Brutalne, hipnotyzujące, chwytające za gardło. To nordyckie kino zemsty wbija w fotel!

glamour.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: fot. mat. prasowe


W tym artykule:
1. „Wiking” – fabuła, obsada i twórcy
2. „Wiking” – recenzja
3. „Wiking” – gdzie obejrzeć?

Już od pierwszych minut wiadomo, iż mamy do czynienia z mocną produkcją. „Wiking” (org. The Northman) serwuje widzom krwawą, emocjonalnie intensywną podróż przez świat staroskandynawskich mitów. Film błyskawicznie trafił na szczyty list oglądalności HBO Max i stał się jednym z najchętniej komentowanych tytułów lipca.

„Wiking” – fabuła, obsada i twórcy

Historia rozpoczyna się w surowej, dzikiej Islandii, gdzie młody książę Amleth staje się świadkiem potwornej zdrady – jego ojciec zostaje brutalnie zamordowany przez wuja, a matka porwana. Chłopcu udaje się uciec, ale przysięga, iż kiedyś wróci, by pomścić ojca, ocalić matkę i odzyskać to, co mu odebrano. Gdy po latach powraca jako dorosły wojownik, jest gotów zrealizować swoją zemstę, bez względu na koszty.

Choć opowieść oparta jest na staroskandynawskim micie o Amlecie – pierwowzorze szekspirowskiego Hamleta – Eggers nadaje jej brutalny, realistyczny ton. Nie ma tu miejsca na patos czy romantyzm. Zamiast tego dostajemy historię, która pulsuje bólem, przemocą i gniewem, a jednocześnie dotyka tematów lojalności, zdrady i trudnych relacji rodzinnych.

W roli Amletha występuje Alexander Skarsgård. W rolę jego matki wciela się Nicole Kidman. Na ekranie pojawiają się także Ethan Hawke jako król Aurvandil, Anya Taylor-Joy jako tajemnicza sojuszniczka Amletha oraz Willem Dafoe w roli mistycznego kapłana. Za reżyserię odpowiada Robert Eggers.

„Wiking” – recenzja

„Wiking” to brutalny, surowy i hipnotyzujący spektakl – mitologiczna saga zrealizowana z obsesyjną dbałością o szczegóły. Fabuła filmu inspirowana jest legendą o Amletusie – tej samej, która dała początek Hamletowi Szekspira. Alexander Skarsgård wciela się w Amletha, księcia, który po śmierci ojca (Ethan Hawke) ucieka z ojczyzny i wraca po latach jako dziki wojownik, by pomścić zamordowanego rodzica i ocalić matkę (Nicole Kidman). Jego misja to brutalna podróż przez spaloną ogniem i przesiąkniętą krwią ziemię – pełną rytuałów, wizji i nadludzkiej determinacji.

W warstwie wizualnej „Wiking” to arcydzieło. Każdy kadr przypomina obraz olejny – nasycony zimnym światłem, mgłą i ogniem. Kamera śledzi bohaterów w długich, płynnych ujęciach, potęgując wrażenie osaczenia i rytualności. Eggers nie idzie na kompromisy – to kino, które nieustannie balansuje między realizmem a transowym symbolizmem. Mamy tu odrealnione wizje, spotkania z nordyckimi bogami, rytuały przejścia i pełne znaczenia sny.

Alexander Skarsgård całkowicie zanurza się w swojej roli – fizycznie i emocjonalnie. Jego Amleth to człowiek zredukowany do instynktu, przypominający bardziej wilka niż człowieka. W jego spojrzeniu widać szaleństwo i rozpacz, a jego ciało mówi więcej niż słowa. Nicole Kidman zaskakuje rolą pełną dwuznaczności, a Anya Taylor-Joy jako tajemnicza Olga dodaje historii lekkości i magii.

To nie jest typowy film akcji ani lekka historyczna opowieść. „Wiking” to surowa, często brutalna i powolna medytacja o przeznaczeniu, przemocy i tożsamości. Momentami przytłacza intensywnością, ale jeżeli widz pozwoli się pochłonąć, zostanie nagrodzony doświadczeniem niemal teatralnym – czymś pomiędzy dramatem szekspirowskim a rytuałem pogańskim.

„Wiking” – gdzie obejrzeć?

Film „Wiking” jest dostępny na platformie HBO Max, gdzie można go obejrzeć w ramach subskrypcji. Produkcja trafiła do katalogu 11 lipca 2025 roku i od razu znalazła się na pierwszym miejscu najczęściej oglądanych tytułów. Topową pozycją jest aktualnie w kilkunastu krajach.

Idź do oryginalnego materiału