Broszka z portretem Karola XVI Gustawa

mbdkbernadotte.blogspot.com 2 tygodni temu

Jeśli w nowym poście zdjęcia się nie wczytały, zrobię aktualizacje i dodam zdjęcia na Facebooka. Daj znać ! ;)

Broszka z portretem króla Karola XVI Gustawa (Kungens Miniatyrporträtt) to symboliczne insygnia (nieoficjalnym orderem rodziny) noszona przez kobiety ze szwedzkiej rodziny królewskiej i stanowiące osobisty prezent podarowany przez samego monarchę.

Broszka nie należy do Zakonu Serafinów, mimo, iż jest na błękitnej szarfie. Jedno mają wspólne otoczone są brylantami i zdjęciem monarchy (z różnych lat, co jest zależne od daty wręczenia prezentu).

Należy ją nosić jako strój ceremonialny, poprzez przyczepienie do sukienki, po lewej stronie noszącej, na wysokości serca. Obecny porządek rodzinny został dodany wraz z wstąpieniem na tron ​​króla Karola XVI Gustawa, a następnie zastąpił portret króla Gustawa VI Adolfa. Najstarszą znaną szwedzką dekoracją jest broszka króla Oskara II. W przeciwieństwie do innych Królestw, nosi się tylko jedno, a portret panującego monarchy zostaje zastąpiony w Diamentowych Ramkach.

Król na tą chwile dorobił się czterech zdjęć do broszek.

Poniżej wymienię Wam latami, kto i kiedy wszedł posiadanie pamiątki od króla w ramach szacunku. Nie ma oficjalnego zestawienia posiadaczy miniaturowego portretu króla, ponieważ w momencie przyznania nie jest on upubliczniany.

Broszkę z portretem króla Karola XVI Gustawa panie noszą podczas chrztów, nabożeństw i podczas obiadów (sverigemiddag), spotkań dyplomatycznych lub wręczenia Nagrody Nobla.

1973-1976 :

  • Siostry króla księżniczki Małgorzata, Brigitta, Desiree, Christina (1973)
  • Ciocia (matka chrzestna) króla Ingrid, królowa Danii (1973)
  • Żona króla Sylwia, królowa Szwecji (1976)
  • Żona wuja króla księżna Lilian (1976)

W latach 1979-1980

  • Siostry króla księżniczki Brigitta i Desiree zaprezentowały inne portrety.

Nie wiadomo, czy takie dostały w momencie nadania, na ślubie B & D miały inne (chyba) z podobizną dziadka - Gustawa VI Adolfa.

1993- 95: Córki króla dostały oznaczenie z okazji 18- nastych urodzin.

  • Córka króla księżniczka Victoria (1995)
  • Córka króla Madeleine ze Szwecji (2000)

2015:

  • Synowa króla księża Sofia (2015)


Broszka składa się w tej chwili z owalnego portretu króla. Istnieją różne wersje portretu króla, gdzie jest ubrany w mundur admirała ze szarfą lub po prostu w formalne ubrania z oznaczeniami lub łańcuchem Serafinów. Portret jest oprawiony przez błyszczące diamenty i olśniewającą kokardką na górze portretu. Portret jest przymocowany do kokardki przewiązanej jasnoniebieską wstążką Serafinów i przytwierdzony do stroju osoby dzięki niewidocznej szpilki. Istnieją różne konstrukcje ram: niektóre są bardziej zdobione, inne mniej. Został wykonany z kości słoniowej otoczony srebrną i diamentową ramą.


Król w pierwszym stopniu oznaczył najważniejszego kobiety swojego życia. Panie już miały oznaczenia po swoim dziadku, wystarczyło wymienić tylko zdjęcie monarchy. I tak księżniczka Margaretha i Christina dostały portret brata z ubrany w mundur admirała z błękitną szarfą. Taki sam posiadała księżna Lilian, żona księcia Bertila.

Pierwszy raz księżniczkę Margareth mogliśmy zobaczyć na kolacji przedślubnej jej brata i przyszłej szwagierki w 1976. Natomiast księżniczka Christina od pierwszy chwili towarzyszyła królowi na uroczystościach.


Środkowe siostry mają ciut inny portret brata ubranego w w mundur admirała bez oznaczeń państwowych. Możliwe, ze Birgitta i Desiree ze względu, iż po swoich ślubach dostały tytuł od męża. Nie "reprezentują już korony szwedzkiej". Jednak nie jest to aż tak wysoka ranga jak ich cioci, żeby w ogóle nie nosiły pamiątkowego orderu.

Najbardziej ekskluzywna obudowa orderu trafiła do królowej.

Na miniaturowym portrecie królowej Sylwii, widać, iż król jest młody i "zarośnięty". Jej broszka ma bardziej fantazyjną oprawę diamentową z bardziej wyraźnym łukiem na szczycie niż wszyscy inni oraz posiada 18 okrągłych diamentów. . Duet z broszką zaliczyła na oficjalnych zdjęciach po ślubie i przed oficjalną podróżą.


