Szarik to nie tylko kultowy bohater z serialu „Czterej pancerni i pies”, ale też pies z niecodzienną historią. Grały go aż trzy różne owczarki niemieckie, a jego imię – „kuleczka” – pochodzi z języka rosyjskiego. Dziś Trymer, główny odtwórca roli Szarika, spoczywa wypchany w jednostce szkoleniowej psów w Sułkowicach.
Kim naprawdę był Szarik i kto grał jego rolę?
Szarik – bohater serialu „Czterej pancerni i pies” – to owczarek niemiecki, który należał do Janka Kosa, jednego z głównych bohaterów. W pierwszym odcinku serialu pies trafia do niego od Jefima Siemionycza. Historia serialowa głosi, iż Szarik był sierotą – jego matka, Mura, została śmiertelnie raniona przez dzika podczas polowania.
W rzeczywistości w rolę Szarika wcieliły się aż trzy psy tej samej rasy: Trymer (głównie), Spik oraz Atak (dublerzy od zadań specjalnych). Najczęściej na ekranie pojawiał się Trymer – milicyjny pies, który nie zdał egzaminu z tropienia i miał być wycofany z pracy służbowej ze względu na niski poziom agresji. Jednak na planie filmowym okazał się „genialny”.
Atak – silny i pobudliwy – nadawał się do scen wymagających wysiłku i sprawności fizycznej. Z kolei Spik, choć wspomniany w źródłach, nie doczekał się szczegółowego opisu (choć mówi się, iż pojawiał się głównie w scenach tropienia), ale jest jednym z trzech psów, które kreowały postać Szarika. Dodajmy, iż według wersji pułkownika Franciszka Szydełko, który był trenerem czworonogów na planie, owczarki były tylko dwa: Trymer i Atak. Istnieje więc pod tym kątem rozbieżność w źródłach.
A co kto odgrywał rolę Szarika, gdy ten był jeszcze szczeniakiem? Według najbardziej wiarygodnych informacji, był to... jamnik szorstkowłosy lub spaniel. To może dziwić, biorąc pod uwagę rasę w „dorosłym życiu”.
Czytaj także: Polacy śpiewają ją od lat, ale nie znają jej prawdziwej nazwy. Ten hit PRL-u ma drugie oblicze

Imię Szarik – co oznacza i skąd pochodzi?
Mało kto wie, iż imię Szarik nie ma polskiego pochodzenia. W rzeczywistości to rosyjskie słowo, które oznacza „kuleczkę”. Nawiązanie to miało być żartobliwe i pieszczotliwe, oddając charakter przyjaznego i oddanego psa.
To imię, znane dziś każdemu miłośnikowi klasyki PRL, na stałe wpisało się w popkulturę jako symbol wiernego towarzysza.
Serialowe przygody – jak pies trafił do brygady „Rudego”?
Moment kulminacyjny ma miejsce w drugim odcinku serialu, w którym widz jest świadkiem słynnego konfliktu z kapralem Kucharkiem, co kończy się sceną, w której kucharz ląduje w kotle z ziemniakami. Pułkownik podejmuje decyzję o wpisaniu Szarika na listę prowiantową jednostki.
W kolejnym odcinku, zatytułowanym „Gdzie my – tam granica”, Szarik zostaje oficjalnie wcielony do stanu brygady. Dzięki temu ma prawo do porcji jedzenia z kuchni wojskowej i staje się pełnoprawnym członkiem załogi czołgu T-34-85 o nazwie „Rudy”.
Czytaj także: Rola w „Czterech pancernych” na lata zrujnowała jego karierę. „Nic z tej mojej popularności nie wynikało”

Psia emerytura – co stało się z Trymerem po zakończeniu serialu?
Po zakończeniu zdjęć do serialu Trymer nie wrócił do służby w milicji. Dożył 16 lat i zdechł w 1979 roku. Po śmierci, dzięki zaangażowaniu pracowników Instytutu Zoologii PAN, został bezpłatnie wypchany – tak pisała o tym „Gazeta Wyborcza”.
Dziś można go zobaczyć w jednostce szkolenia psów policyjnych w Sułkowicach, gdzie pełni funkcję wyjątkowego eksponatu – przypomnienia o kultowym bohaterze PRL.
Gdzie dziś można zobaczyć legendarnego psa PRL?
Wypchany Trymer stoi w tej chwili w jednostce szkoleniowej psów policyjnych w Sułkowicach. To właśnie tam można dziś zobaczyć najsłynniejszego czworonoga Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Dla fanów serialu „Czterej pancerni i pies” to wyjątkowe miejsce, które łączy historię, sentyment i telewizyjną legendę.
Czytaj także: Pożegnała wielu przyjaciół, w tym ukochanego męża. Jak 77-letnia Małgorzata Niemirska radzi sobie z przemijaniem i jak wspomina młodzieńcze lata?
