Buski festiwal inspiruje kompozytorów

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Buski festiwal inspiruje kompozytorów


Dwie kompozycje, „Chodzony”, autorstwa Czesława Grabowskiego i „Świętokrzyski pejzaż sentymentalny” Jerzego Mądrawskiego, miały swoje prawykonanie w czwartek, 6 lipca, podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Koncert odbył się w Sanatorium Marconi, gdzie zaprezentowano utwory, które dotychczas nigdzie nie były grane.

Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu w Busku, poprosił obu kompozytorów o napisanie muzyki specjalnie na to wydarzenie.

– Każdy dobry festiwal dba o to, aby powstawały dzieła skomponowane na jego potrzeby. Czesław Grabowski był w ubiegłym roku w Busku i podczas spotkania w kawiarence festiwalowej zaproponowałem mu napisanie czegoś. Zmusiłem go trochę do pracy, ale wydaje się zadowolony. Natomiast profesor Jerzy Mądrawski, z którym znamy się od lat i współpracujemy zarówno jako nauczyciele, jak i twórcy, również zgodził się coś napisać – wyjaśnił.

Obie kompozycje zostały stworzone z myślą o konkretnym zespole kameralnym, w którego skład wchodzili: Maria Peradzyńska-Filip na flecie, Tomasz Strahl na wiolonczeli i Artur Jaroń na fortepianie.

Pianista przyznał, iż kompozytorzy zostawili im dużo swobody.

– Jesteśmy zobligowani do wykonania zapisanego utworu, ale jednocześnie wykonanie nowej muzyki daje nam możliwość interpretacji według własnego uznania. Niektórzy wykonawcy specjalizują się w takich interpretacjach. Stresik zawsze, bo nie wiem, jak kompozytorzy przyjmą te utwory, ale bez ryzyka nie ma przyjemności – żartował.

Czesław Grabowski jest dobrze znany buskiej publiczności. Sam powiedział, iż grał praktycznie w każdym miejscu jako dyrygent z różnymi orkiestrami. Przyznał, iż propozycja napisania muzyki bardzo mu się spodobała.

– Długo zastanawiałem się, co napisać związanego z tym miejscem, które jest dla mnie naprawdę piękne i niezwykle urokliwe. Wpadłem na pomysł: podczas spacerów po parku zauważyłem, iż nie słuchałem otaczającego świata, ale melodyjnego śpiewu ptaków, ich pięknych rozmów i dyskusji. Na podstawie tych spacerów postanowiłem napisać utwór, który nazwałem „Chodzony”. Nazwa ta nawiązuje do pierwszej nazwy poloneza, naszego najpiękniejszego tańca, który był inspiracją dla wielu znakomitych kompozytorów. Chciałem stworzyć utwór do słuchania podczas spacerów po buskim parku – wyjaśnił.

Drugi z kompozytorów, Jerzy Mądrawski, kojarzony jest z akordeonem, ale wyjaśnił, iż komponuje również muzykę dla orkiestry symfonicznej i składów kameralnych.

– To przynosi mi ogromną radość, szczególnie gdy moje utwory wykonują najwybitniejsi artyści, jakich znam. Jest to także rodzaj euforii i spełnienia, gdy dzieło, które napisałem, zostanie usłyszane. Każdą premierę porównuję do narodzin dziecka. Tu pierwszy raz będzie upublicznione dzieło, czyli będą pierwsze dźwięki, jak pierwsze kwilenie dziecka, które stworzą konkretną całość, i dzięki temu ta muzyka zaistnieje – mówił przed koncertem.

Tytuł kompozycji Jerzego Mądrawskiego – „Świętokrzyski pejzaż sentymentalny” najlepiej oddaje jego źródło inspiracji. Mądrawski wyjaśnił, iż była nim ziemia świętokrzyska.

– Od 33 lat jestem zakochany w regionie świętokrzyskim – jego kulturze muzycznej, najstarszych górach i zabytkach. Zawsze staram się oddać szacunek dla tej ziemi poprzez muzykę. „Świętokrzyski pejzaż sentymentalny” jest moją wizją tego regionu, opisaną dźwiękami – wyjaśnił.

Jerzy Mądrawski podziękował Arturowi Jaroniowi za włączenie prawykonania ich utworów do programu festiwalowego.

– Cieszę się, iż oprócz wielkich koncertów, jakie realizowane są na tym festiwalu, dyrektor pamięta również o współczesnych twórcach. Jestem szczególnie zadowolony, iż promuje muzykę regionu świętokrzyskiego. To jest to, co powinien robić dyrektor wielkiego międzynarodowego festiwalu – zaznaczył.

Piątek, 7 lipca, to kolejny dzień festiwalu. O godzinie 15 w sanatorium Marconi odbędzie się koncert studentów klasy wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i klasy skrzypiec Marcina Baranowskiego. O godzinie 19 w Parku Kultury w Starachowicach zostaną wykonane arie i duety z operetek, natomiast o godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się wieczór z piosenkami Jacka Cygana w roli głównej.




PROGRAM FESTIWALU



Idź do oryginalnego materiału