Brak tego muzeum w Warszawie to powód do wstydu. Czekamy od ponad stu lat

polityka.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: mat. pr.


Muzeum Historii Naturalnej, w uproszczeniu MHN. W polskiej muzealnej panoramie wielki nieobecny. Berlin, Londyn, Madryt, Paryż, Sztokholm czy Wiedeń. Wszędzie tam znajdują się muzea historii naturalnej. Warszawa pod tym względem niestety odstaje. Przypomnijmy 2023 r., czyli ostatnie głośne podejście do tematu: pod koniec kampanii wyborczej z ust ministra kultury i dziedzictwa narodowego padła zapowiedź wzniesienia Narodowego Muzeum Techniki i Przyrody. Niby MHN, ale nie do końca. Zapowiadane muzeum miało znaleźć się na błoniach Stadionu Narodowego.

Minister obiecywał „hit”. Ale kampania rządzi się swoimi prawami i kolejny projekt pozostał na papierze. Trudno się dziwić, iż niektórzy stracili cierpliwość. Wiosną ubiegłego roku wystosowano choćby „Petycję młodzieży oraz młodych naukowców o budowę Muzeum Historii Naturalnej w Polsce”, która na moment przebiła się do ogólnopolskich mediów. Zebrano ponad 1,2 tys. podpisów.

Czytaj też: Najchętniej odwiedzane muzea na świecie. Polska miała świetny rok

Epopeja narodowa

Próby wzniesienia MHN można nazwać epopeją narodową, bo realizowane są od ponad... stu lat. Pierwsze plany pojawiły się wraz z odzyskaną niepodległością, w 1919 r. powołano Narodowe Muzeum Przyrodnicze. Gmach oczywiście nigdy nie powstał. Później na kraj spadały kataklizmy, zmieniały się epoki i systemy. Po transformacji ustrojowej nastąpiła sztafeta rządów od lewa do prawa. Mamy 2025, muzeum jak nie było, tak nie ma.

W Warszawie są tymczasem instytucje, które zmagają się z ograniczeniami lokalowymi – Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Geologiczne PIG-PIB. W Pałacu Kultury i Nauki działa Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Wszystkie duszą się ze swymi zbiorami w zbyt ciasnych przestrzeniach.

Idź do oryginalnego materiału