Budowa Muzeum Kresowego coraz bliżej! Muzeum Piastów Śląskich otrzymało dofinansowanie na wyłonienie inwestora i wykonanie projektu budowlanego
brzeg24.pl 1 rok temu
Od kiedy Rada Miejska Brzegu przekazała budynek dawnego gimnazjum Illustre dla Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, wokół zabytkowego obiektu widać realne działania i postępujące prace geologiczne, a teraz utworzenie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów ma przyspieszyć jeszcze bardziej. Pomóc w tym ma otrzymane dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mowa o blisko 12 milionach złotych na wyłonienie tzw. inwestora zastępczego oraz wykonanie projektu budowlanego wraz z nadzorem inwestorskim.
„Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Prof. dr. hab. Piotra Glińskiego otrzymaliśmy dotację celową na przeprowadzenie procesu wyłonienia inwestora zastępczego na cały okres trwania zadania inwestycyjnego wraz z opracowaniem projektu wykonawczego na utworzenie w dawnym budynku Gimnazjum Piastowskiego – Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Jest to konsekwencja naszych działań, jakie od 2022 r. prowadzimy. Otwiera nam to drogę do wdrożenia prac remontowo – budowlanych na obiekcie dawnego Gimnazjum Piastowskiego. Korzystając z okazji chciałby podziękować posłowi panu Pawłowi Kukizowi, który jednocześnie jest członkiem Rady naszego Muzeum, za pomoc i zaangażowanie w procedurę pozyskania dofinansowania i utworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów” – mówi dr Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Wiadomo, iż wyłonienie inwestora zastępczego może nastąpić jeszcze w tym roku, natomiast w 2024 roku zostanie wykonany projekt budowlany dla Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.
Warto wspomnieć, iż dzisiejsze (12. października) spotkanie środowisk kresowych w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu było doskonałą okazją, aby przekazać dobre wieści o otrzymanym dofinansowaniu.
„Dzisiaj w murach brzeskiego zamku odbyło się spotkanie środowisk kresowych. Do naszej placówki na to wydarzenie przyjechało blisko 80 kresowiaków z różnych stron, m.in. z Wrocławia, Opola, Nysy, Świdnicy, Bolesławca, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Strzelec Opolskich, Katowic, Zabrza i wielu innych miejscowości. Mogliśmy podzielić się dobrymi nowinami o otrzymanym dofinansowaniu, a także przedstawić działania już wykonane, czyli zaprezentować program Funkcjonalno-Użytkowy wraz z wizualizacją muzeum kresowego, czy omówić postępy prac przy gmachu dawnego gimnazjum Piastowskiego. Odbył się również wernisaż wystawy Dariusza Kanaka pt. „Moja wielka wołyńska rodzina”, a także rozmowa z Mieczysławem Kuczyńskim – autorem i wydawcą książek o tematyce wołyńskiej” – czytamy w komunikacie Zamku.
Dodajmy, iż na uroczystości głos zabrał m.in. przewodniczący Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim Stanisław Nagórniak, który w szczególności podziękował Pawłowi Kukizowi za wsparcie przy wydaniu publikacji „Poezji” Maurycego Gosławskiego.