Budzić potencjał Polaków

bialyorzel24.com 1 tydzień temu

Od 1989 Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Europy. Za sukcesem Polaków stoją konkretne rozwiązania, innowacyjne technologie oraz ludzie – jak wynika z badań przeprowadzonych przez kampanię „We Did It In Poland”. Jak czytamy w badaniu: 74 proc. Polaków podkreśla, iż patriotyzm przejawia się m.in. w pokazywaniu mocnych stron Polski w rozmowach w kraju i za granicą. Uczestnicy badania podkreślali, iż przekazywanie dzieciom miłości i szacunku do ojczyzny (82 proc.), uczestnictwo w wyborach i pielęgnowanie polskich tradycji (po 79 proc.), gotowość do walki za ojczyznę (76 proc.) czy wywieszanie flagi w święta państwowe (74 proc.) to istotne elementy budzenia polskiej podmiotowości po okresie komunizmu.

W myśleniu Polaków o Polsce dominują aspekty pozytywne – 58 proc. czuje się częścią narodowej wspólnoty, 56 proc. odczuwa dumę, 52 proc. radość, a w 44 proc. myśl o naszym kraju wyzwala energię do działania. Pisze o tym szerzej prof. Marcin Piotrowski w książce: „Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość”. Jest to fascynujące studium opisujące drogę Polski do sukcesu ekonomicznego. Prof. Piątkowski w naukowy, a zarazem niezwykle przystępny, sposób przeanalizował stulecia historii gospodarczej naszego kraju, biorąc pod uwagę takie czynniki jak instytucje, mobilność społeczną, rolę transformacji i przystąpienie Polski do UE i wiele innych.

Uczestnicy polsko-amerykańskiego spotkania w Wieży Ciśnień, która jest filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim. Fot. MGOK Janowiec Wielkopolski

Ale Warszawa, Poznań czy Kraków to nie cała Polska. Polska to przede wszystkim inne miasta i wsie. O budzeniu potencjału Polaków z naszych małych ojczyzn jest ten tekst. Wszystko zaczęło się po pandemii. Profesor Susan Yelich-Biniecki z Kansas State University i profesor Jerry Johnson z East Carolina University reprezentujący Centrum Edukacji Wiejskiej tej uczelni, a także Waldemar Biniecki – absolwent UKW w Bydgoszczy, redaktor naczelny Kuryera Polskiego w Milwaukee po raz pierwszy odwiedzili Janowiec Wielkopolski w marcu 2023 r. Celem tej wizyty było przyjrzenie się szkolnictwu w małych miejscowościach i wsiach, dlatego też udali się do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Żernikach, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Janowcu Wlkp., a ponadto janowieckiego ośrodka kultury oraz biblioteki. Kontakty rozwijały się poprzez rozmowy online, aż w końcu wyłoniła się z nich koncepcja zorganizowania warsztatu dla władz gminy, członków Rady Miejskiej, sołtysów, dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych. Warsztat miał miejsce 19 marca w gminnej wizytówce janowieckiej krainy łączącej przeszłość i przyszłość – Wieży Ciśnień. Finanse na logistykę i realizację programu zabezpieczyła strona amerykańska, zaś władze gminy i Wieża Ciśnień zabezpieczyły miejsce spotkania. Tematem głównym warsztatów był: „Rozwój społeczności oparty na zasobach”. „ABCD” (Asset-Based Community Development) jest metodą tworzenia i realizowania strategii zrównoważonego rozwoju lokalnego. Warsztaty bez zbędnej akademickiej wiedzy zostały zrealizowane w praktyczny sposób. Jak pisze tygodnik lokalny Pałuki: „Warsztaty pomogły zrozumieć, w jaki sposób identyfikować zasoby na wsi i w mieście, a następnie wykorzystywać je do wprowadzania innowacji”.

Uczestnicy sporządzali też mapy zasobów w swoich społecznościach, identyfikowali ich mocne strony czy opracowywali plan działania na rzecz rozwoju aktywów. Wspólnie udali się także do kościoła ewangelickiego w Zrazimiu. Jego potencjał wywołał wśród nich burzę mózgów z licznymi pomysłami na wykorzystanie obiektu wraz z pastorówką i terenem wokół. Jedną z części szkolenia poświęcono dyskusji panelowej na temat rozwoju Wieży Ciśnień, w której udział wzięli dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Karol Nojgebaurer, szefowa Biblioteki Publicznej im. Stefanii Popiołek – Natasza Ber, burmistrz Janowca Wlkp. Leszek Grzeczka oraz jego zastępca i sekretarz gminy Michał Werkowski. Wieża Ciśnień to bowiem nie tylko uratowany od unicestwienia kolejowy zabytek, ale przede wszystkim tętniące życiem centrum kultury, o czym przekonali się, słuchając o organizowanych w niej wydarzeniach, spotkaniach, konferencjach, zajęciach sekcyjnych, koncertach i wielu innych.

Polska rozwija się właśnie dzięki aktywom ludzkim. To Polacy, bezimienni, niepromowani przez władze, doprowadzają codziennie do rozwoju Polski. Warto zauważyć, iż jest nas wszystkich 60 milionów – w kraju ok. 40 i pozostałe 20 milionów mieszka jako polska diaspora poza granicami kraju. Warto zauważyć, iż na konferencji republikanów w USA dziękowano prezydentowi Dudzie za to, iż 80% amerykańskich Polaków wsparło republikanów w ostatnich wyborach. Dostrzeżono to w Ameryce, ale w Polsce ciągle mamy problemy z zaangażowaniem polskiej diaspory w promocję Polski, jej gospodarki, historii i kultury jako kraju z poważnym dorobkiem i wkładem w cywilizację światową. Budźmy Polaków i cieszmy się ich wolnością i dobrobytem i pamiętajmy, iż Polacy są naszym największym skarbem narodowym.

Waldemar Biniecki
Redaktor naczelny Kuryera Polskiego w Milwaukee

Idź do oryginalnego materiału