Buska szkoła muzyczna świętuje jubileusz. Będzie cykl koncertów

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 10.05.2023. Busko-Zdrój. Koncert jubileuszowy zainaugurował jubileusz 10-lecia istnienia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego / Fot. Marta Gajda-Kruk - Radio Kielce


Koncert jubileuszowy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zainaugurował świętowanie dziesięciolecia istnienia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Busku-Zdroju.

10.05.2023. Busko-Zdrój. Koncert jubileuszowy zainaugurował jubileusz 10-lecia istnienia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego / Fot. Marta Gajda-Kruk – Radio Kielce

Dyrektor placówki Aleksandra Sikora podkreśla, iż świętowanie jubileuszu ma być okazją do pokazania umiejętności uczniów.

– Największymi sukcesami są łzy euforii rodziców podczas koncertów. To mnie rozczula, a jednocześnie dodaje mi bardzo dużo energii do dalszego działania. Najważniejszy jednak jest w tym wszystkim uśmiech dziecka – mówi.

Przez ponad 10 lat szkoła wykształciła ok. 200 absolwentów. Jednym z nich jest Wojciech Tomasik, który chodził do klasy fortepianu. Wspomina, iż powodem zainteresowania się muzyką był stary keyboard jego cioci.

– Mój tata mówił, iż zawsze lubiłem na nim „poplumkać”. Pierwsze lekcje pobierałem u organisty kościelnego. Po dwóch latach trafiłem do szkoły muzycznej w Busku-Zdroju. Uważam, iż ta placówka to idealne miejsce dla wszystkich, kto chce zacząć przygodę z muzyką – zaznaczył.

Na widowni usiadł Henryk Kuźniak, znany kompozytor muzyki filmowej, m.in. do takich produkcji, jak „Vabank”, „Seksmisja”, czy „Na kłopoty Bednarski”. Wspomina, iż sam w wieku 12 lat zaczął naukę w podstawowej szkole muzycznej w Będzinie.

– Cieszę się, iż mogę brać udział w tym jubileuszu. Aż trudno uwierzyć, iż to już tyle lat minęło. Gratuluję pedagogom, pracownikom, opiekunom, młodzieży – mówi.

Organem prowadzącym szkołę jest gmina Busko-Zdrój. Burmistrz Waldemar Sikora przypomniał, iż inspiracją do utworzenia przyszłej szkoły muzycznej w mieście było funkcjonujące w Buskim Samorządowym Centrum Kultury ognisko muzyczne. Dodał, iż szkoła została utworzona 1 września 2012 roku uchwałą rady z 31 maja 2012 roku. Cieszy się, iż okazała się sukcesem.

– Co roku uczy się w niej ponad 100 uczniów. Myślę, iż nasze środowisko, Buska-Zdroju, ma tutaj możliwość przygotowywania ludzi, którzy w perspektywie kolejnych lat będą stanowić zaplecze kulturowe – mówi.

Uczniowie szkoły podkreślają, iż szkoła rozwija uwagę i koncentrację, melodia kształtuje wrażliwość. Ich zdaniem, rozwija się tu nie tylko umiejętności, ale całe wnętrze człowieka.

Z okazji 10-lecia Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Busku-Zdroju odbędzie się cykl koncertów jubileuszowych.

Kolejną muzyczną ucztę zaplanowano na 13 maja. O godzinie 16.00 na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury odbędzie koncert zatytułowany „Na strunach gitary”.

Z kolei koncert pedagogów i absolwentów odbędzie się 14 maja o godz. 15.00 w zabytkowej sali koncertowej Sanatorium Marconi. Natomiast na 4 czerwca zaplanowano dwa muzyczne wydarzenia. O godz. 15.00 w muszli koncertowej parku zdrojowego zagra szkolna orkiestra dęta wzmocniona przez przyjaciół z Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiślicy. Natomiast trzy godziny później w na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zagrają zespoły młodzieżowe.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

W ramach obchodów jubileuszu przygotowano także wystawę pt. „10 lat Szkoły Muzycznej w Busku-Zdroju”. Ekspozycja w formie plansz znajduje się przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Szkoła prowadzi kształcenie muzyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Nauka w szkole trwa 4 lub 6 lat i jest bezpłatna. Zajęcia realizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, a w soboty, w miarę potrzeb, od 8.00 do 14.00.

W pierwszym roku działalności szkoły otwarto klasy: fortepianu, skrzypiec, perkusji, saksofonu, klarnetu, gitary i trąbki. Później rozszerzono ofertę kształcenia o klasę fletu, akordeonu i puzonu. Szkoła organizuje także warsztaty gospel, samby, plastyki ruchu czy prezentacji muzycznej.

Szkoła w 2014 roku oficjalnie otrzymała imię Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie uświetniła obecność tego wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta oraz pedagoga muzycznego.

Idź do oryginalnego materiału