bohemy, była piękna – miała duże powodzenie. Uroda przeszkadzała jej potem czasami w pracy szpiega – mężczyźni zapamiętywali jej twarz.
Poczynania Skarbek wymykały się ogólnie przyjętym normom – jeszcze w latach 30. XX wieku szmuglowała papierosy przez granicę polsko-słowacką. Jednocześnie prowadziła dość bujne życie uczuciowe. Z pierwszym mężem przemysłowcem Gustawem Gettlichem rozwiodła się zaledwie po pół roku. Niedługo później spotkała podróżnika i autora powieści dla młodzieży Jerzego Giżyckiego, który został jej drugim mężem. Wybuch wojny w 1939 roku zastał ich w Kenii. Wyjechali stamtąd do Francji, gdzie doszło do separacji małżonków, a Krystyna przedostała się dalej sama do Wielkiej Brytanii.
Czytaj także: Ich romans wstrząsnął środowiskiem artystycznym. On po wszystkim wrócił do rodziny, ona leczyła złamane serce

Krążyły legendy o jej brawurze. Gestapo dawało bajońskie sumy za jej głowę
Skarbek zgłosiła się do brytyjskiego wywiadu, stając się pierwszą kobietą-agentką SOE (Special Operations Executive). Przyjmując nową tożsamość jako agentka, Krystyna odjęła sobie siedem lat i podawała odtąd za rok urodzenia 1915. Została skierowana na Węgry z zadaniem podjęcia pracy konspiracyjnej, którą wykonywała wspólnie z Andrzejem Kowerskim - przyjacielem jeszcze sprzed wojny. Z Budapesztu trzykrotnie przedostawała się do okupowanej Polski konspiracyjnym szlakiem przez Słowację jako kurierka tatrzańska. Zbierała informacje wywiadowcze, które m.in. pomogły Churchillowi w uściśleniu przewidywanego terminu niemieckiej inwazji na ZSRR. W czerwcu 1940 roku Krystynie udało się odwiedzić w Warszawie matkę, ale nie przekonała jej do ucieczki z okupowanej Polski.
Stefania Skarbek zginęła w warszawskim getcie. W lipcu 1944 r. Krystynę zrzucono na spadochronie do francuskich partyzantów w południowej Francji, gdzie m.in. zorganizowała wykupienie z rąk gestapo kilku aresztowanych szefów siatki dywersyjnej „Jockey”. Weszła do siedziby Gestapo i oświadczyła, iż jest siostrzenicą brytyjskiego generała Montgomery'ego i iż za uwolnienie aresztowanych gwarantuje gestapowcowi życie po wkroczeniu aliantów. Niemiec uwierzył w jej słowa, uwolnił więźniów, a choćby dał pistolet i samochód, którym przejechali na drugą stronę frontu, do aliantów.
Podczas wojny krążyły legendy o jej fantazji i brawurze. Potrafiła wiarygodnie opowiadać przeróżne historyjki, wywijała się z najtrudniejszych sytuacji. Działała na terenach okupowanej Polski i Francji, przeprowadzając liczne misje sabotażowe i wywiadowcze. W czasie wojny miała wielu kochanków, działała pod wieloma pseudonimami, Gestapo wyznaczyło za jej głowę ogromną sumę pieniędzy.
Czytaj także: Wybrakowana tapeta i fikcyjne małżeństwo. To ona była pierwszą damą matematyki, przyćmić ją mogła jedynie Skłodowska

Wychodziła z każdej opresji, zginęła z zazdrości
Po wojnie Skarbek została w Londynie. Podobno miała romans z Ianem Flemingiem i to ona jest pierwowzorem postaci Vesper Lynd w powieści o Jamesie Bondzie „Casino Royale”. Nie bardzo potrafiła odnaleźć się w codziennym życiu. Słynna jako szpieg, po wojnie pracowała jako kelnerka, ekspedientka, stewardesa. 15 czerwca 1952 roku została zamordowana przez odrzuconego adoratora, Dennisa Muldowneya, który ugodził ją nożem w hotelu Shelbourne. Została pochowana na cmentarzu St. Mary's w Kensal Green.
Krystyna Skarbek nie była do tej pory bohaterką filmową. Miała taki projekt Agnieszka Holland, ale ostatecznie film „Christine: war my love" nie został zrealizowany. „The Partisan” to film biograficzny w reżyserii Jamesa Marquanda, który również napisał scenariusz. Produkcja jest wspólnym przedsięwzięciem polsko-brytyjskim. Oprócz Morgane Polański w filmie występują m.in. Agata Kulesza jako Stefania Skarbek, Piotr Adamczyk, Malcolm McDowell. Polska premiera kinowa zaplanowana jest na 26 września 2025 roku. Czy film spopularyzuje losy niezwykłej Krystyny Skarbek, czy Morgane Polański zagrała ją tak, iż rozpali emocje i wyobraźnię widzów? O tym dopiero się przekonamy...