Portret króla na orderach córek ukazuje go jako dojrzałego mężczyznę po czterdziestce. Swoje ordery dostały w momencie pełnoletności kolejno w 1995 i 2000.

Księżniczka Victoria dostała swoją obudowę po księżnej Sybilli, matce króla. Jej kokarda jest nieco większa z półkolem wysadzanym diamentami, których ma mniej, od mamy i siostry. księżniczka ma tylko 7 okrągłych diamentów, ponieważ ma dłuższe wstęgi z kokardy na górze.

Order młodszej córki jest też znaczący w budowie, ma malutką kokardę ze wstęgami tuz nad diamencikami. Księżniczka ma 14 okrągłych diamentów.

Cztery miesiące po dołączeniu do rodziny, na chrzcinach księcia Nicolasa w Drottningholm księżna Sofia miała na sobie pierwszy raz miniaturowy portret króla. Był to nowy portret możliwe, iż wykonany z okazji 40. rocznicy wstąpienia na tron (mniej znana nam sesja). Monarcha jest przedstawiony w mundurze admirała ze szarfą i orderem na piersi. Jest to też nowa broszka, kształtowana na wzór tej od królowej.



Broszki królowej Silvii (po lewej) i księżniczki Madeleine (po prawej)

We wrześniu 2007 roku doszło do małej zamiany, kiedy do Szwecji przybył prezydent Brazylii -Luiz Inácio Lula da Silva Brazilian. .Czy choćby Panią z rodziny królewskiej mylą się ordery ? Sylwia i Madeleine zamieniły się zdjęciami portretowymi monarchy w swoich medalach.Księżniczka założyła portret ojca, który przysługuje królowej.

Królowa natomiast w 7 września 2021r. podczas wizyty głowy państwa Niemiec również założyła zdjęcie należące do medalu jej córek.


Jeśli mówimy o wyjątkach, spotkałam się też z informacją, iż portret króla miała Hrabina Alice Trolle-Wachtmeister (członek dworu królewskiego). Jednak nie doszukałam się zdjęcia, a przy informacji było zdjęcie, ale z innym medalem.

W 1976 nastąpił przełomowy okres księżniczka Christina mimo iż, już była mężatka pełniła rolę "pierwszej damy~ król nie miał żony. To ona w marcu siedziała przy królu i prezydencie Jugosłowii. Siedem miesięcy później na wizytę państwom do Holandii udaje się już królowa Silvia. To pierwsza wizyta państwowa królowej, na której widzimy broszkę z nowym wizerunkiem monarchy-męża.


Dodatkowo, w tym samym roku rodzina zyskała kolejną kobietę. Drugi syna króla Gustawa VI Adolfa nareszcie poślubił po ponad dekadach kobietę swojego życia Lilian.
Księżna została nagrodzona tuż po ślubie z księciem Bertilem i parę dni później wystąpiła na wręczeniu Nagrody Nobla w 1976r. Był to debiut Lilian i Silvii. Order księżnej ma inny łuk niż ten od królowej.
jeżeli członek rodziny umiera broszki są wykorzystane dla nowych członków rodziny, istnieje więc możliwość dziedziczenia lub przejęcia samej srebrnej ramy wraz z osadzonymi kamieniami. Portret monarchy zmienia się z zależności lat panowania.
Zdaniem sądu rewizją klejnotów królewskich zajmuje się prywatna firma jubilerska, więc jeżeli zaistnieje potrzeba wykonania nowej miniatury, możliwe, iż tej firmie zlecone zostanie wykonanie zupełnie nowej na podstawie starszych modeli.
Posiadaczką orderu Karola XVI Gustawa jest też urodzona jako księżniczka Ingrid (córka króla Szwecji Gustawa VI Adolfa ). Ze względu na swój status królowej Danii nigdy nie nosiła mini portretu swojego bratanka a zarazem chrześniaka - króla Szwecji. Na jego ślub z królową Silvią, nie założyła swoich duńskich ani szwedzkich oznaczeń i medali.
Kiedy pojawiła się podczas wręczenia Nagród Nobli w Szwecji w 1974r. miała na sobie dwa duńskie medale.

Oprócz Szwecji brożki z wizerunkiem monarchy spotkamy jeszcze w czterech (pięciu) państwach, w tym trzech europejskich.

Następną kobietą (posiadaczką) broszki Karola XVI Gustawa będzie księżniczka Estelle z okazji 18-urodzin. Wówczas zostanie zrobiona podobna fotografia w lutym 2030r.(jak te powyższe)

zródła: https://royalwatcherblog.com/2024/04/30/king-carl-xvi-gustafs-portrait-brooch/ ; sv.wikipedia.org/wiki/Kungens_miniatyrporträtt ; http://orderofsplendors.blogspot.com/

Idź do oryginalnego materiału