Chodzi o Betonhaus znajdujący się w Parku Wilsona. Kapituła konkursu doceniła poznańską inwestycję w kategorii adaptacji obiektów zabytkowych.
Konkurs jest organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Okazuje się, iż spośród 67 zgłoszonych obiektów wyróżniono 22, w tym jeden, który zlokalizowany jest na poznańskim Łazarzu, czyli Betonhaus. To odrestaurowany pawilon handlowy w którym mieszczą się między innymi restauracja Meduza, Czarny Krokodyl, czy francuska kawiarnio-restauracja Petit Paris. W tej ostatniej niemal codziennie można spotkać instagramowych influencerów zachwyconych surowym wnętrzem, które zachowało historyczne elementy.
- Inspirujące wnętrze, idealne do kręcenia filmów, organizowania eventów, czy sesji zdjęciowych - powiedziała jedna z poznańskich influencerek na swoim kanale.
Warto przypomnieć, iż Inwestycja, czyli dzisiejszy Betonhaus, powstała z żelbetu w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, na przełomie 1910 i 1911 roku. Tempo prac było wymuszone terminem otwarcia Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, która ruszyła 15 maja 1911 roku. Obiekt, którego powierzchnia wynosi około 1 000 m kw., został wybudowany przez Śląskie Towarzystwo Budowli Betonowych.
W okresie Powszechnej Wystawy Krajowej prezentowano tu m.in. instrumenty muzyczne, w tym fortepiany i organy. Po zakończeniu I wojny światowej obiekt wykorzystywany był przez Katedrę Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a później przez Akademię Wychowania Fizycznego. Z uwagi na brak funduszy przez wiele lat nie prowadzono niezbędnych prac remontowych, które udało się zrealizować dopiero w 2024 roku - przypomina Miasto Poznań.
Odnowienie hali trwało dwa lata.